LaBalla on vielä toivoa

Hyvää vuotta 2024. Minun piti aloittaa vuosi ilouutisilla, kun painelin Pyynikin palloiluhalliin. Suunnitelmat eivät aina onnistu. LaBa hävisi Pyrinnölle 83-112, siis pirun paljon.

Tampereella seisotaan niin kauan, kunnes kotijoukkue tekee korin. Ajauduin vastapäiseen katsomoon kuin lahtelaiset, jotka istuivat alusta asti. Mietin, mitä teen. Seisoin. Häpeän. Olen lahtelainen.

LaBa kiinnostaa. Bussilastillinen faneja saapui kannattamaan. Eikä kannatus loppunut, vaikka peli lässähti ja joukkue luovutti. Nyt pelurit katsokaa peiliin ja taistelkaa alusta loppuun. Ei noin saa lepsuilla.

Alkuhan oli lupaava. Tauolla Pyrintö johti vain 51-43 ja kaikki oli mahdollista. Oli, oli. Jopa tulisieluinen valmentaja Kristian Palotie kadotti intonsa.

LaBan Terell ajettiin kahdella teknisellä ulos. Se siitä vahvistuksesta. Odotin Sajantien kolmossumaa. Odottelen edelleen.

Pyrintö nautiskeli ja namutteli, koska sillä oli fiilistä plus ikinuori kolmoslinko Lehto, ekan pelinsä pelannut Niemi sekä taitava Muhammad.

Lahden paras oli aasialaisesta ruuasta tykkäävä Kalle Koivunen. Palkittiin parhaana ja pisti minunkin silmääni, vaikken koriksesta(kaan) paljon ymmärrä. Ainakin Kalle veti täysillä finaaliin saakka. Pelimies tulossa!

Tällä vauhdilla LaBa putoaa. Mutta vielä on kaikki mahdollista. Nyt vaaditaan tekoja, ei sanoja. Joukkueessa on takuulla puhuttu yhtä paljon kuin JYP:ssä.

Oho! Jussi Jusa Melanen vietti viime tiistaina synttäreitään. Jussi ei vanhene! Ostin hänelle lahjaksi kaksi raaputusarpaa. Vuoden alusta tarvitaan tunnistautuminen arvoissakin, joten e i kannattanut toimittaa arpoja Lahteen, koska minun on kuitenkin voitot lunastettava. Voin kertoa, että toisessa arvassa ei ollut voittoa…

Juha-serkkuni on muuttanut tämän lehden ilmestymisalueelle. Hyvä, kun lehti saa fiksuja lukijoita lisää. Tervetuloa myös Anne!

Raine Järvinen


Kalle Koivunen, LaBa

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
Uusi laki helpottaa työrauhan ylläpitoa kouluissa
Lahtelaisrehtorin johdolla syntyi unelmaprojekti – Vaskivuoren nuoret soittivat Ultra Bra -yhtyeen musiikkia Helsingissä
Lahden Swingtownista musiikkibisneksen kansainvälisiin kuvioihin
Kuvanveistäjä Olavi Lanu teki taidetta arjessa, luonnossa ja sorakuopalla
Taisto Lehto: Taiteilija Olavi Lanun kipinä lasikuituun syttyi Salinkallion koulun teknisen työn luokassa
Launeen reittiuudistus tuo sujuvuutta – Uudet linjat 2 ja 32 käyttöön elokuussa
Rippipappi Riitta Särkiö: Rippikoulu puhuttelee edelleen – Se herättää ajatuksia ja yhdistää
ARKISTO