Kolmas kerta toden sanoi

Kolmannen kerran voima ja sanonta todentui viime viikon torstaina Oslossa järjestetyssä finaalissa, jossa Lahti nimitettiin vuoden 2021 Euroopan ympäristöpääkaupungiksi. Lahti on päässyt ansiokkaasti finaaliin kahdella aikaisemmallakin kerralla, mutta vasta tänä vuonna kaupungissamme kehitetyt ympäristöratkaisut vakuuttivat juryn ja toivat voiton kotiin. Lahden kanssa kärkikolmikkoon ylsivät ranskalaiskaupungit Lille ja Strasbourg. Saatu ykkössija tarkoittaa siis sitä, että EU:n komissio nostaa Lahden edelläkävijäksi Euroopassa ympäristöasioissa ja pitää innovatiivisia ympäristöratkaisujamme esimerkkeinä muille eurooppalaisille kaupungeille.

Suomessa ei ole koskaan ollut Euroopan ympäristöpääkaupunkia eli Lahdesta tuli tällä saralla Euroopan mestari. Tunnustus on hieno palkinto kymmenen vuoden pitkäjänteiselle kehitystyölle ja merkittävä status sekä kansallisesti että kansainvälisesti. Tosin tästä vasta alkaa se varsinainen työ. Lahden pitää nyt saada alueellisesti kaikki toimijat mukaan eli tarkoitan tällä elinkeinoelämää, koulutusorganisaatioita. Ja eikä vain alueellisesti. Lahden pitää nousta nyt aidosti kansainväliselle tasolle ympäristöalan toimijana. Tämä työ on käynnissä, mutta paljon on vielä tehtävää. Se edellyttää kansainvälisten toimijoiden sitoutumista Suomeen ja Lahteen. Omassa roolissani ulkomaankauppa-ministerinä tulen tekemään Euroopassa ja kansainvälisesti työtä Lahden roolin vahvistamiseksi. Siksi on tärkeää, että Lahti ja Suomi siinä samalla luo sellaisia kokonaisuuksia, jotka kiinnostavat maailmalla. Ympäristöalan koulutusosaaminen on meidän ehdoton kansainvälinen vahvuus. Tutkimus – ja kehitystoimintaa sekä uutta yritystoimintaa pitää kehittää ja parantaa selvästi. Tarvitsemme kansainvälisiä yrityksiä joiden todellisiin tarpeisiin kehitämme ratkaisuja. Samalla pitää luoda työpaikkoja, joita Lahti todella tarvitsee.

Yleisurheilutermein sanottuna käyty kisa oli eri lajien ottelu, jossa Lahti sai muihin kaupunkeihin verrattuna parhaimmat pisteet neljällä osa-alueella, jotka ovat ilmanlaatu, jäte, vihreä kasvu ja ekoinnovaatiot sekä johtaminen. Isoimpia tekijöitä otteluvoiton saavuttamisessa olivat kaupunkimme huhtikuussa tekemä merkittävä energiapäätös kivihiilen käytön lopettamisesta ja noin 180 miljoonan euron investointipäätös ympäristöystävälliseen bioenergialaitokseen. Lisävauhtia voittoon toi kaupunkimme kyky tuottaa sovellettavia ympäristöratkaisuja muille kaupungeille ja erilaisiin olosuhteisiin. Lahden kiertotalousinnovaatiot, vesiensuojelun hyvät käytännöt sekä osallistava yleiskaavamalli ovat erinomaisia esimerkkejä muualle skaalattavissa olevista ratkaisuista. Lisäksi kaupungissa toteutetaan tulevan syksyn aikana asukkaiden henkilökohtainen liikkumisen päästökauppa ensimmäisenä kaupunkina koko maailmassa. Tätä työtä seurataan laajemmin Euroopassa ja maailmallakin, koska siitä voi syntyä hyvä esimerkki maailmalle.

Tulevana viikonloppuna osallistun kansainväliseen ilmastokokoukseen Abu Dhabissa sekä alkuviikosta olen Genevessä mm. maailman kauppajärjestö WTO:n tapaamisissa. Suomen EU – puheenjohtajuus lähtee liikkeelle vauhdilla 1.7. ja heinäkuussa tapahtuu siten paljon Helsingissä ja Brysselissä.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO