Kristityn vapaus

Usein kun puhutaan vapaudesta, ajatellaan yksilön oikeutta tehdä mitä haluaa – kunhan ei riko lakia. Mutta kristillinen käsitys vapaudesta on syvempi ja erilainen. Se ei ole itsekkyyden oikeuttamista, vaan sydämen vapautta elää ilman pelkoa ja pakkoa – rakkaudessa Jumalaa ja lähimmäistä kohtaan.

Apostoli Paavali kirjoittaa: “Vapauteen Kristus meidät vapautti.” Tämä ei tarkoita vapautta kaikista säännöistä, vaan vapautta elää ilman synnin ja syyllisyyden kahleita. Kristitty ei tarvitse enää yrittää ”ansaita” Jumalan hyväksyntää. Se on jo saatu, armosta.

Tämä vapauttaa ihmisen palvelemaan muita – ei siksi, että on pakko, vaan siksi, että voi. Martti Luther kirjoitti: “Kristitty on vapain herra, kaikkien herra, eikä kenenkään alainen. Kristitty on kuuliaisin palvelija, kaikkien palvelija, ja kaikkien alainen.”

Kristillinen vapaus kutsuu meitä toimimaan toistemme parhaaksi – ei siksi, että laki vaatii, vaan siksi, että rakkaus vetää.

Kristityn vapaus ei siis ole vapaata itsekkääseen elämään, vaan vapautta rakastaa, palvella ja kantaa vastuuta. Sitä todellinen vapaus on.


Ville Hakulinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO