Lahden paras joukkue?

FC Lahden P17, minulle B-junnut, pelaavat pääsarjassa ihan kärkijoukkueiden takana. Vierailu Tampereen Vuorekseen ei lisännyt pistetiliä. Jopa kullasta unelmoiva Ilves voitti 2-1. Tekisi mieleni sanoa, että säkällä.

Alku näytti pahalta. Peli tasaantui ja lahtelaiset pistivät kotipojat pinteeseen. Oliver Helttunen tasoitti ja toisen jakson alkupuolella vierasjohto roikkui ilmassa.Ei tullut osumaa hyvistäkään paikoista, tuli punainen kortti ja Ilves onnistui iskemään voittomaalin kahdeksan minuuttia ennen loppua. No, oli Ipalla muitakin paikkoja.

Lahti on tässä ikäluokassa maamme kärjen tasolla. Lupaavia poikia kaikki. Vaihtopojat kestivät vertailun aloittaviin. Jos treeni-intoa riittää, on saumaa vaikka mihin.

Molari Veikka Rättö teki useita haamutorjuntoja. Hän ohjasi hyvin äänellään puolustuspeliä. Niin paljon veesanaa ei tarvitsisi käyttää, enkä nyt tarkoita varo, varo huutoja.
Topparipari Miro Köykkä (C) – Abulfazar Seyar pärjäsi erinomaisesti Ilveksen kovia kärkiä (mm. Veikkausliigassakin esiintynyt Arttu Tulehmo) vastaan. Vasen pakki Jesse Nieminen oli vaikeasti ohitettavissa. Sitkeä oikea pakki Miika Vatanen nousi silmissäni ehkä parhaaksi, mutta jostain syystä hänet vaihdettiin pois. Tilalle tuli toki pelimies.
Emil Kuparinen uurasti keskikentällä kahden edestä. Otto Heimonen oli pari kertaa hilkulla maalata. Kauden maalitykki Elias Riihelä ei viihtynyt tekonurmella täyttä aikaa.
Valmentaja Ilari Koljonen oli mainio tsemppari ja taktista silmääkin näytti ja kuului olevan. Kerran hän arvosteli tuomaria sanoin, nyt menee vihkoon. Oikeassa oli.

Ai niin, erikoistilanteita sopii hioa…

Lopuksi ilosanoma. Ensi kaudella lahtelaisella jalkapalloilulla menee huomattavasti tätä kautta paremmin useimmilla rintamilla! Uskoo ja toivoo

Raine Järvinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO