Korona haastaa meitä nyt monella tavalla

Torstaina heräsin Helsingissä aikaisin aamuun. SDP:n puoluehallitus kokoontuu Hakaniemessä perinteisesti jo klo 7.00 aamulla ja siksi herätyskello soi aikaisin. Aamun ensimmäiset uutiset kertoivat Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin ilmoituksesta. Matkustuskielto Euroopasta USA:han tulee voimaan perjantaina 13.3. keskiyöllä.

Hakaniemestä lähdin kommentoimaan asiaa YLE:n aamutelevisioon. Vaikka presidentti Trump itse puheessaan puhui laajemmin Euroopasta, mainitsi hän erikseen, että Iso-Britannia ei tule olemaan rajoituksen piirissä. Yhdysvallat tarkensi, että rajoitus tulee koskemaan Schengen – aluetta ja siellä viimeisen 14 vuorokauden sisällä matkustaneita. Tällä hetkellä on vaikea sanoa mitä rajoitus tulee käytännössä tarkoittamaan, sillä poikkeuslista on varsin pitkä. Trump totesi, että rajoituksia tullaan tarkastelemaan tilanteen edetessä 48 tunnin kuluessa. Melkoinen epäselvyys aiheutui alussa siitä, että puheessaan presidentti Trump ilmoitti rajoituksen koskevan myös tavaraliikennettä ja kauppaa. Tämän hän sitten kuitenkin perui Twitterissä.  USA:n ulkoministeriö korosti meille Suomeen ulkoministeriöön, että päätöstä ei ole suunnattu Eurooppaan vastaan. Kyse on heidän mukaan puhtaasti viruksen käyttäytymisen ”faktuaalisesta analyysistä”. Tässä kohtaa voi tietysti aiheestakin ihmetellä, miksi Iso – Britannia ei sitten ole tässä mukana. Faktoilla sitä on mahdoton perustella.

Suomi ei ole saari. Talouteemme elää viennistä ja tuonnista. Maailmankaupan tilanteet vaikuttavat meihin suoraan negatiivisesti ja positiivisesti. Kaupallinen ulottuvuus on tärkeä, mutta vielä tärkeämpää on ihmisten terveys. Omassa ministerinroolissani korostuu ulkomaankaupan merkitys.

Tärkeintä on kuitenkin huolehtia kansalaisten terveydestä ja turvallisuudesta. Suomessa on erittäin osaavat ja asiantuntevat viranomaiset, jotka tekevät tärkeää työtä meillä myös paikallisesti.  Koronan vaikutukset ulottuvat yhteiskuntaan kaikilla tasoilla. Viranomaisten toimintakyvyn turvaaminen on ensisijaisen tärkeää. Suomi on kansainvälisesti vertailtuna hyvin valmistautunut erilaisiin kriisitilanteisiin. Silti pitää olla rehellinen, että vaikutukset taloudelle ja yritystoiminnalle voivat olla mittavia. pelkästään suurien tapahtumien peruminen on taloudellisesti iso isku eri organisaatioille.

Meillä alkoi torstaina klo 12 Valtioneuvoston istunto, jonka jälkeen tiedotimme asiasta. Hallitus suosittaa, että kaikki yli 500 hengen yleisötilaisuudet perutaan toukokuun loppuun saakka. Hallitus suosittaa, että epidemia-alueilta palaavien tulee sopia töihin palaamisen ajankohdasta ja poissaolosta työnantajan kanssa. Matkustamista on syytä välttää. Lisäksi hallitus varautuu koronanviruksen leviämisen aiheuttamiin kustannuksiin lisätalousarviolla. Tartunnan saaneille turvataan laadukas ja tarpeenmukainen hoito.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
Projektipäällikkö Markku Silvenius: Etelä-Lahti sai uuden frisbeegolfradan OSBU-hankkeen avulla
Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia
Kitaristi Pasi Vanhatalo: Perinteinen rockmeininki toimii aina
Vastaava kirjastonhoitaja Jenni Laine: Launeen kirjastosta voi olla ylpeä ja nyt on syytä juhlaan
Laulaja-lauluntekijä Jarkko Felin: Henkka & Kivimutka -elokuvan myötä innostus musiikin säveltämiseen lisääntyi
Launeen kirjaston puolesta kerätään nimiä adressiin
Palveluohjaaja Helmi Keränen: Yhä nuoremmat käyttävät sähkötupakkaa Lahdessa
Toimittaja Maxim Fedorov: Viihteen avulla voi unohtaa sodan kauheudet Ukrainassa
Asukasaktiivi Katriina Pynnönen: Näkkimistön alueella aiotaan kaataa lasten leikkimetsä
Museojohtaja Tuulia Tuomi: Malvaan on tulossa näyttely kuvataiteilija Olavi Lanusta
Kuvataiteilija Anja Hiltunen: Maalaaminen on minulle intohimo
Muusikko Lipa Liukkonen: Tämä levy on suomalaisen miehen päiväkirja
Asemakaava-arkkitehti Markus Lehmuskoski: Uudet kaavat mahdollistavat lisää omakotitaloja sekä rivitaloja Renkomäkeen
ARKISTO