Miestenpiiriaktiivi Reijo Salonen: Tarinat moottoripyöristä lumosivat kaikki kuulijat

kuva: Moottoripyörämuseon sielu Riku Routo kertoo Launeen seurakunnan miestenpiiriläisille tosielämän moottoripyörätarinoita museolla.


Launeen seurakunnan miestenpiirin tämän vuoden ensimmäinen vierailukohde oli Moottoripyörämuseo. Lähes 60 seniori-ikäistä miestä pääsi kuulemaan Riku Roudon mielenkiintoisia tarinoita erilaisista moottoripyöristä.
– Moottoripyörämuseo toimii marginaalissa, mutta se on kuitenkin uskomattoman vetovoimainen paikka. Elävät tarinat moottoripyöristä koukuttavat kuulijan moottoriurheilumaailmaan aivan varmasti, Reijo Salonen toteaa.

Moottoripyörämuseo on Lahden kaupungin suosituin museokohde.
– Tämä on sellainen paikka, josta aion kertoa myös tuttavilleni, jotka saapuvat Lahteen lomailemaan. Moottoripyörämuseo teki useaan mieheen suuren vaikutuksen. Aion itsekin vierailla siellä uudemman kerran.

Salonen kertoo, että muutamalla miestenpiiriläisellä on myös oma moottoripyörä.
– Meillä on vastuuryhmä, joka miettii vierailukohteet valmiiksi. Tämä porukkaa pohtii, missä vierailemme ja ketä kutsutaan Launeen kirkolle luennoimaan. Tämä oli yhden moottoriurheilumiehen idea.

Yhteisöllisyys on tärkeää

Miestenpiiriaktiivi Reijo Salosen mielestä heidän yhteisöllinen harrastuksensa on sen vuoksi suosittu, koska Launeen seurakunnassa tällä on niin pitkä perinne.
– Huippuvierailijat ovat yksi osa tätä tarinaa, mutta kyllä järjestelmällisellä suunnittelutyöllä on myös oma osuutensa.

Miestenpiiri alkaa aina hartaudella ja pienellä puheella, jonka yleensä lukee maallikko.
– Sen jälkeen lauletaan virsi ja juodaan kahvit.

Salosen mukaan yhteisöllisyys on tärkeä asia tälle miesporukalle sekä vapaa keskustelu ajankohtaisista asioista.
– Tässä yhteisössä autetaan myös kaveria, jos hänellä on niin sanotusti kivi sydämellä.

Miestenpiiri kokoontuu joka toinen viikko Launeen seurakunnan tiloissa maanantaisin.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kalle Aaltonen: En ole koskaan uskonut, että Malva olisi pitkässä juoksussa taloudellisesti kannattava
Launeen kirkon vanha asuntosiipi päivitetään – Laajempi remontti alkaa vuonna 2027
Lahti-oppaat juhlivat 50-vuotista taivaltaan – Kesä on täynnä kierroksia ja uusia tarinoita
Toni Putula: Lahti on edelleen Suomen johtava ympäristökaupunki
Kimi Uosukainen: Luottamuspaikkajaosta saavutettu sopu kuvastaa lahtelaisten puolueiden halua sopia yhteisistä asioista
Ohjaaja Arthur Franck: Helsinki Effect on dokumentti, joka syntyi uuden uhan varjossa
Pekka Räty: Aina kun tulen Lahteen, tuntuu kuin tulisin kotiin
Mika Kari, Kalle Aaltonen ja Minerva Kastehelmi Etelä-Lahden ääniharavat
Milla Bruneau: Jokainen kaupungissa vieraileva tapahtumakävijä on myös potentiaalinen tuleva lahtelainen
Vaalimainokset ovat kalliita ja ilkivalta aiheuttaa ehdokkaille ylimääräisiä kustannuksia
Johanna Ekman: Mielenterveyspalveluihin tulee päästä nopeammin ja matalammalla kynnyksellä
Pääesiintyjiltä riimejä ja riitasointuja
Tauno Ylä-Soininmäki: Launeen kirjastoa ja Saksalan uimahallia ei saa lopettaa
Kirsi Lehtimäki: Nopeita matalankynnyksen palveluita tarvitaan nuorille lisää hyvinvointialueella
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Seurakuntien työtä arvostetaan ja sen työlle on yhä olemassa sosiaalinen tilaus
Tomi Sairomaa: Lapset ovat meidän tulevaisuutemme ja heihin pitää panostaa
Kari Kallio: Hoitopaikoissa tulee kerätä palautteet hoidon onnistumisesta
Marja Salomaa 1937–2025
Seppo Korhonen: Työttömät ovat sysätty kuntien vastuulle antamatta riittäviä resursseja työllistämistehtävien hoitamiseen
Kolmospolttaja Heikki Laine pokkasi elämänurapalkinnon
ARKISTO