Virve Jämsen: Kieliohjelman kaventaminen vaatii sivistyslautakunnan erillisen päätöksen

kuva: Sivistystoimen tulevia säästötoimenpiteitä ei ole kohdennettu erityisesti kirjoihin tai muihin tuotteisiin.


Lahden kaupungin opetus- ja kasvatusjohtaja Virve Jämsen kertoo, että perusopetuksen tulee tasapainottaa talouttaan 350 000 eurolla vuonna 2025.
–  Sen lisäksi käynnistämme ensi vuoden aikana jo seuraavaksi vuodeksi kohdistuvia säästöjä, jotta pystymme toteuttamaan vuodelle 2026 asetetut tasapainottamisvelvoitteet.

Opetus- ja kasvatusjohtajan mukaan perusopetuksen kieliohjelman tarjontaa on myös tarkasteltava samalla tavalla kuin muita harkinnanvaraisia palveluja.
–  Toimenpidevaihtoehtoja kartoitettaessa tulee kuitenkin huomioida, että hallitusohjelmassa on todettu, että ”hallitus mahdollistaa kieltenopetuksen ja -opiskelun varhaistamisen, laajentamisen ja monipuolistamisen.”

Kaupungin virkamiehet aikovat välttää edestakaisia ja epäjohdonmukaisia toimenpiteitä säästötoimenpiteiden suunnittelussa.
–  Jos kieliohjelmaa kavennetaan, niin sivistyslautakunta tekee siitä erillisen päätöksen. Tarkoitus on kuitenkin varmistaa, että kieliopintoihin on varattu runsaasti tuntiresursseja.

Kaikkia hankintamäärärahoja tarkastellaan

Perusopetuksen kaikki hankintamäärärahat ovat tarkastelussa säästötoimenpiteitä etsittäessä.
–  Niitä ei ole kohdennettu erityisesti kirjoihin tai muihin yksittäisiin tuotteisiin.

Opetus- ja kasvatusjohtaja Jämsen myöntää, että tuntikehykseen kohdistuvat leikkaukset ovat mahdollisia.
–  Se määrittää pitkälti sivistystoimen henkilöstömenoja. Opetuksen järjestäjällä on kuitenkin velvollisuus järjestää oppilaille laissa ja asetuksissa määrätyt oppitunnit ja muut palvelut.

Velvollisuus lakisääteisten palvelujen järjestämiseen rajaa myös Lahdessa voimakkaasti mahdollisuuksia leikata tuntikehystä.
–  Lisäksi on huomioitava, että tuntikehyksen laajuus kytkeytyy vireillä olevaan valtakunnallisen tuntijaon muutokseen, jossa perusopetuksen minimituntimäärää kasvatetaan hallitusohjelman kirjausten mukaisesti.

Opetus- ja kasvatusjohtaja sanoo, että perusopetuksen säästötoimenpiteitä kohdennetaan henkilöstömenoihin.
–  Vapautuvia virkoja jätetään täyttämättä, harkinnanvaraisten palvelujen tasoa supistetaan tai lakkautetaan, palveluverkon sekä tilojen käyttöä tehostetaan. Myös palvelujen ostoihin ja hankintoihin kohdistuu säästöjä. Lahti ei suunnittele lisäinvestointia DigiOneen.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
Projektipäällikkö Markku Silvenius: Etelä-Lahti sai uuden frisbeegolfradan OSBU-hankkeen avulla
Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia
Kitaristi Pasi Vanhatalo: Perinteinen rockmeininki toimii aina
Vastaava kirjastonhoitaja Jenni Laine: Launeen kirjastosta voi olla ylpeä ja nyt on syytä juhlaan
Laulaja-lauluntekijä Jarkko Felin: Henkka & Kivimutka -elokuvan myötä innostus musiikin säveltämiseen lisääntyi
Launeen kirjaston puolesta kerätään nimiä adressiin
Palveluohjaaja Helmi Keränen: Yhä nuoremmat käyttävät sähkötupakkaa Lahdessa
Toimittaja Maxim Fedorov: Viihteen avulla voi unohtaa sodan kauheudet Ukrainassa
Asukasaktiivi Katriina Pynnönen: Näkkimistön alueella aiotaan kaataa lasten leikkimetsä
Museojohtaja Tuulia Tuomi: Malvaan on tulossa näyttely kuvataiteilija Olavi Lanusta
Kuvataiteilija Anja Hiltunen: Maalaaminen on minulle intohimo
Muusikko Lipa Liukkonen: Tämä levy on suomalaisen miehen päiväkirja
Asemakaava-arkkitehti Markus Lehmuskoski: Uudet kaavat mahdollistavat lisää omakotitaloja sekä rivitaloja Renkomäkeen
ARKISTO