Kesä on kohta täällä

Korona-aika on muistuttanut siitä, kuinka tärkeää on järjestää meille kaikille ja etenkin ikäihmisille mahdollisuuksia päästä liikkumaan ulkona ja lähiympäristössä kaikkina vuodenaikoina, omien toiveiden mukaan. Erityisesti näin kesällä on mukava päästä viettämään aikaa pihamaalla ja puistoissa, kun kelit ja kunto se mahdollistavat.

Lahden Lähimmäispalvelu ry järjestää ikäihmisille läpi tämän kesän Niittykestit nimisiä avoimia tapahtumia, joissa osallistujat läheisineen voivat virkistyä niittykukkien ja hyötykasvien keskellä toisiaan ulkoilmassa tavaten. Niittykestejä tullaa järjestämään Mukkulassa, Kiveriössä ja Paavolassa. Tempaus on osa Lahden ympäristöpääkaupunkivuoden ohjelmaa.

Lahdessa on nyt kesäkuukausien lähestyessä tärkeää pohtia, miten myös hoivakotien asukkaita voitaisiin auttaa paremmin ulkoilemaan turvallisesti. Hoivakodeissa on voinut vierailla, mutta läheisten kanssa ulkoilu ei ole ollut rajoitusten vuoksi mahdollista monin paikoin Suomea. Korona-aikana toimimisesta on meillä nyt päälle vuoden kokemus, ja edistyneet rokotukset tuovat hieman helpotusta. On välttämätöntä, että myös hoivakodeissa asuvat ikäihmiset pääsevät viettämään aikaa yhdessä läheistensä kanssa ulkoilmassa.

Valtakunnan politiikassa tapahtui tällä viikolla muutoksia. Valtiovarainministeri Matti Vanhanen jätti paikkansa keskustalaiselle Annika Saarikolle. Tässä samalla myös tiede- ja kulttuuriministerin salkku vaihtui kun Antti Kurvinen nimitettiin ministeriksi. Tunnen Antin hyvin jo viime kaudelta, kun istuimme yhdessä neljä vuotta perustuslakivaliokunnassa. Antilla on kunnianhimoa ja pohjalaista tarmoa sekä suoraviivaisuutta, joka on tarpeen haastavassa urheilun, liikunnan ja kulttuurin kentässä.

Matti Vanhaselle avasin tänään torstaina Säätytalon oven viimeistä kertaa ministerinä. Matin kanssa paljon olemme tehneet hyvää yhteistyötä jo niin aiempina vuosina ja nyt ministerikollegoina. Matin kokemus ja osaaminen ovat valtiomiestasoa ja esitin hänelle toivomuksen, että hän jatkaisi ainakin ulkopolitiikan parissa eduskunnassa ulkoasianvaliokunnassa. Viimeisimmäksi olemme työstäneet yhdessä Suomen kestävän kasvun ohjelmaa, jonka julkistimme nyt keskiviikkona. Matin kanssa saimme yhdessä luotua sellaisen kunnianhimon tason ja mittarit, jotka nyt tulevat näkymään kasvupolitiikassa laajemminkin. Puoluerajat ylittävä yhteistyö on ollut aina minulle tärkeää. Talouspolitiikan hoito nyt uuden valtiovarainministeri Saarikon kanssa sujuu varmasti vähintään yhtä hyvin.

Ulkoministeriössä matkakalenteri alkaa koronan jäljiltä jo hieman liikahtaa eteenpäin. Puolisentoista viikkoa sitten ehdimme jo vienninedistämismatkalle Kazakstaniin mm. Nokian 5G-kanssa. Myös lahtelainen osaaminen oli hyvin esillä, kun Kazakstan rakentaa satoja uusia kouluja. Huonekalujen lisäksi kysyntää on suomalaiselle koulutusosaamiselle. LAB on Lahdesta tehnyt tässä hyvää työtä ja uskon että saamme rakennettua nyt laajemman yhteistyön koko vuosikymmenelle.

Erityisen vierailusta teki se, miten vieraanvaraisesti kazakstanilaiset ottivat meidät vastaan. Tapsin maan presidentin. pääministerin ja tärkeimmät ministerit. Kutsuin kollegat käymään myös Lahdessa. Suomen tappio MM-jäillä ei sekään jäänyt heiltä huomaamatta.

