Lahden paras joukkue?

FC Lahden P17, minulle B-junnut, pelaavat pääsarjassa ihan kärkijoukkueiden takana. Vierailu Tampereen Vuorekseen ei lisännyt pistetiliä. Jopa kullasta unelmoiva Ilves voitti 2-1. Tekisi mieleni sanoa, että säkällä.

Alku näytti pahalta. Peli tasaantui ja lahtelaiset pistivät kotipojat pinteeseen. Oliver Helttunen tasoitti ja toisen jakson alkupuolella vierasjohto roikkui ilmassa.Ei tullut osumaa hyvistäkään paikoista, tuli punainen kortti ja Ilves onnistui iskemään voittomaalin kahdeksan minuuttia ennen loppua. No, oli Ipalla muitakin paikkoja.

Lahti on tässä ikäluokassa maamme kärjen tasolla. Lupaavia poikia kaikki. Vaihtopojat kestivät vertailun aloittaviin. Jos treeni-intoa riittää, on saumaa vaikka mihin.

Molari Veikka Rättö teki useita haamutorjuntoja. Hän ohjasi hyvin äänellään puolustuspeliä. Niin paljon veesanaa ei tarvitsisi käyttää, enkä nyt tarkoita varo, varo huutoja.
Topparipari Miro Köykkä (C) – Abulfazar Seyar pärjäsi erinomaisesti Ilveksen kovia kärkiä (mm. Veikkausliigassakin esiintynyt Arttu Tulehmo) vastaan. Vasen pakki Jesse Nieminen oli vaikeasti ohitettavissa. Sitkeä oikea pakki Miika Vatanen nousi silmissäni ehkä parhaaksi, mutta jostain syystä hänet vaihdettiin pois. Tilalle tuli toki pelimies.
Emil Kuparinen uurasti keskikentällä kahden edestä. Otto Heimonen oli pari kertaa hilkulla maalata. Kauden maalitykki Elias Riihelä ei viihtynyt tekonurmella täyttä aikaa.
Valmentaja Ilari Koljonen oli mainio tsemppari ja taktista silmääkin näytti ja kuului olevan. Kerran hän arvosteli tuomaria sanoin, nyt menee vihkoon. Oikeassa oli.

Ai niin, erikoistilanteita sopii hioa…

Lopuksi ilosanoma. Ensi kaudella lahtelaisella jalkapalloilulla menee huomattavasti tätä kautta paremmin useimmilla rintamilla! Uskoo ja toivoo

Raine Järvinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Pääesiintyjiltä riimejä ja riitasointuja
Tauno Ylä-Soininmäki: Launeen kirjastoa ja Saksalan uimahallia ei saa lopettaa
Kirsi Lehtimäki: Nopeita matalankynnyksen palveluita tarvitaan nuorille lisää hyvinvointialueella
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Seurakuntien työtä arvostetaan ja sen työlle on yhä olemassa sosiaalinen tilaus
Tomi Sairomaa: Lapset ovat meidän tulevaisuutemme ja heihin pitää panostaa
Kari Kallio: Hoitopaikoissa tulee kerätä palautteet hoidon onnistumisesta
Marja Salomaa 1937–2025
Seppo Korhonen: Työttömät ovat sysätty kuntien vastuulle antamatta riittäviä resursseja työllistämistehtävien hoitamiseen
Kolmospolttaja Heikki Laine pokkasi elämänurapalkinnon
Satu Jaatinen: On tärkeää, että hyvinvointialueet ymmärtävät riskit, jotka liittyvät ulkoistuksiin
Lassi Leivo: Pendelöintipysäköintioikeus tukisi joukkoliikenteen käyttö
Juha-Pekka Forsman: Aluevaltuustot eivät tarvitse enää lisää ohjausta valtion taholta
Olavi ”Olli” Kopo: Ympäristökaupungin maine kärsii, jos asfaltoitu rullahiihtorata rakennetaan Salpausselälle
Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
ARKISTO