Raamatun erilainen Talent show

Nykyaikaan kuuluvat television suositut talent showt, joissa ihmiset kilpailevat erilaisilla lahjakkuuksillaan. Mutta jo Raamatussa puhutaan talenteista… vähän eri merkityksessä tosin.

Tämän viikon evankeliumissa Jeesus kertoo vertauksen rikkaasta miehestä, joka uskoo jättiomaisuutensa palvelijoiden vastuulle. Isäntä käyttää tuon ajan suurta rahayksikköä talenttia ja antaa yhdelle viisi talenttia hopeaa, toiselle kaksi, viimeiselle yhden. Yksi talentti vastaa 6000 denaaria eli tavallisen työläisen yli 20 vuoden palkkaa. On kyse siis huikeista summista. Muistatko, miten sitten kävi?

Ensimmäiset palvelijat ottivat talenttinsa heti käyttöön ja saivat mukavasti voittoa. He pystyivät antamaan isännälle sijoituksen kaksinkertaisena takaisin. Mutta kolmas palvelija pelkäsi. Hän ei luottanut kykyihinsä, vaan hautasi hopeatalenttinsa maahan. Ei hän hävittänyt isännän omaa, mutta ei saanut sitä kasvamaankaan.

Lopussa isäntä käy palvelijoiden kanssa tilit läpi. Maahan hautaaja saa ankaran kohtalon. Raamatunlukija jää ihmettelemään. Pitääkö tässä ryhtyä tekemään rahaa, jotta kelpaisi Jumalalle? Ei suinkaan!

Vertaus puhuu siitä, että Jumala on antanut meille arvokkaita lahjoja, kykyjä (eli talentteja), joita hän haluaa meidän käyttävän toisten ihmisten hyväksi ja Jumalan kunniaksi. Arkiset lahjat ja erityiset kyvyt on tarkoitettu käyttöön. Ennen kaikkea Jumala tarjoaa meille suurta pelastuksen lahjaa, Jeesuksen sovitustyötä. Se kannattelee meitä koko elämän läpi, antaa rohkeutta ja toivoa ja vie meidät kerran taivaan rauhaan. Tällaista lahjaa ei missään nimessä kannata haudata maahan, vaan ottaa käyttöön jokaisen päivän voimaksi.


Riitta Särkiö

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Omalähiö ei ilmesty perjantaina 28.8.
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
ARKISTO