Tällä viikolla nähtiin kesän ensimmäinen kunnon myrsky. Toivotaan, että säät kääntyvät pian kohti poutaa, sillä ensi viikolla alkavat Lahdessa koulujen kesälomat. Meilläkin koululaiset odottavat jo innolla viimeisen kouluviikon tunnelmia ja lähestyvää lomaa.

Ville Skinnari

Uskontunnustus?

Ensi sunnuntaina vietetään pyhän kolminaisuuden sunnuntaina ja samalla uskontunnustuksen sunnuntaita. Se kutsui minut pohtimaan uskontunnustuksen sanoja. Oletko miettinyt, mitkä sanat siinä sinulle ovat erityisen tärkeitä tai pohdintoja herättäviä?

Uumoilen, että usealle meistä siellä on Jumalasta tärkeä sana Isä. Se tuo helposti mieleen ihmisisän ja lapsen suhteen. Sellaisen, jossa isä on vanhempana rakastava, huolehtiva, mutta myös kaitseva, ja siksi myös armahtava. Sellainen isä on myös monenlaisia lahjoja antava. Uskontunnustuksessa Jumala piirtyy meille siis turvalliseksi Isäksi.

Toisessa kappaleessa minun mielenkiintoani herätti tuo kohta, jossa sanotaan uskottavan Jumalan Ainoaan Poikaan. Jeesusta ei voi ajatella Jumalan Pojaksi samassa mielessä kuin inhimillinen isä ja poika ovat suhteessa toisiinsa. Ehkä kuitenkin tällä ilmaisulla ”Ainoa Poika” tavoitellaan sitä, että isä-Jumalalla ja Jeesuksella on oikein läheiset ja luottamukselliset välit.

Ainoana Poikana Jeesus oli korvaamattoman arvokas isä-Jumalalle – niin kuin ainoat pojat ihmismaailmassa etenkin ensimmäisillä vuosisadoilla ja aina siitä eteenpäinkin ovat tavanneet olla. Meille merkityksellistä on, että tämä Jumalan Ainoa Poika teki merkittäviä tekoja. Se, että Jumala on elänyt poikana ja ihmisenä, sillä on meille valtava merkitys. Sitä kautta Jumala sai kasvot, tuli meille helpommin lähestyttäväksi ja tajuttavaksi. Jeesuksen kautta on tullut meille pelastus ja vapahdus.

Entä käsite Pyhä Henki – olisiko se vaikein asia Pyhässä Kolminaisuudessa? Minulle muistuu mieleen Riitta-kollegan erään saarnan ytimekäs muotoilu: Pyhä Henki synnyttää uskoa ja lisäksi antaa voimaa sekä viisautta, mutta antaa myös synnintuntoa ja sitten pelastuksen iloa! Siinä se!

On hyvä muistaa, että Jumalasta ja uskontunnustuksen käsitteistä puhuttaessa ollaan aina suurien mysteerien äärellä. Ei kukaan voi sanoilla selittää auki salatun Jumalan ominaisuuksia tyhjentävästi. Siksi minusta on jotenkin todella puhuttelevaa, kun messussa yhdessä ja yhteen ääneen sanotaan uskontunnustusta. Se on sellainen hetki, jolloin ikään kuin verho nostetaan hetkeksi ylös ja katsellaan Jumalaa, koetaan Hänet lähellä ja läsnäolevaksi.

Uskontunnustuksessa Jumala tulee luoksemme ja tutuksi inhimillisten sanojen kautta. Ja samalla siinä liitytään ajan ylittävään yhteisöön, kaikkien uskontunnustusta lausuneiden kristittyjen vuosisataiseen saattoon. Siinä hetkessä on mukana ihmettelyä, pyhyyttä ja kiitosta!

Sinuakin kutsutaan joka sunnuntai mukaan messuun ja yhdessä uskontunnustusta ääneen lausumaan – vaikkapa jo ensi sunnuntaina kello kymmenen Launeen messun! Olet lämpimästi tervetullut mukaan messuun Youtuben kanavalle Launeen seurakunta!


Pastori Kati Saukkonen,
Launeen seurakunta

Ikäihmisten palvelut on saatava kuntoon

Ikääntyminen on meillä kaikilla edessä. Elämän tarpeet muuttuvat, kun vuosia kertyy ja työura jää taakse. On meidän jokaisen oikeus saada silloin tarvitsemamme apu ja tuki.

Vanhuspalveluiden järjestämisessä ei kuitenkaan olla Suomessa kaikilta osin onnistuttu. Väestömme ikääntyy ja tarpeet kasvavat. Monessa kunnassa on päädytty leikkaamaan vääristä paikoista, kun sote-järjestelmä on koetellut jo valmiiksi tiukoilla olevaa kuntataloutta.

Hallitus teki viime syksynä ison parannuksen kirjatessaan sitovan hoitajamitoituksen lakiin. Hoitajamitoitus tarkoittaa sitä, että kaikki palveluntuottajat – niin julkinen puoli kuin yksityiset hoitokodit – ovat velvoitettuja palkkaamaan riittävän määrän henkilökuntaa huolehtimaan asukkaistaan.

Myös vanhuspalvelulain uudistamisen toinen vaihe etenee. Tällä seuraavalla lakipaketilla parannetaan ennen kaikkea kotihoidon palvelujen saatavuutta ja laatua sekä edistetään kotihoidon henkilöstön riittävyyttä. Vanhusten kotihoitoon on järkevää panostaa, sillä moni ikäihminen haluaa ja pystyy viettämään eläkepäiviä tutussa kotiympäristössä. Usein myös ihmisen toimintakyky säilyy kotiarjessa pidempään.

Lahdessa ja Päijät-Hämeessä oma alueellinen korjaustarve liittyy omaishoidon tilanteeseen. Meillä on käynyt vuosien varrella niin, että omaishoidon tuen kriteerit on ruuvattu liian tiukalle. Tämä on johtanut tilanteisiin, joissa vanhusten läheiset ovat joutuneet ottamaan suuren vastuun hoidosta vailla riittävää tukea yhteiskunnalta. Moni on joutunut nyt koronan aikana vielä normaaliakin suuremmalle koetukselle.

SDP ajaa yhtenäisiä kriteerejä omaishoitoon. Ei voi olla enää niin, että joissakin kunnissa kotiin tuotavia palveluita karsitaan sen vuoksi, että ikäihmistä hoitaa omaishoitaja esimerkiksi puoliso. Päinvastoin: kotipalveluiden tehtävänä on tukea omaishoitajaa paikoin hyvinkin raskaaksi käyvässä arjessa.

Sekä omaishoidon tukeen että vanhusten arjen elämää ja kuntoutusta tukeviin kotipalveluihin on varattava nykyistä paremmat resurssit. Samalla tulee etsiä pitkän tähtäimen ratkaisuja siihen, miten kustannukset saadaan pidettyä kestävällä tasolla.

Sote-uudistuksen myötä palveluita tullaan siirtämään kuntatalouksilta leveämpien hartioiden vastuulle. Kun uusi hallintomalli astuu voimaan, se on osattava jalkauttaa paikallisesti ja resursseja on käytettävä oikeisiin kohteisiin. Hallitus on esimerkiksi jakanut omaishoitoon rahaa myös nyt koronavuoden aikana, mutta kaikilla alueilla tätä ei ole käytetty oikein.

Lahdessa pitää saada vanhuspalvelujen kokonaiskuva nyt haltuun. Toimiva järjestelmä edellyttää kotihoidon ja omaishoitoa tukevien palvelujen vuoropuhelua. Kun tilanne sitä vaatii, pitää myös hoivakotipaikan järjestyä rivakasti, jottei vanhus jää kierteeseen kodin ja sairaalaan välille.

Laadukkaat ja kattavat ikääntyneiden palvelut ovat välttämättömyys. Tässä ei ole varaa epäonnistua. Moni meistä on antanut ja antaa arvokkaan työpanoksensa omien vanhempien tai muun läheisen hoidossa, mutta viime kädessä yhteiskunnan pitää kantaa vastuu.

Ville Skinnari

Hengen kädet keinutelkoot sinua

Kun kuljen keväisessä metsässä lenkillä koirani kanssa, kuulen, tunnen ja näen merkkejä Jumalan rakkaudesta ympärilläni. Kesää kohti kurottuvassa luonnossa, koivujen vihreässä heleydessä, lintujen riemun kiljahduksissa ja lemmekkäässä kukerruksessa, vuokkojen valkoisessa kukkamatossa, monenlaisten pölyttäjien surinassa kukasta kukkaan. Missä Jumala, missä Jumalan Henki, siellä on myös rakkaus.

