Jeesus on lähellämme

Moni saattaa haikailla niitä aikoja, jolloin Jeesus eli täällä maan päällä. Olisi niin helppo uskoa Jeesukseen, jos hän kulkisi täällä keskellämme, parantaisi sairaita silmiemme edessä, koskettaisi minua, tulisi kylään meillekin. Tottakai se olisi mahtavaa. Mutta tuo on nyt kahden vuosituhannen takana. Meillä on eri tilanne. Vai onko sittenkään?

Jeesus sanoi, että hän on meidän kanssamme kaikki päivät maailman loppuun asti. Me voimme kuulla hänen äänensä Raamatussa ja seurakunnan tilaisuuksissa, kristittyjen keskinäisessä yhteydessä. Hän on keskellämme, vaikka emme häntä näe.

Jo eläessään Jeesus teki välillä ”etätöitä”. Johanneksen evankeliumissa (4:39–42) kerrotaan, että sadanpäällikkö pyysi Jeesusta parantamaan sairasta palvelijaansa. Jeesus olisi kyllä lähtenyt paikan päälle, mutta tuo sotilas sanoi: ”Ei, Herra, en minä ole sen arvoinen, että tulisit kattoni alle. Sano vain sana, ja palvelijani paranee.” Jeesus hämmästyi tätä uskon vahvuutta. Jeesus sanoi hänelle: ”Mene. Tapahtukoon niin kuin uskot.” Ja sillä hetkellä palvelija parani.

Kun me rukoilemme Jeesusta, hän kuulee meitä, vaikka hän ei olekaan konkreettisesti vierellämme. Rukous tuo hänet lähelle. Aina ei vastaus tietenkään ole pyyntömme mukainen, mutta pyyntö on silti mennyt perille. Rukous luo yhteyden auttajaanv. Rukous vakuuttaa meitä siitä, että Jeesus on kanssamme pahassa ja hyvässä, onnessa ja murheessa, tyhjyydessä ja pimeydessäkin. Siksi voimme nytkin pyytää: Jeesus, auta ja armahda meitä.


Riitta Särkiö

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO