Erika tulee tähtiin

Kansaa kiinnosti UMK eli Euroviisut siellä ja täällä. Jopa minä vilkuilin ja koin, kuinka suursuosikki Erika Vikman voitti. Ylivoimaisesti, joten pulina seis.

Lordi voitti kerran ja Käärijä oli kakkonen. Olisiko Erikalla saumaa samoihin sijoihin? Ainakin paremmin menee kuin Kojolla vuonna 1982. Jumbosija ilman pisteitä Juicen sanoituksella Nuku pommiin.

Viivin Aina ja Nelli Matulan Hitaammin hautaan olivat myös koskettavia kisakappaleita. En kyllä saanut oikein kenenkään sanoista selvää, mutta se ei liene esittäjien vika. Harkitsen kuulokojetta.

Asiantuntija analysoi Erikan kappaletta Ich komme sanoin tarttuva, hauska, koukuttava ja sopivasti tuhma. Olkoon niin.

Ei sitä tiedä, mitä kansainvälisillä kentillä tapahtuu. Povaan huimaa menestystä tai pohjakosketusta.

Ennen viisuja seurasin Putousta. Missä sitä meikä muualla kuin telkkarin äärellä lauantai-iltana? Olen alkanut pitää kypsynyttä Niina Lahtista iki-ihanana. Vaati totuttelua.

Kaikista sketseistä en tunne myötähäpeää. Trumppi jopa nauratti!

Kaikkien aikojen paras sketsihahmo on mielestäni Tanhupallo, koska Hirviniemen hahmoja en uskalla edes ehdottaa.

Nyt nauratti, jonkin verran, Pasi Pesäpallisti. Kun pesäpalloon päästiin, onnittelen Heikki Lainetta. Elämäntyöpalkinto osui ja upposi. Mr. LMV, aina ja ikuisesti.

Heikki Salminen

Lopuksi ilosanoma. Olen antanut itseni ymmärtää, että lahtelainen palloiluväki on vihdoinkin edes jonkin verran kiinnostunut kävelyjalkapallosta. Sehän sopii paikalliseen luonteeseen. Myös Kortteliliiga voisi ottaa lajin ohjelmaansa. Kaksikko Ropponen-Helminen saattaisi hyvinkin lajissa pärjätä. Heikki Salmisesta on tulossa lajin puolesta puhuja, vihdoinkin.

Loistavaa Ystävänpäivää. Arvostetaan toisiamme.

Raine Järvinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Pääesiintyjiltä riimejä ja riitasointuja
Tauno Ylä-Soininmäki: Launeen kirjastoa ja Saksalan uimahallia ei saa lopettaa
Kirsi Lehtimäki: Nopeita matalankynnyksen palveluita tarvitaan nuorille lisää hyvinvointialueella
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Seurakuntien työtä arvostetaan ja sen työlle on yhä olemassa sosiaalinen tilaus
Tomi Sairomaa: Lapset ovat meidän tulevaisuutemme ja heihin pitää panostaa
Kari Kallio: Hoitopaikoissa tulee kerätä palautteet hoidon onnistumisesta
Marja Salomaa 1937–2025
Seppo Korhonen: Työttömät ovat sysätty kuntien vastuulle antamatta riittäviä resursseja työllistämistehtävien hoitamiseen
Kolmospolttaja Heikki Laine pokkasi elämänurapalkinnon
Satu Jaatinen: On tärkeää, että hyvinvointialueet ymmärtävät riskit, jotka liittyvät ulkoistuksiin
Lassi Leivo: Pendelöintipysäköintioikeus tukisi joukkoliikenteen käyttö
Juha-Pekka Forsman: Aluevaltuustot eivät tarvitse enää lisää ohjausta valtion taholta
Olavi ”Olli” Kopo: Ympäristökaupungin maine kärsii, jos asfaltoitu rullahiihtorata rakennetaan Salpausselälle
Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
ARKISTO