Kun poljen pyörällä keskikaupungilla, kuulen, näen ja tunnen Jumalan rakkauden läsnäolon ympärilläni. Potkulaudalla ajamista opettelevassa pikkupojan innossa, pientä vauvaa vaunuissa työntävän äidin hellyydessä, koirapuiston raisusti leikkivissä koirien ilossa, rollaattorin istuimella huilaavassa vanhan naisen kiireettömyydessä, kadunkulmaan isojen muovipussien kanssa pysähtyneiden miesten keskinäisessä yhteydessä. Missä Jumala, missä Jumalan Henki, siellä on myös rakkaus.

Kaikille näille kohtaamilleni ihmisille, myös sinulle, haluan toivottaa virvoittavan ilon, lohduttavan toivon ja Jumalan Hengen rakkauden täyttämää kesää ja helluntaita kelttiläisen siunauksen sanoin:

Isän kädet kannatelkoot sinua.
Vapahtajan kädet syleilkööt sinua.
Hengen kädet keinutelkoot sinua.
Jumalan kaikkivaltiaan siunaus,
Isän, Pojan ja Pyhän Hengen siunaus
pitäköön sinua ikuisesti sylissään.


Pauliina Hatakka

Tulkoon sinun valtakuntasi

Kaikki meistä osaavat tutun Isä meidän-rukouksen lauseen ”tulkoon sinun valtakuntasi”. Nuo kolme sanaa ovat päätyneet kampanjan nimeksi, joka kutsuu suomalaisia rukoilemaan. Helatorstaista alkava ja helluntaihin päättyvä kampanja haluaa kutsua meitä rukoilemaan meille tärkeiden ihmisten ja meille tärkeiden asioiden puolesta. Rukouskampanja sopii hyvin tähän ajanjaksoon, sillä Raamattu kertoo, miten opetuslapset rukoilivat yhdessä Jeesuksen taivaaseenastumisen jälkeen ja odottivat yhdessä Pyhää Henkeä.

”Tulkoon sinun valtakuntasi” on osaa maailmanlaajuista ”Thy Kingdom Come” -rukoushaastetta. Voit siis tänä ajanjaksona keskittyä tavallista enemmän rukoukseen ja siten olla mukana kampanjassa. Onneksi rukous ei vaadi kampanjaa, vaan jokainen kristitty voi rukoilla koska tahansa. Mutta ehkä joskus on erityisen hyvä pohtia rukouksen merkitystä itselle.

Rukoileminenhan on meille valtava lahja. Saamme kantaa meille tärkeitä asioita ja ihmisiä Jumalan eteen. Se herkistää, kun joku kertoo rukoilevansa puolestamme. Myös messussa Launeen seurakuntalaisia ja kaikkia lahtelaisia muistetaan esirukouksessa. Jos mieleesi tulee joku, kenen puolesta voisit rukoilla, niin pistä kätesi ristiin ja siunaa tätä ihmistä mielessäsi.

Rukouskampanjasta löydät lisätietoja kirkon www.evl.fi sivuilta.

Siunattua kesää.


Ville Hakulinen

Tiivis politiikan viikko Lahdessa ja Suomessa

Lahden kaupunginvaltuusto kokoontui maanantai-iltana. Pöydällä oli yksi koko kuluneen valtuustokauden tärkeimmistä päätöksistä, Lahden kaupunkiseudun ja valtion välisen uuden MAL-sopimuksen vahvistaminen. Kuten viime viikolla kirjoitin, MAL-sopimus on iso harppaus Lahden nousussa kohti Suomen kasvukeskusten kärkeä. Perussuomalaiset näkivät tässäkin 10 vuoden paketissa sen negatiivisen puolen. Lasi tuntuu PS:lla olevan aina puoliksi tyhjä.

Tiistai-iltana oli vuorossa lähestyvien kuntavaalien ensimmäinen iso puheenjohtajatentti. SDP:n puheenjohtaja Marin oli karanteenisäännöistä johtuen estynyt osallistumasta, joten tuurasin häntä SDP:n varapuheenjohtajana Ylen suorassa kuntavaalitentissä. Positiivista oli se, että keskustelu käytiin lähes täysin kunta-asioista. Erityisesti perussuomalaiset ovat tuoneet tarkoituksella kuntavaalien tarjottimelle teemoja, jotka eivät kuntapäättäjille kuulu, kuten EU-asiat tai valtakunnan politiikan kysymykset.

