Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia

kuva: Launeen päiväkotiin kohdistuva ilkivalta maksaa kaupungille 20000 euroa vuodessa.


Launeen päiväkoti on suojeltu kaavassa ja sen purkaminen ei ole mahdollista. Julkisten lähipalvelurakennusten korttelialueelle on tiukka kaavamääräys ja se ei salli kuin julkisia toimintoja rakennukseen.
– Kiinteistön ylläpitokustannukset ovat vuodessa 80000 euroa. Kohteen ylläpitokustannuksissa neljännes menee ilkivallan korjaustoimenpiteisiin. Ilkivallan vähentämiseksi on tehty paljon toimenpiteitä ja se on vähentynyt jonkin verran, toimitilajohtaja Jouni Arola kertoo.

Arolan mukaan päiväkodin korjaaminen on mahdollista ja olisi ollut mahdollista.
– Tilakeskus esitti hankesuunnitelmaan liittyvässä päätöksenteossa Launeen päiväkodin perusparannusta vuoden 2022 lopulla, mutta konserni- ja tilajaosto päätti, että valmistelua jatketaan Hennalan uudisrakennusvaihtoehdolla.

Toiminta päättyi kohteen huonon kunnon ja koettujen sisäilmaoireilujen takia neljä vuotta sitten.
– Rakennus ei ole käyttökiellossa.

Vaikea myyntikohde

Arolan mukaan kaupunki on yrittänyt myydä kohdetta ja myy kohteen, jos sille löytyy ostaja.
– Kohteen korjaustarpeet ja kaavamerkintä vaikeuttaa kuitenkin myyntiä huomattavasti.

Launeen päiväkoti on kulttuurihistoriallisesti ja rakennustaiteellisesti arvokas kohde ja sen ominaispiirteet tulee säilyttää korjaus- ja muutostöissä.
– Kaupunginmuseolle on varattava korjaus- ja muutostöissä tilaisuus lausunnon antamiseen. Sen lisäksi kaikki rakennusta entisöivät muutokset ovat suositeltavia kohteessa.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

1 kommentti “Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia

  1. Miksiköhän päättäjät hylkäsivät rakennuksen? Tähän löytynee varmasti jokin hyvä perustelu koska eihän tässä muuten mitään järkeä ole.

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
ARKISTO