Rukoilijoita on enemmän kuin luuletkaan

Olen monta kertaa kuullut ihmisten vähättelevän uskonsa laatua tai määrää. Sitten heti seuraavassa lauseessa saatetaan kertoa, että joka ilta kyllä rukoilen. No, höh! Rukous on sydämen puhetta Jumalan kanssa, rukoileminen juuri kertoo uskosta. Tällaisia rukoilijoita on paljon, vaikkei siitä puhuta.

Lasten virressä 75 lauletaan: ”Älä turhaan luule, ettet osaa rukoilla, rukoukseen ei tarvitakaan paljon sanoja. Taivaan Isä kuulee pienen huokauksenkin, tarpeesi hän tietää sinuakin paremmin. Rukous on silta luokse Jumalan. Rukous on polku luokse auttajan. Rukous on lintu, joka lentää taivaaseen, rukous tuo rauhan sydämeen.” (Anna-Mari Kaskinen)

Tänä tulevana rukoussunnuntaina ja jokaisena päivänä kirkoissa rukoillaan. Kodeissa, kaduilla, luonnossa, sairaaloissa… rukoillaan myös. Rukous on ihmiselle annettu hieno väylä etsiä Jumalan läheisyyttä, turvaa ja apua. Jumala on huokauksen, ajatuksen, jokaisen omannäköisen rukouksen päässä meistä. Hän kaipaa meidän yhteydenottoamme, niin kuin isä ja äiti odottavat, että lapsi soittaisi tai laittaisi viestiä. Tätä mahdollisuutta kannattaa käyttää. Jumala ei odota hienoja sanoja, hän haluaa vain kuulla lapsensa ääntä, pienen elonmerkin.

Rukous tuo rauhan sydämeen. Ilman rukouksen tuomaa lepoa ja huojentumista valvoisin varmaan monena yönä aivan toivottomana. Nyt voin huolien möyrytessä jättää mieltä vaivaavat asiat ja ihmiset Jumalan haltuun. Hän tietää paremmin, hänelle kaikki on mahdollista. Hänen käsiinsä voi pieni ihminen jäädä turvallisesti. Rukoilemisiin!


Riitta Särkiö

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
ARKISTO