Odotatko sinä jotain?

Ehkäpä odotat jo tulevaa kesää. Joku toinen saattaa odottaa omaa tai tuttavan valmistumisjuhlaa. Minäkin odotan monia asioita: kesätöiden alkua, kesälomaa ja kauempana asuvien ystävieni ja perheen tapaamista pitkästä aikaa. Odotin myös kauan harjoittelun alkamista Launeen seurakunnassa. Aika on mennyt nopeasti ja tiedän jo nyt, että jään kaipaamaan monia asioita täällä.

Tuleva sunnuntai on kirkkovuodessa 6.sunnuntai pääsiäisestä. Tulevan sunnuntain Raamatun tekstissä seurakunta odottaa rukoillen Pyhän Hengen lahjaa. Ennen kuin Jeesus astui taivaaseen, hänkehotti ihmisiä odottamaan Pyhän Hengen lupauksen täyttymistä. Tuo lupaus tarkoittaa, että Pyhä Henki luo yhteyden Jeesuksen ja seurakunnan välille. Tämän lisäksi se karkottaa pelon ja tekee kristityt osallisiksi Kristuksesta ja pelastuksesta, jonka hän lahjoitti. Pyhä Henki kertoo, että me kristityt olemme Jumalan lapsia.

Pyhällä Hengellä on siis useita erityisen tärkeitä tehtäviä. Pyhä Henki yhdistää, antaa voiman ja vahvistaa. Jumalan lapsina saamme luottaa Pyhän Hengen lupaukseen. Kaikki odotettavat asiat eivät ole välttämättä niin iloisia. Saatat ehkä odottaa, että jokin asia olisi mahdollisimman pian ohi tai jännität ja pelkäät terveydentilaasi koskevia tuloksia. Saamme odottaa elämässämme tapahtuvia iloisia asioita hyvillä mielin, mutta saamme myös jättää kaiken surun ja huolen Jumalan haltuun. Hän on luvannut pitää meistä huolen.

Kerran kaikki odotus palkitaan. Taivaan kodissa odotus on täyttynyt. Siellä on rauha ja ilo. Usko kolmiyhteiseen Jumalaan, Isään, Poikaan ja Pyhään Henkeen vie meidät kerran perille taivaan kunniaan.


Enni Helander

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO