Etsintäkuulutuksessa Suomi-pipo

Yhdysvaltojen tulevat presidentinvaalit ovat tärkeät monessa mielessä ja Suomessakin seurataan nykyisin Yhdysvaltojen politiikkaa erittäin tiiviisti. Minulta on kysytty moneen kertaan viimeisen viikon aikana varapresidentti Tim Walzin kuvassa esiintyneestä Suomi – piposta. Olenko minä antanut sen hänelle tavatessamme Minnesotassa vuoden 2021 lopulla tai sitten hänen Suomen vierailunsa aikana sen jälkeen?

Minnesota on Suomen kokoinen osavaltio ja meillä on paljon yhteistä. Osavaltioon muutti 1900-luvulla paljon suomalaisia siirtolaisia muiden pohjoismaalaisten ohella. Urheilussa jääkiekko ja kulttuurissa Lahdessa pitkään vaikuttanut kapellimestari Osmo Vänskä on tunnetumpi kuin yksikään suomalainen jääkiekkoilija, mitä ehkä täältä käsin on vaikea uskoa. Osmon kanssa muistelimme paljon Lahden aikoja ja Sibelius-talosta kerroimme ylpeänä akustiikasta ja puurakentamisen osaamisesta. Amerikkalaisille sanoin, että tekin voisitte rakentaa puusta areenat jatkossa. Myös energiaratkaisut kiinnostivat ja meidän kaukolämmön toimintamalli. Kuvernööri Walzin mukaan niin järkevää ratkaisua kuin meillä on eli kunnallisesti omistettu energia- ja vesiyhtiö ei ole Yhdysvalloissa mahdollista. Sellaista se kapitalismi on eikä se meilläkään ole ollut kaukana, että rahastajat omistaisivat kuntalaisille tärkeimmät toimijat. Lahti Energian tai Lahti Aquan osaaville insinööreille 6 miljoonan ihmisen Minnesotan verkon rakentaminen olisi ollut hyvä keikka.

Demokraattien piireissä Walz on pidetty ja uudistusmyönteinen kuvernööri, joka oli erityisen kiinnostunut Suomen ilmastopolitiikasta ja energiaratkaisuista. Koronan aikaan hän oli hirveän huolissaan, kun hänen piti koronan takia sulkea jäähallit Minnesotassa. Hän sanoi, että State of Hockeyssa varmin tapa jäädä valitsematta seuraavalla kerralla on sulkea jäähallit ”. Kerroin hänelle, että ei minulla ole helppoa Lahdessakaan. Urheilupaikat piti sulkea ja paljon muutakin. Eikä tässä vielä kaikki. Jo 2021 yritin Lahdessa ajaa eteenpäin uutta monitoimiarenaa, mutta kuten hyvin tiedämme edes suunnittelun suunnittelua ei ole saatu eteenpäin meidän hallituskaudelle eikä Petteri Orpon aikakaudella uuden rakentaminen olo sanakirjassa mukana. Tosin ei tästä pidä valtakunnan tasoa syyttää, vaan työ ja vastuu on paikallisesti meillä Lahdessa.

Suomeen kuvernööri Walz matkusti mukanaan 60 hengen yritysdelegaation. Lahteen asti emme Helsingistä ehtineet, mutta Helsingissä vietimme tiiviin ohjelman ohessa illan Löylyn saunamaailmassa. Isäntänä kanssani toimi näyttelijä Jasper Pääkkönen ja me puhuimme tietenkin kalastuksessa ja luonnosta yleensä. Kerroin miten mahtavaa Järvi-Suomessa on kalastaa ja veneille Päijänteellä ja Vesijärvelläkin. Ja niin on muuten Minnesotassakin.

Ai niin. Se pipo. Minä tai kukaan mukaan ulkoministeriöstä ei sitä pipoa ole Walzille antanut. Minä annoin hänelle lahjaksi suomalaisia uistimia eli Rapala, Kuusamo ja Finlandia uistimet ovat toivottavasti kovassa käytössä Minnesotan vesissä.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
ARKISTO