Jeesus tekee yhä työtään

Ei ole kulunut kuin pari viikkoa loppiaisesta, niin kirkoissa hypätään jo Jeesuksen aikuisuuteen. Meillä ei ole paljon tietoa Jeesuksen lapsuudesta tai nuoruudesta. Ja vaikka olisikin, kaikkein tärkeimmät työnsä Jeesus nasaretilainen teki kolmikymppisenä. Nyt kirkkovuodessa tutustutaan niihin.

Kun joku aloittaa uudessa työpaikassa, on oleellista tietää, mihin minut oikein palkattiin. Mitä minulta odotetaan? Millainen on tehtäväni?

Jeesus löysi oman tehtävänkuvauksensa Jesajan kirjasta. Hän luki sieltä Nasaretin synagogassa kaikkien kuullen: ”Herra on lähettänyt minut ilmoittamaan köyhille hyvän sanoman, julistamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen ja julistamaan Herran riemuvuotta.” (Luuk 4:16-21).

Jeesus teki tätä eläessään, mutta hän tekee samaa työtä edelleen Pyhän Hengen kautta. Hän kertoo kaikille köyhille ja kaipaaville, että Jumalan armo on lahjaa. Hän vapauttaa erilaisista kahleista ja vapauttaa konkreettisestikin vangittuja. Sanotaanhan, että uskoontulo on lähes ainoa ulospääsy pahasta rikoskierteestä. Jeesus parantaa ja avaa sokeutuneet silmämme näkemään elämän toisin. Jeesus julistaa meille, että nytkin on hyvä vuosi = riemuvuosi, jolloin syntivelat annetaan anteeksi.

Tällaisen Jeesuksen kanssa on hyvä lähteä uuteen vuoteen 2024. Siunausta sinulle!

Riitta Särkiö

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Omalähiö ei ilmesty perjantaina 28.8.
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
ARKISTO