kuva: Isännöitsijä Eero Vesanen Lahden Team-Isännöinnistä kertoo, että työmaa-alue on kiinnostanut jonkin verran sellaisia ihmisiä yöaikaan, joilla ei ole mitään asiaa saneerauskohteeseen.
Liipolan Luhtikadulla paloi kerrostalo heinäkuun ensimmäisenä päivänä viime vuonna. Tulipalosta on kulunut puoli vuotta ja kerrostalon saneeraustoimenpiteet ovat käynnissä kolme rapun osalta.
Leuto talvi on ollut suurena apuna vaativassa uudisrakennustyössä. Kerrostalon palaneen katon korjaustoimenpiteet alkoivat vuodenvaihteessa sopivasti ennen talven pakkasjaksoa. Nyt kattoa on rakennettu siihen vaiheeseen, että kylmä ulkoilma ei pääse enää suoraan avonaisen kattorakenteen kautta viilentämään asuntoja.
Isännöitsijä Eero Vesasen mukaan evakossa olevat asukkaat pääsevät muuttamaan korjattuihin koteihinsa todennäköisesti touko-kesäkuun vaihteessa.
– Pitkään kestäneiden tutkimusten jälkeen todettiin, että julkisivuelementtejä ei tarvitse purkaa. Sen vuoksi katon rakentaminen aloitettiin vuodenvaihteen jälkeen. Jouduimme odottamaan tätä päätöstä kuukausien ajan.
Isännöitsijä on kiitollinen siitä, että Lahdessa on ollut leuto talvi, koska se on myös auttanut Liipolankartanon saneerausta. Julkisivuelementit ovat kuivuneet, koska jo syksyllä saatiin lämmöt kerrostaloon päälle.
– Onneksi sää viileni vasta tammikuun lopulla, kun urakoitsija oli jo ehtinyt jo asentaa eristeet katolle.
Elementtien yläosat, jotka kärsivät tulipalossa, korjataan kesällä.
– Palojäljet ja pudonneet rappaukset odottavat siis tulevaa kesää ja ammattimiesten käsittelyä.
Taloyhtiö on ottanut kerrostalon seinäelementeistä näytteitä palaneesta osasta ja tulipalosta selvinneestä osasta.
– Voimme verrata tuloksia jälkeen päin, jos asian tiimoilta tulee ongelmia, Vesanen kertoo.
Kaikki asiat eivät tapahdu heti
Kerrostalon palaneen osan ensimmäisen kerroksen lattiat piikattiin auki, koska siellä oli villaeristeet, jotka kastuivat tulipalon yhteydessä. Sen vuoksi kuuden ensimmäisen kerroksen asunnon osalta lattiat valetaan uudelleen.
– Ikkunat kärsivät myös kosteudesta ja ne vaihdetaan paloalueen osalta.
Myös ikkunanpielet ja seinien ulkokulmat tiivistetään Liipolankartanossa tarkasti, jotta mitään negatiivisia yllätyksiä ei tapahtuisi saneerausprojektin jälkeen.
– Projektin sopimuksenmukainen valmistumisaika on toukokuun lopussa, mutta loppusiivoukset toteutetaan kuitenkin kesäkuun alussa. Asukkaiden muuttoajankohta on elänyt koko ajan, mutta nyt tiedämme, että tämä kohde on valmis kesäkuussa.
Liipolankartanon kerrostalopalossa 34 asuntoa kärsi palovahinkoja.
– Asukkaat ovat ottaneet tämän tilanteen olosuhteisiin nähden hyvin vastaan. Tässä tilanteessa ei ole voittajia ollenkaan, vaikka asukkaat saavat uudet kodit. Tärkeintä on päästä omaan kotiin ja uudelleen jaloilleen.
– Toivottavasti tämä oli ammatillisessa mielessä ainutkertainen kokemus. Toivon, että tulipalon vuoksi kärsineiden ihmisten elämä palautuu ennalleen saneerausprojektin jälkeen.
Petri Görman