Patoseudun Toimintakeskuksen asukastilassa järjestetty yhdistystoiminnan koulutuspäivä oli anniltaan monen osallistujan yllättävä. 15 yhdistysaktiivia oli valmis uhraamaan lauantaivapaansa yhteisten asioiden perustan päivittämiseen. Järjestökoordinaattori Noora Nieminen A-kiltojen liitosta loi koulutuspäivään innostavan ja aktivoivan otteen. Luovasti käytiin läpi yhdistoiminnan ydinasioita, rekistöröitymisestä aina yhdistystysten kokousten kulkuun asti.

Usein yhdistystä suunniteltaessa peikkona taustalla kummittelee erilaiset jopa byrokraattisilta kuullostavat termit. Suomi, kuten tiedetään on kuitenkin yhdistysten luvattu maa. Rekistöröitynyt yhdistys onkin yksi demokratian kulmakiviä. Pienenkin ihmisen mielipiteet ja toiminnalliset tavoitteet kanavoituvat usein parhaiten perustason toiminnan kautta.
Selkeimmin asia ilmenee varmaankin tarkasteltaessa yhdistyksen itsemääräämisoikeutta. Yhdistys päättää itse organisaatiostaan, eli tekee itse omat päätökset. Lisäksi yhdistys on riippumaton julkisen- tai keskusjärjestöjen vallasta. Tietysti on muistettava noudattaa yhdistyslain asettamia säännöksiä jotta esimerkiksi toiminnan rahoittaminen keskusjärjestöjen kautta mahdollistuisi notkeammin. Vaikka useimpien yhdistysten toiminta on avointa, sen ei tarvitse antaa tietoja ulkopuolisille ilman lain velvoitetta.
Noora Niemisen koulutusaineisto on hyvin selkokielistä ja toivottavasti päivittää monen yhdistyksen toimintamuotoja sekä helpottaa uusien yhdistys perustamista. Puhtia päivään antoi Tupaemäntä Päivi Laaksosen valmistama keittolounas. Keittotarpeet ja pullakahvituksen kustansi EHYT ry.
MH