Miksi en hiihdä?

Hiihtämään mieli tekisi, mutta en saa itsestäni irti. Minulla on monta syytä. Tekosyytä, myönnän.

Ei sitä olympiakisojen aikana ehdi. On katsottava suoritukset, koosteet ja jopa studiot. Haastatteluista en aina tykkää. Itkuista urheilijaa on turha kiusata.

On ollut liian vähän lunta. On ollut liikaa pakkasta. Ja kun ei ole liikaa pakkasta, tuulee ja jopa myrskyää. Ladulle tulee roskaa. Voin kompastua.

Alamäkiä en uskalla laskea. Tekolonkilla ei oikein sovi kaatua. Ylämäkeä en pääse ylös. Voin lähteä alas, ei hyvä ei.

Ei auta odotella suojakelejä. Tulee kökköjä pohjiin. Voi suksi tökkiä ja ukko mullin mallin kuin ruottalainen naishiihtäjä ikään.

Koska en ole notkeimmillani, on vaikea saada sukset jalkaan. No, rouva vois jelppiä. En halua vaivata.

Tuttu urheiluliike mainostaa ostavansa vanhoja hiihtovälineitä. Voisin myydä, saisivat tosi vanhoja ja laatumonot. Ja minä saisin vitosen, ehkä kympin. En myy. Odottelen kohtausta, jospa sittenkin vielä hiihtäisin, koska lähes järkevänä ukkona tajuan, kuinka tehokasta liikuntaa hiihto on. Hyvä Lukijani, hiihdä Sinä, jos suinkin pystyt.

Lohduttaudun, että silloin tällöin sauvakävelen. En silloin, kun poikkean kauppaan, kahvilaan tai baariin. Viime mainitussa sauvat olisivat tulomatkalla tukena. Ai niin, en käy kapakoissa. Alkuvuonna.

Santeri Maununen

Mutta luistelemaan menen. Varovasti kerran. Maila auttaa pysymään pystyssä. Menen vain tekojäälle auringon pilkistäessä. Vartti riittänee.

Sarjassani liigavalmentajat on vuorossa HPK:n Mikko Manner. Pidän asiallisena miehenä. Pakko olla hyvin pätevä, koska on olympialaisissa Pennasen oikea käsi. Yleensähän Pendo on kädetön, koska taskut kutsuvat.

Kortteliliigan kaukissarjoja dominoi Santeri Maununen tutkaparinaan Arttu Rämö. Pisteitä kumpikin kerää noin viisi per peli, mikäli lähteeni laskee oikein. Jatkakaa samaan malliin.

Raine Järvinen

 

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
ARKISTO