Oli hyvä, että peruspalvelut ja hoitojonot nousivat tentissä isosti esille. Suomessa on tällä hetkellä paljon kuntia, joissa hoitoon ei yksinkertaisesti pääse ajallaan. Osittain syynä on hoitohenkilökunnan ja resurssien riittämättömyys, osittain kuntien päälle kaatuvan sote-järjestelmän tehottomuus. Tämän päälle on kertynyt vielä koronan aiheuttamaa hoito- ja hoivavelkaa.

Siinä missä edellisen hallituksen sote kaatui pahasti, SDP:n johdolla valmisteltu sote-uudistus on jo loppusuoralla. Toin tentissä esille sen, että Päijät-Hämeessä on kaikista haasteista huolimatta tehty edelläkävijän työtä jo vuodesta 2008. Maakunnallinen toimintamalli on meillä totta ja sen hyödytkin. Samalla olemme joutuneet kärsimään Lahden omasta huonosta palvelutilanteesta jo vuosia. Parannuksia on tullut, mutta silti en koskaan olisi hyväksynyt esimerkiksi Launeen terveysaseman lakkauttamista. Säästöjä se ei oikeasti tuo. Kaiken toiminnan keskittäminen Keskustan Terveysasemalle ei ole järkevää.

Nopeaan hoitoon pääsyyn ja ennaltaehkäiseviin palveluihin satsaaminen on oikein sekä suomalaisten hyvinvoinnin että talouden kannalta. Kun ihmisille saadaan yksilöllistä apua heti alkuun, ehkäistään hoitotarpeen kasvua ja säästetään pitkällä aikavälillä erikoissairaanhoidon kustannuksissa. SDP:lle on tärkeää, että hoitotakuu eli nopea hoitoon pääsy toteutuu sote-uudistuksen ja muiden panostusten avulla. Siksi emme suostuneet leikkaamaan sote-palveluista tai koulutuksesta kehysriihessä.

Työviikkojen lomassa on ollut pakko löytää aikaa liikunnalle. Viime lauantaina kävin testaamassa kolmannen kerran osaamistani Padelissa. Toisin kuin tenniksessä, Padelissa pallo pysyy pelissä ja liikkuu, joten nopeuttakin tarvitaan.

Kesä tuntuu tulevan nyt vauhdilla. Hyvää kesäistä viikonloppua kaikille!

Ville Skinnari

Kiitos äidistä!

Rippikoulussa opetan rukouksesta usein niin, että se on sydämen puhetta Jumalalle. Se on sitä, että saamme jakaa hiljaisimmatkin huokauksemme Taivaalliselle isällemme. Se on toisten ihmisten ja itsensä tuomista Jumalan kämmenelle, uskoutumista lempeimmälle ja turvallisemmalle paimenelle.

Voi tuntua hölmöltäkin puhua Jumalalle. Voi tulla sellainen olo, että puhunkohan tässä nyt vain itsekseni? Kuuleeko kukaan? Jumala kuitenkin vastaa meille, jos vain uskallamme heittäytyä kuuntelemaan. Itse olen ainakin monesti kokenut, kuinka Jumala johdattaa ja vastaa rukouksiin. Ei sillä tavoin kuin olisin välttämättä itse halunnut tai ajatellut, vaan tavalla, joka on hämmästyttänyt ja tuntunut lopulta juuri oikealta. Näinhän sen piti mennä.

Tänä keväänä vietämme samana sunnuntaina sekä rukoussunnuntaita että äitienpäivää. Tänään haluaisin rukoilla äitien puolesta, tuoda heidät Jumalan kämmenelle. Hyvä Jumala, kiitos äidistä. Kiitos äidinrakkauden ihmeestä. Siunaa äitiä aina. Aamen.


Maija-Reetta Katajisto

Lahti näkyy, kuuluu ja kehittyy

Lahti siirtyi uuteen aikakauteen tällä viikolla julkistetun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) -sopimuksen myötä. Sopimus tarkoittaa sitä, että valtio sitoutuu Lahden kehittämiseen rinnalla vuosikymmeniksi eteenpäin. Valtion kanssa tehdyssä sopimuksessa määritellään Lahden kaupunkiseudun tavoitteet lähivuosille maankäytössä, asumisessa ja liikenteessä. Lahti on jatkossa suurimpien kasvukeskusten rinnalla erityisasemassa, kun suuria infra- ja liikennehankkeita suunnitellaan, ja pääsemme sopimaan asioista suoraan valtion kanssa.

Lahti ja kaupunkiseudun kunnat tulevat saamaan osansa myös kaupungeille varatusta erityisrahoituksesta. MAL-sopimus takaa lähivuosina meille vähintään 12 miljoonalla eurolla vipurahaa sujuvamman arjen rakentamiseen, kuten liikenneverkon kehittämiseen ja asuntotuotantoon. Samalla se houkuttaa ja sitouttaa yksityistä rahoitusta entistä paremmin. Vipuvaikutus on siis huomattava ja parhaimmillaan puhumme moninkertaisista summista.

Tätä on Lahdessa odotettu pitkään. Olen itse pitänyt aihetta esillä jo vuosia. Hallitusneuvotteluissa keväällä 2019 ajoin voimakkaasti Lahden nostamista MAL-sopimusten piiriin yhdessä Jyväskylän ja Kuopion kanssa. Nyt hallitusohjelman kirjaus tavoite toteutuu ja MAL-yhteistyö pääsee vauhtiin.

Tämä tarkoittaa, että Lahti näkyy ja kuuluu jatkossa aivan eri tavalla. Kehitysrahojen lisäksi kyse on paljon muustakin. Sopimus on osoitus siitä, että Lahti on tunnustettu valtakunnankin tasolla osaksi suurten kaupunkien ketjua, jonka varaan rakentuu nyt ja tulevaisuudessa Suomen kilpailukyky sekä yhteiskunnan toimivuus. Pääsemme tekemään laajempia kokonaisuuksia – oi kyse sitten liikennehankkeista, digitalisaatiosta tai elinkeinojen ja teollisuuden sijoittumisesta. Samalla meille aukeaa erinomainen tilaisuus tehdä Jyväskylän ja Kuopion kanssa laajempaakin yhteistyötä. Järvi Suomen porttina Lahti voi esimerkillään rakentaa yliopistojen, ammattikorkeakoulujen ja ammatillisen kanssa uutta osaamisen verkostoa yhdessä perinteisen yliopistokaupunki Jyväskylän kanssa esimerkiksi teknologian, insinööriosaamisen, liikunnan ja hyvinvoinnin yhteistyön kautta. Yrityksille kolmen kasvukeskuksen kimppa luo jo paljon enemmän mahdollisuuksia.

MAL-sopimus lupaa hyvää myös Lahden asemalle kestävän kehityksen edelläkävijänä. Yhteistyö valtion kanssa on keskeinen osa kaupungin hiilineutraalin tulevaisuuden rakentamista ja sen edellyttämien tavoitteiden saavuttamista. Sopimuksen starttirahoilla tullaan esimerkiksi tukemaan ilmastotehokasta puurakentamista Lahdessa 5.000 eurolla uutta asuntoa kohti. Myös Lahden asema joukkoliikenteen käytävänä vahvistuu.

Ympäristöpääkaupunkivuosi on jo osoittanut arvonsa. Maailmalle yhteyksiä pitäessäni olen saanut huomata, kuinka paljon Lahden voimistuva vihreä profiili herättää mielenkiintoa. Viimeksi maanantaina saimme vieraita Brysselistä, kun EU:n ympäristökomissaari Virginijus Sinkevičius halusi Suomen vierailullaan matkustaa pääkaupungin ohella nimenomaan Lahteen. Tapasin komissaarin kaupungintalolla. Sinkevičius puhui Lahdesta esimerkkinä tavallisten eurooppalaisesta kaupungista, joka on onnistunut sitouttamaan asukkaat mukaan. Tämä on paljon sanottu, mutta monella tapaa totta.

Lahden pitää vielä onnistua työllisyystoimissa, jotta valoisat kaupunkikehityksen näkymät ja kasvukäyrät saadaan sojottamaan oikeaan suuntaan. Lahden kasvava koulutusprofiili on omiaan vauhdittamaan Lahden siirtymistä uudelle kasvu-uralle. Paljon riippuu kuitenkin siitä, kuinka hyvin Lahden vahvistuva asema Suomen kehittyvien kaupunkien joukossa saadaan hyödynnettyä. Brändi syntyy tekemällä, ei puhumalla. Esimerkiksi juuri MAL-sopimuksen tuomat vipurahat on käytettävä mahdollisimman tehokkaasti ja niillä rahoitettavista hankkeista on oltava aidosti hyötyä lahtelaisille. Uudistustyössä on katsottava pitkälle tulevaisuuteen, mutta samalla tehtävä koko ajan oikeita asioita.

