Korona haastaa meitä nyt monella tavalla

Torstaina heräsin Helsingissä aikaisin aamuun. SDP:n puoluehallitus kokoontuu Hakaniemessä perinteisesti jo klo 7.00 aamulla ja siksi herätyskello soi aikaisin. Aamun ensimmäiset uutiset kertoivat Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin ilmoituksesta. Matkustuskielto Euroopasta USA:han tulee voimaan perjantaina 13.3. keskiyöllä.

Hakaniemestä lähdin kommentoimaan asiaa YLE:n aamutelevisioon. Vaikka presidentti Trump itse puheessaan puhui laajemmin Euroopasta, mainitsi hän erikseen, että Iso-Britannia ei tule olemaan rajoituksen piirissä. Yhdysvallat tarkensi, että rajoitus tulee koskemaan Schengen – aluetta ja siellä viimeisen 14 vuorokauden sisällä matkustaneita. Tällä hetkellä on vaikea sanoa mitä rajoitus tulee käytännössä tarkoittamaan, sillä poikkeuslista on varsin pitkä. Trump totesi, että rajoituksia tullaan tarkastelemaan tilanteen edetessä 48 tunnin kuluessa. Melkoinen epäselvyys aiheutui alussa siitä, että puheessaan presidentti Trump ilmoitti rajoituksen koskevan myös tavaraliikennettä ja kauppaa. Tämän hän sitten kuitenkin perui Twitterissä.  USA:n ulkoministeriö korosti meille Suomeen ulkoministeriöön, että päätöstä ei ole suunnattu Eurooppaan vastaan. Kyse on heidän mukaan puhtaasti viruksen käyttäytymisen ”faktuaalisesta analyysistä”. Tässä kohtaa voi tietysti aiheestakin ihmetellä, miksi Iso – Britannia ei sitten ole tässä mukana. Faktoilla sitä on mahdoton perustella.

Suomi ei ole saari. Talouteemme elää viennistä ja tuonnista. Maailmankaupan tilanteet vaikuttavat meihin suoraan negatiivisesti ja positiivisesti. Kaupallinen ulottuvuus on tärkeä, mutta vielä tärkeämpää on ihmisten terveys. Omassa ministerinroolissani korostuu ulkomaankaupan merkitys.

Tärkeintä on kuitenkin huolehtia kansalaisten terveydestä ja turvallisuudesta. Suomessa on erittäin osaavat ja asiantuntevat viranomaiset, jotka tekevät tärkeää työtä meillä myös paikallisesti.  Koronan vaikutukset ulottuvat yhteiskuntaan kaikilla tasoilla. Viranomaisten toimintakyvyn turvaaminen on ensisijaisen tärkeää. Suomi on kansainvälisesti vertailtuna hyvin valmistautunut erilaisiin kriisitilanteisiin. Silti pitää olla rehellinen, että vaikutukset taloudelle ja yritystoiminnalle voivat olla mittavia. pelkästään suurien tapahtumien peruminen on taloudellisesti iso isku eri organisaatioille.

Meillä alkoi torstaina klo 12 Valtioneuvoston istunto, jonka jälkeen tiedotimme asiasta. Hallitus suosittaa, että kaikki yli 500 hengen yleisötilaisuudet perutaan toukokuun loppuun saakka. Hallitus suosittaa, että epidemia-alueilta palaavien tulee sopia töihin palaamisen ajankohdasta ja poissaolosta työnantajan kanssa. Matkustamista on syytä välttää. Lisäksi hallitus varautuu koronanviruksen leviämisen aiheuttamiin kustannuksiin lisätalousarviolla. Tartunnan saaneille turvataan laadukas ja tarpeenmukainen hoito.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
ARKISTO