Puuseppien Lahti ei saa sammua

Lahti ei ole vain urheilukaupunki tai logistinen solmukohta. Se on ollut yli sadan vuoden ajan puuseppien ja huonekaluteollisuuden kaupunki – paikka, jossa käsityö kasvoi teollisuudeksi ja muotoilu arjen ylpeydeksi. Siksi Askon ja Sotkan konkurssi ei ole vain yksi konkurssiuutinen. Se on meidän identiteettimme, meidän DNA. Viime perjantaina Päijät-Hämeen Yrittäjien juhlassa moni pitkän linjan yrittäjä halusi tästä muistuttaa. Puhelimeni on soinut tiiviisti eri puolilta Suomea. ”Emme kai me voi jättää tätä tähän? Tämä on meidän syy olla olemassa. Perkele.”, sanoi yksi suomalainen huonekalualan yrittäjä minulle puhelimessa.

Kun Aukusti Avonius perusti Lahden Puusepäntehtaan vuonna 1918, syntyi jotain, joka muutti kaupungin suunnan. Askosta kasvoi yksi Suomen tunnetuimmista huonekalubrändeistä. Sen rinnalle nousi ISKU, joka rakensi omaa tarinaansa Lahdesta käsin Suomessa ja maailmalla. Vuosikymmenten ajan Lahti on elänyt puusta: verstaista, tehtaista, alihankkijoista, kuljetuksista, myymälöistä. Tuhannet perheet ovat saaneet toimeentulonsa alasta, joka yhdisti käsityötaidon ja teollisen mittakaavan.
Huonekaluteollisuus ei ole ollut vain tuotantoa. Se oli osaamista, joka siirtyi mestarilta kisällille. Se oli kykyä ymmärtää materiaalia, metsää ja kestävyyttä. Se oli suomalaisen arjen rakentamista – koteja, kouluja, työpaikkoja.

Nyt maailma ja markkina on muuttunut. Ostovoima on heikentynyt, kustannukset nousseet, kansainvälinen kilpailu kiristynyt. Indoor Groupin konkurssi heijastuu suoraan Lahden ytimeen. Myymälöiden lisäksi vaikutus osuu tuotantoon, alihankintaketjuihin ja ennen kaikkea ihmisiin. Mutta nyt pitää taistella. Pitää etsiä ratkaisuja, miten puuseppien Lahti jatkaa, eikä liekki sammu.

On helppo vain todeta, että markkinat ratkaisevat. ”Älkää te poliitikot sekaantuko, kun me bisnesmiehet tehdään oikeaa bisnestä, ette te tästä mitään ymmärrä”. Kuulostaako tutulta etelärannan herrojen huutamiselta? Tätä Suomessa on nyt hoettu kohta 20 vuotta! Nyt nämä samat herrat ovat muuten tehneet Orpon ja Purran hallituksen ohjelman ja tulokset puhuvat puolestaan! Tästä ei voi syyttää Trumpia tai Putinia, mutta sitähän he nyt tekevät.

Mutta valittamisen tai syyttelyn sijasta nyt pitää oppia ja toimia! Markkinat eivät yksin rakenna kaupunkien tulevaisuutta. Maailmasta löytyy markkinoita ja kasvua. Ja jonain päivänä vielä Suomestakin, vaikka nyt ollaan syvällä suossa. Jos osaaminen päästetään katoamaan, sitä ei palauteta enää koskaan. Lahti ja Suomi ei voi tyytyä seuraamaan sivusta, kuinka puuseppien kaupunki muuttuu muistoksi.

Pelastaminen ei tarkoita menneisyyteen takertumista. Se tarkoittaa suunnan muuttamista yhdessä uusien yrittäjien kanssa. Lahdella on mahdollisuus rakentaa uusi vaihe huonekaluteollisuudelle – yhdistämällä muotoilu, kiertotalous ja kotimainen tuotanto. Asioita voi ja pitää myös tehdä paremmin. Virheitä on tehty – sekin pitää myötää. Tarvitaan uusi made in Finland ajattelu. Me emme voi olla Ikea tai kilpailla halpuuttamalla. Miksi made in Italy myy kovalla hinnalla? Meidän pitää olla suomalaisia ja uskaltaa se sanoa. Nyt emme ole sitä olleet vaan jotain epäselvää huonolla itsetunnolla. Myös julkiset hankinnat voivat olla suunnannäyttäjiä: päiväkodit, koulut ja hoivayksiköt tarvitsevat kalusteita joka vuosi. Miksi Lahti ei ostanut Sibeliustaloon Iskua tai Askoa vaan jotain kiinalaista? Miksi emme loisi mallia, jossa kestävyys, korjattavuus ja kotimainen työ ovat etusijalla? Kirjoitin tästä jo vuosia sitten, kun vertasin Päijät-Hämettä Friulin alueen tuolikolmioon Italiassa.

Tarvitsemme myös omistajuutta ja rohkeutta. Jos tuotantoa voidaan jatkaa tai uudistaa, päätösten on synnyttävä nopeasti. Tarvitsemme koulutusta, oppisopimuksia ja yrityksiä, joissa nuori näkee puusepän ammatin tulevaisuuden eikä menneisyyden. Lahti on näyttänyt ennenkin kykynsä uudistua. Se on selvinnyt rakennemuutoksista ja löytänyt uusia suuntia. Nyt tarvitaan samaa päättäväisyyttä. Puuseppien kaupunki ei saa sammua. Puuseppien kaupunki pitää pelastaa. Tiedän, että Suomesta löytyy yrittäjyyttä ja osaamista, joka tämän pystyy tekemään. Ja maailmalta meidän upeiden tuotteiden ja palveluiden ostajia.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
ARKISTO