Viheliäitä konflikteja ja kiperiä kysymyksiä

Tämä viikko alkoi kansainvälisissä merkeissä. Pidin maanantaina puheen Helsingissä järjestetyillä suurlähettiläspäivillä ja tiistai-iltapäivällä tapasin Iranin ulkoministerin. Suurlähettiläspäivillä puhui tiistaiaamuna myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö, joka sanoi maailman olevan täynnä viheliäisiä konflikteja, joita kukaan ei voi yksin hoitaa. Valtiot vetävät eri suuntiin.

Niin kansainvälisellä tasolla kuin pienemmilläkin pelikentillä kaikkien etu on yhteisten sääntöjen noudattaminen. Se on vastakohta maailmalle, jota ohjaavat vahvemman oikeus ja suuruuden ekonomia. Keskeisin viiteryhmämme tässä ”isossa pelissä” on EU. Meneillään oleva Suomen puheenjohtajakausi antaa tilaisuuden vaikuttaa tavallista enemmän EU:n toimintaan. Kiinnittymällä EU:n ja muun maailman kysyntävetoisiin ekosysteemeihin suomalaiset yritykset sekä tutkimuslaitokset, korkeakoulut ja muut oppilaitokset voivat yhteistyössä luoda uutta liiketoimintaa ja huippuluokan innovaatioita. Näin uusien työpaikkojen syntymistä ja kaupan kasvua on mahdollista vahvistaa merkittävästi niin paikallisella kuin kansainväliselläkin tasolla.

Uskon, että tulevaisuudessa yksi Lahden kasvua vahvistavista tekijöistä tulee olemaan kaupunkimme saama yliopistokaupunkistatus ja LUT-konsernin (LUT, LAMK ja Saimia) toiminta. Konsernin mahdollistama koulutuksen tason nousu ja yhteistyö alueen yritysten kanssa voivat yhdessä luoda Lahteen kansainvälistä kiinnostusta herättävää innovaatio-osaamista ja taloudellista pääomaa. Suomi on loppujen lopuksi vientivetoinen kansantalous, minkä vuoksi meidän tulee onnistua vienninedistämisessä. Perinteisen vienninedistämistoiminnan ohella meidän on rakennettava alustoja ja ekosysteemejä, jotka auttavat suomalaisia yrityksiä menestymään kansainvälisesti. Tämä edellyttää näkemystä ja ketteryyttä sekä yksityisiltä että julkisilta toimijoilta.

Kesän ja syksyn aikaan jokainen hallituksemme ministereistä kiertää Suomen kirjastoissa keskustelemassa hallitusohjelmasta kaupunkilaisten kanssa. Yhteensä kirjastokiertue järjestetään yli 60 paikkakunnalla. Itse vierailen Vaasan, Lahden ja Oulun kirjastoissa. Lahden pääkirjastoon kirjastokiertue saapuu työviikon päätteeksi perjantai-iltapäivänä. Tilaisuuteen on tulossa Lahden lyseon oppilaita, jotka ovat yhteiskuntaopin tunnillaan laatineet yhdessä opettajansa kanssa listan minulle esitettävistä kysymyksistä. Luvassa on varmasti yksi kiertueen kiperimmistä kyselytunneista.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
ARKISTO