Tulevalle kaupunginvaltuustolle tämä tarkoittaa suurta vastuuta. Nyt on löydettävä yhteinen näkemys ja tahtotila koko tulevalle vuosikymmenelle, jotta Lahti kasvaa ja kehittyy.

Ville Skinnari

KOLUMNIT -arkisto

toukokuu 2026

huhtikuu 2026

maaliskuu 2026

helmikuu 2026

tammikuu 2026

joulukuu 2025

marraskuu 2025

lokakuu 2025

syyskuu 2025

elokuu 2025

kesäkuu 2025

toukokuu 2025

huhtikuu 2025

maaliskuu 2025

helmikuu 2025

tammikuu 2025

joulukuu 2024

marraskuu 2024

lokakuu 2024

syyskuu 2024

elokuu 2024

kesäkuu 2024

toukokuu 2024

huhtikuu 2024

maaliskuu 2024

helmikuu 2024

tammikuu 2024

joulukuu 2023

marraskuu 2023

lokakuu 2023

syyskuu 2023

elokuu 2023

kesäkuu 2023

toukokuu 2023

huhtikuu 2023

maaliskuu 2023

helmikuu 2023

tammikuu 2023

joulukuu 2022

marraskuu 2022

lokakuu 2022

syyskuu 2022

elokuu 2022

heinäkuu 2022

kesäkuu 2022

toukokuu 2022

huhtikuu 2022

maaliskuu 2022

helmikuu 2022

tammikuu 2022

joulukuu 2021

marraskuu 2021

lokakuu 2021

syyskuu 2021

elokuu 2021

heinäkuu 2021

kesäkuu 2021

toukokuu 2021

huhtikuu 2021

maaliskuu 2021

helmikuu 2021

tammikuu 2021

joulukuu 2020

marraskuu 2020

lokakuu 2020

syyskuu 2020

elokuu 2020

heinäkuu 2020

kesäkuu 2020

toukokuu 2020

huhtikuu 2020

maaliskuu 2020

helmikuu 2020

tammikuu 2020

joulukuu 2019

marraskuu 2019

lokakuu 2019

syyskuu 2019

elokuu 2019

kesäkuu 2019

toukokuu 2019

huhtikuu 2019

maaliskuu 2019

helmikuu 2019

tammikuu 2019

joulukuu 2018

marraskuu 2018

lokakuu 2018

syyskuu 2018

elokuu 2018

kesäkuu 2018

toukokuu 2018

huhtikuu 2018

maaliskuu 2018

helmikuu 2018

tammikuu 2018

joulukuu 2017

marraskuu 2017

lokakuu 2017

syyskuu 2017

elokuu 2017

kesäkuu 2017

toukokuu 2017

huhtikuu 2017

maaliskuu 2017

helmikuu 2017

tammikuu 2017

joulukuu 2016

marraskuu 2016

lokakuu 2016

syyskuu 2016

elokuu 2016

heinäkuu 2016

kesäkuu 2016

toukokuu 2016

huhtikuu 2016

maaliskuu 2016

helmikuu 2016

tammikuu 2016

joulukuu 2015

marraskuu 2015

lokakuu 2015

syyskuu 2015

elokuu 2015

heinäkuu 2015

kesäkuu 2015

toukokuu 2015

huhtikuu 2015

maaliskuu 2015

helmikuu 2015

tammikuu 2015

joulukuu 2014

marraskuu 2014

lokakuu 2014

syyskuu 2014

elokuu 2014

kesäkuu 2014

toukokuu 2014

huhtikuu 2014

maaliskuu 2014

helmikuu 2014

tammikuu 2014

joulukuu 2013

marraskuu 2013

lokakuu 2013

syyskuu 2013

elokuu 2013

kesäkuu 2013

toukokuu 2013

huhtikuu 2013

maaliskuu 2013

helmikuu 2013

tammikuu 2013

joulukuu 2012

marraskuu 2012

lokakuu 2012

syyskuu 2012

elokuu 2012

kesäkuu 2012

toukokuu 2012

huhtikuu 2012

maaliskuu 2012

helmikuu 2012

tammikuu 2012

joulukuu 2011

marraskuu 2011

lokakuu 2011

syyskuu 2011

elokuu 2011

heinäkuu 2011

kesäkuu 2011

toukokuu 2011

huhtikuu 2011

maaliskuu 2011

helmikuu 2011

tammikuu 2011