Viime lauantaina Nikkilän omakotiyhdistys järjesti 60-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi jäsenilleen Vesijärvi-risteilyn Aino-laivalla. Liekö kylmä kesä säikyttänyt suurta osaa omakotiyhdistyksen jäseniä, sillä laivaan nousi vain 16 henkeä.
Kylmä sää kuitenkin loisti poissaolollaan, sillä risteilyllä nautittiin hyvän seuran lisäksi todella upeasta ja lämpimästä elokuisesta kesäsäästä.
Tervetuliassanat laivaan astuneille lausui omakotiyhdistyksen puheenjohtaja Eino Haapala, jonka jälkeen koko porukka tutustui maittavaan Kanava-ateriaan. Aterian jälkeen seurue siirtyi yläkannelle lämpimään auringonpaisteeseen odottelemaan jälkiruokakahveja tanssiorkesterin soittaessa ja toisten ottaessa jo tanssiaskelia.
Ossi Liukkonen, joka on varsinainen omakotiyhdistysveteraani, muisteli yläkannella omakotiyhdistyksen alkutaipaletta 50-luvun alussa. Loppumatka Vääksyn kanavalta Lahteen sujui iloisen keskustelun, laulun ja tanssin merkeissä.
– Tunnelma risteilyllä oli varsin mukava ja lämminhenkinen. Omakotiyhdistystoiminta on viime vuosina ollut lievissä vaikeuksissa, koska ihmisten aktiivisuus on hiipunut huippuvuosista ja jotkut yhdistykset ovat jopa joutuneet lopettamaan toimintansa tai yhdistämään voimansa naapuriyhdistyksen kanssa. On tietysti ymmärrettävää, että silloin kun aluetta rakennetaan, on helpompi aktivoida ihmisiä yhteiseen toimintaan. Nikkilän omakotiyhdistykseen kuuluu 190 jäsenperhettä, joten volyymiä kyllä löytyy, mutta miten saisi ihmiset taas enemmän kiinnostumaan yhteisestä toiminnasta miettii puheenjohtaja Haapala.
Nikkilän omakotiyhdistyksen viralliset 60-vuotisjuhlat pidetään jäsenille syyskuun 9. päivä kahvila Vienossa Aukeankadulla.