Poikkeukselliset olot, poikkeuksellinen viikko

Kuluva viikko on ollut hyvin poikkeuksellinen. Niin poikkeuksellinen, että viikkoa voi täysin perustellusti kutsua historialliseksi. Tämä jää varmasti kaikkien meidän mieleen.

Koko viime viikonloppu paiskittiin kovasti töitä. Sama tahti on jatkunut koko viikon ja täysin syystä. Maanantaina hallitus päätti merkittävistä toimenpiteistä, jotka vaikuttavat meidän kaikkien suomalaisten arkeen. Totesimme yhdessä presidentin kanssa poikkeusolot koronaviruksen takia.

Tiistaina hallitus käsitteli valmiuslain käyttöönottoasetuksen. Hallitus toimii ja haluaa varmistaa, että Suomi toimii. Keskiviikkoiltana eduskunta sitten päätti yksimielisesti ottaa käyttöön valmiuslaissa säädettyjä toimivaltuuksia viranomaisille, jotta koronaviruksen leviämistä voidaan tehokkaammin torjua. Torstaina eduskunta käsittelee vielä soveltamisasetuksia. Ne kuvaavat sitä, millä tavalla valmiuslain mukaisia toimivaltuuksia käytetään.

Jokaisen toimenpiteen tärkein syy on ihmisten terveys ja turvallisuus. Ihmisten terveys menee nyt kaiken muun edelle. Erityisesti suojataan ikäihmisiä — vanhempiamme ja isovanhempiamme — ja erityisryhmiä. Siksi olemme päättäneet rajoittaa julkiset kokoontumiset kymmeneen henkilöön. Keskiviikosta alkaen lähiopetus oppilaitoksissa kouluista korkeakouluihin keskeytettiin. Suositus on, että tarpeetonta oleskelua yleisillä paikoilla vältetään. Suomi aloittaa valmistelun rajojen sulkemiseksi pikaisella aikataululla. Suomen kansalaisille suositellaan välitöntä paluuta Suomeen.

Tässä tilanteessa hallitus, yhteistoiminnassa tasavallan presidentin kanssa, totesi, että normaaliolojen lainsäädäntö ei riitä väestön suojaamiseksi. Tällainen päätös tehdään vain silloin, kun perusteet ovat erittäin vahvat. Tässä tilanteessa perusteet ovat sitäkin vahvemmat, sillä kyse on ihmisten terveydestä ja turvallisuudesta.

Päämäärämme on tartuntatautilain, muun lainsäädännön ja näiden valmiuslain kohtien käyttöönoton keinoin pyrkiä tasaamaan koronaviruksen aiheuttamaa tautihuippua, jotta terveydenhuollon kantokyky kestää epidemian aiheuttaman kuormituksen. Monissa maissa terveydenhuollon kapasiteetti on ollut kriittisesti kuormittunut, mutta tämä on Suomessa mahdollista välttää oikea-aikaisilla ja oikeassa suhteessa tehdyillä rajoittamistoimenpiteillä.

Meidän päätehtävämme on nyt suojata erityisesti taudin vakaville oireille alttiit riskiryhmät. Riskiryhmiin kuuluvat ennen kaikkea yli 70-vuotiaat ja 60-70-vuotiaat ihmiset, joilla on perussairauksia. Olemme halunneet painottaa sitä, kuinka tärkeää on noudattaa ohjeistuksia, jotta rajauksessa ja pysäyttämisessä onnistutaan. Käsienpesun ja kontaktien rajoittamisen tärkeyttä oman ja muiden ihmisten terveyden kannalta ei voi liikaa korostaa.

Lisäksi hallitus haluaa suojella yrityksiä ja suomalaisia työpaikkoja. Tällä hetkellä tulee paljon kysymyksiä ihmisiltä ja yrityksiltä. Tilanne huolestuttaa, mikä on täysin inhimillistä. Hallitus toimii jatkuvasti sen puolesta, että ihmiset ja yritykset saavat vastaukset kysymyksiinsä sekä tukea vaikeassa tilanteessa. Valtioneuvoston sivuilta saa ajantasaista tietoa tilanteesta.

Nämä toimenpiteet tehdään ihmisten suojelemiseksi ja yhteisen etumme vuoksi. Me suomalaiset selviämme tästäkin tilanteesta yhdessä.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
Uusi laki helpottaa työrauhan ylläpitoa kouluissa
Lahtelaisrehtorin johdolla syntyi unelmaprojekti – Vaskivuoren nuoret soittivat Ultra Bra -yhtyeen musiikkia Helsingissä
Lahden Swingtownista musiikkibisneksen kansainvälisiin kuvioihin
Kuvanveistäjä Olavi Lanu teki taidetta arjessa, luonnossa ja sorakuopalla
Taisto Lehto: Taiteilija Olavi Lanun kipinä lasikuituun syttyi Salinkallion koulun teknisen työn luokassa
ARKISTO