Kasvukeskuksen palvelut tulee turvata

Viimeiset neljä vuotta olen eduskunnan perustuslakivaliokunnan jäsenenä saanut tilaisuuden kuunnella Suomen parhaita sosiaali- ja terveysalan asiantuntijoita. Kaikki ovat yhteisesti hakeneet vastausta tärkeimpään kysymykseen eli miten suomalaista sosiaali- ja terveydenhuoltoa tulisi kehittää, ja miten palveluiden järjestämistä tulisi kehittää. Asiantuntijat näkevät tärkeänä lähipalveluiden merkityksen. Sosiaali- ja terveyskeskus on parhaimmillaan noin 20.000 – 30.000 ihmisen asukaspohjalla. SDP on sitoutunut kirjaaman seuraavalla hallituskaudella lakiin viikon hoitotakuun terveyskeskukseen pääsemiseksi sekä sen lisäksi toteuttamaan 0,7 hoitajamitoituksen. Tämä tulee tarkoittamaan, että myös Lahden ja Päijät-Hämeen tulee tätä noudattaa esimerkiksi lähipalveluita järjestettäessä. Valtion tehtävä on olla mukana rahoituksessa.

Kaikki ovat yhtä meiltä siitä, että Suomessa on yksi maailman parhaista järjestelmissä erikoissairaanhoidossa. Ongelma on peruspalveluissa ja se liittyy usein paikallisesti palveluiden resursointiin eli rahoitukseen. Tietojärjestelmissä Suomi on luonut sekavan kokonaisuuden, jonka parantaminen vaatii isoja muutoksia. Lisäksi lasten ja nuorten mielenterveyspaleluissa, kotihoidossa ja omaishoidossa ennaltaehkäisevissä palveluissa meillä on puutteita ja liian suuria alueellisia eroja. Lahti erottuu negatiivisesti kotihoidon tiukoilla kriteereillä sekä omaishoidon resursseilla. Valtion tukea (koko maakunnalle 1,79 miljoonaa euroa) ei ole kaupungilta korvamerkitty omaishoitoon – se menee jonnekin muualle. Olen usein muistuttanut siitä, että Suomi käyttää Pohjoismaista vähiten rahaa sosiaali – ja terveyspalveluihin. Lahden suurin ongelma on tulojen puute verrattuna kasvukeskuksiin, joissa työllisyys on maan keskitasoa tai edes lähellä sitä. Siksi Lahden työllisyys- ja elinkeinopolitiikka on valtakunnallisestikin seuraavan hallituksen katsottava erityisellä tarkkuudella. Nykyiset toimenpiteet eivät ole riittäviä.

Kaikki uudistaminen tulee tehdä tosiasioiden pohjalta. SOTE- palveluissa Lahden kaupungin palveluverkon uudistaminen on ajankohtaista tämän vuoden lopulla, kun ostopalvelusopimukset yksityisiltä palveluntuottajilta päättyvät. Palveluverkon järjestämisessä tulee katsoa kokonaisuutta huomioiden erityisesti se, missä Lahden väestönkasvu todella maantieteellisesti on. Etelä-Lahdessa on noin 30.000 asukasta. Lahden kaupunginsairaalaan (LKS) on investoitu ja siellä aloittaa mm. Lahden kaupungin kanssa yhdessä suunniteltu palvelutori. Koko kaupungin kaikki palvelut eivät kuitenkaan mahdu kaupunginsairaalaan eikä se olisi edes tarkoituksenmukaista. LKS:n lähes 50 miljoonan euron investointi tarkoittaa Hyvinvointiyhtymälle noin 6 miljoonan euron vuokrakuluja vuodessa. Asiaa on hyvä vertailla kuukausitasolla: LKS:n vuokra on 18,65 euroa m2/kk. Vertailun vuoksi todettakoon, että Ahtilan terveysaseman vuokra on 8,30 euroa m2/kk ja Launeen 1-vaiheen osalta 9,57 m2/kk ja 2-vaiheen 12,63 m2/kk

Lähipalveluiden oikea järjestäminen tarkoittaa, että palvelut ovat myös tarpeeksi lähellä ihmistä. Kysymys ei ole vain tilavuokrasta tai kiinteistön kokonaiskustannuksista, koska julkisen liikenteen ja liikkumisen ratkaisut maksavat myös. Kyse on siis kokonaisarviosta. Siksi Lahdenkin palveluiden järjestämisessä tulee käyttää järkeä eli rakentaa kokonaisuus ihmisten näkökulmasta. Etelä-Lahti on Lahden kasvukeskus ja siksi Eteläisen terveysaseman olemassaolo ja palvelut tulee jatkossakin turvata. Sama sääntö koskee luonnollisesti koulu- ja päiväkotipalveluita.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
Uusi laki helpottaa työrauhan ylläpitoa kouluissa
Lahtelaisrehtorin johdolla syntyi unelmaprojekti – Vaskivuoren nuoret soittivat Ultra Bra -yhtyeen musiikkia Helsingissä
Lahden Swingtownista musiikkibisneksen kansainvälisiin kuvioihin
Kuvanveistäjä Olavi Lanu teki taidetta arjessa, luonnossa ja sorakuopalla
Taisto Lehto: Taiteilija Olavi Lanun kipinä lasikuituun syttyi Salinkallion koulun teknisen työn luokassa
ARKISTO