Itsenäisyyttä pitää arvostaa ja tehdä töitä se eteen

Tällä viikolla juhlistamme itsenäistä Suomea. Linnanjuhlat ovat arvokas juhla, jossa muistamme niitä sukupolvia, ketkä ovat tämän maamme rakentaneet. Itsenäisyys merkitsee vapautta, mutta myös vastuunkantoa. Suomi ja suomalaiset ovat kohdanneet vaikeita aikoja läpi historiamme – mutta usko ja luottamus tulevaan kantaa. Kaikki eivät enää arvosta tasavallan presidentin instituutiota, johon Itsenäisyyspäivän vastaanotto osana kuuluu. Laajasti katsottuna itsenäisyyteen kuuluu perustuslailliset oikeutemme, turvallisuuspoliittiset ratkaisumme, mutta myös taloudellinen ja teknologinen suvereniteetti. Ja tämä ei tietenkään tarkoita, etteikö Suomen tulisi tehdä yhteisiä ratkaisuja EU – tasolla tai vahvistaa kumppanuuksia, koska yksin emme selviä eikä ole tarkoituskaan. Siksi osaamisemme ja kyvykkyytemme laajasti vahvistaa myös meidän itsenäisyyttämme.

Marraskuu vaihtui joulukuuhun, mutta lämmin joulumieli on monessa perheessä kaukana. Irtisanomiset, ostovoiman heikentyminen, epävarmuus tulevasta on kaikkea muuta kuin sitä mitä haluamme. Niistä on kuitenkin monen joulu tänä vuonna tehty. Synkät työllisyys- ja talouslukemat ovat toki varjostaneet Suomea jo pitkään. Valitettavasti haastavat talousajat eivät ole pian takana. Ne kenellä menee todella hyvin eivät kuulu tähän ryhmään, mutta jo keskituloiset perheet ja erityisesti yksinhuoltajat ovat monet suurissa vaikeuksissa. Orpon ja Purran hallitukselta tämä on ollut arvovalinta.

Tulevaisuuden uskoa toisi meille uudet työpaikat ja investoinnit. Mutta ei hyvältä näytä. SSAB:n jätti-investointi valui jo Ruotsiin, ja nyt Fazerin päätös perua Lahteen suunniteltu investointi tai siirtää se Ruotsiin kertoo karua kieltä Suomen investointi-ilmapiiristä. Arvonlisäveron korotus ja hallituksen kaavailema makeisvero ovat osoittautumassa kalliiksi virheiksi sekä Suomelle että Lahdelle. Lyhytnäköiset veropäätökset uhkaavat viedä Lahdelta miljardiluokan investoinnin, jolle kaupunki on jo tehnyt mittavia valmisteluja muun muassa maankäytön osalta. Kuka kantaa vastuun tästä?

Investointien taustalla on aina kysymys luottamuksesta ja ennustettavuudesta. Hallitus ei voi piiloutua maailman epävarmuuden tai Euroopan taloustilanteen taakse – tämä tilanne on heidän omaa aikaansaannostaan.
Lahden kaupunki on tehnyt erinomaista työtä investoinnin eteen, mutta hallituksen toimet tai enemmänkin ehkä niiden puute ovat jättäneet kaupungin ponnistelut ilman tulosta. Vaikka pääministeri Orpo ja elinkeinoministeri Rydman ovat vierailleet Lahdessa ja keskustelleet Fazerin investoinnista, puheet ovat jääneet vain puheiksi. Lisäksi hallituksen mainostama suurten teollisten investointien verotuki ei ole tuonut ratkaisua Fazerin tilanteeseen.

Hyvää itsenäisyyspäivää Suomi!

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
Projektipäällikkö Markku Silvenius: Etelä-Lahti sai uuden frisbeegolfradan OSBU-hankkeen avulla
Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia
Kitaristi Pasi Vanhatalo: Perinteinen rockmeininki toimii aina
Vastaava kirjastonhoitaja Jenni Laine: Launeen kirjastosta voi olla ylpeä ja nyt on syytä juhlaan
Laulaja-lauluntekijä Jarkko Felin: Henkka & Kivimutka -elokuvan myötä innostus musiikin säveltämiseen lisääntyi
Launeen kirjaston puolesta kerätään nimiä adressiin
Palveluohjaaja Helmi Keränen: Yhä nuoremmat käyttävät sähkötupakkaa Lahdessa
Toimittaja Maxim Fedorov: Viihteen avulla voi unohtaa sodan kauheudet Ukrainassa
Asukasaktiivi Katriina Pynnönen: Näkkimistön alueella aiotaan kaataa lasten leikkimetsä
Museojohtaja Tuulia Tuomi: Malvaan on tulossa näyttely kuvataiteilija Olavi Lanusta
Kuvataiteilija Anja Hiltunen: Maalaaminen on minulle intohimo
Muusikko Lipa Liukkonen: Tämä levy on suomalaisen miehen päiväkirja
Asemakaava-arkkitehti Markus Lehmuskoski: Uudet kaavat mahdollistavat lisää omakotitaloja sekä rivitaloja Renkomäkeen
ARKISTO