Martti Talja: Kaksi nelivuotiskautta eduskunnassa on edelleen tavoitteena

Kuva: Kansanedustaja Martti Talja on tyytyväinen siihen, että tällä vaalikaudella Lahtea on huomioitu hyvin valtakunnallisessa päätöksenteossa. – Oli mukava kuulla myös kannattajilta positiivista palautetta ensimmäisen kauden kansanedustajan työstä. Tästä on hyvä jatkaa nöyrästi kohti kevään eduskuntavaaleja.


Kansanedustaja Martti Taljan (kesk.) vaalistartti kevään 2019 eduskuntavaaleja varten järjestettiin viime perjantaina Lahdessa. Sopenkorvessa ollut yksityistilaisuus houkutteli liki 100 ihmistä kuuntelemaan kansanedustaja poliittista tilannekatsausta sekä ajatuksia seuraavalle vaalikaudelle.
– Lähdin alun perin tavoittelemaan paikkaa Eduskunnassa sillä ajatuksella, että haluan työskennellä siellä vähintään kahden kauden ajan. Tiesin, että esimerkiksi sote-uudistus on niin valtava kokonaisuus, että sen hiomiseen ei yksi vaalikausi riitä.

Kansanedustaja Talja kertoo, että sote-laki on niin sanottu raamilaki.
– Sen myötä tarvitaan valtava määrä täsmentävää lainsäädännön yhteensovittamista.

Talja myöntää, että hän on huolestunut oman puolueensa tämänhetkisistä kannatusluvuista.
– Totta kai se mietityttää, mutta on osattava katsoa peiliin ja otettava opiksi virheistä. Samalla kuitenkin voimme olla myös ylpeitä monista tehdyistä päätöksistä ja kuinka olemme saaneet isossa kuvassa Suomen suunnan muuttumaan.

Hallituskauden aikana on luotu Lahden kaupungin väkiluvun verran uusia työpaikkoja ihmisille.
– Suomen kuntoon saamiseksi on täytynyt tehdä useita ikäviä päätöksiä. Taloudellisen tilanteen parantuessa monia säästötoimenpiteitä on mahdollista arvioida kuitenkin uudelleen.

Ehdokasasettelu on tärkeää

Hämeen vaalipiirissä hyvällä ehdokasasettelulla on kansanedustajan mielestä suuri merkitys.
– Spekulointi paikkamääristä on aivan turhaa tässä vaiheessa. Puolueen koko Suomen kannatus ja kannatus Hämeen vaalipiirissä ovat lisäksi kaksi eri asiaa. Hyvällä ehdokasasettelulla on iso rooli.

Kansanedustaja Talja on kiitollinen siitä, että on saanut olla valmistelemassa useita tärkeitä lakikokonaisuuksia.
– Lainsäädäntötyö on yhteistyötä yksittäisten kansanedustajien ja puolueiden välillä.

Talja on ollut vaikuttamassa erityisesti sote- ja työelämälainsäädäntöön jo niiden kirjoitusvaiheessa.
– Tästä työstä olen erittäin tyytyväinen.

Kansanedustaja muistuttaa, että kauheasti ei ole kenelläkään parlamentaarikolla vara henkseleitä paukutella, eikä ylpistyä.
– Koen, että olen saanut ensimmäisen kauden kansanedustajana vaikutettua lukuisiin valmistelussa oleviin lakiesityksiin jo lakien kirjoitusvaiheessa.
– Lisäksi Päijät-Hämeen keskussairaalan asema kahdentoista laajan päivystyksen sairaalan joukossa oli hyvä työvoitto, kuin myös ministeri Bernerin myöntämä rahoitus Lahden eteläiselle kehätielle. Tien linjaus oli kuitenkin Lahden kaupungin oma ja valitettava päätös.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Aluevaltuutettu Seppo Korhonen: Aluevaltuutettuja ei kiinnosta pienen ihmisen hätä
ITE-taiteilija Kari Ruotsalainen: Lahtelainen taiteilija olisi kätkenyt selkeän sanoman ympäristötaideteokseen
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka Nikkilä on julkisen liikenteen osalta paitsiossa Lahdessa
Reijo Mäki-Korvela: Kisapuiston stadionhankkeessa johtajuuden puute
Osallistuvan budjetoinnin kautta saadaan frisbeegolfrata Etelä-Lahteen
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunnalle ystävyysseurakunta Virosta
Lähikuvassa Lahden uusi liikuntajohtaja Aleksi Nyström
Puheenjohtaja Vesa Lempinen: Aurinkovoimalainvestointi tehtiin ennen kaikkea imagomielessä
Kaupunginjohtaja Pekka Timonen: Olen ollut Lahteen hyvin tyytyväinen
Kitaristi Mika Jokinen: Tämä on ollut Pääesiintyjien paras kesä tähän mennessä
Muusikko Vesa Haaja: Kesällä pitää ottaa iisisti ja uida mahdollisimman paljon
Marja-Leena Vierumäki: Uiminen ja kukkienhoito kuulu kesään
Puheenjohtaja Tapio Irri Lasten leikkialueet tulee olla turvallisia ja lähellä kotia
Veijo Vierumäki: Miestenpiiri keräsi 100 laatikollista apua Ukrainaan
Heikki Laine: Kesään kuuluu aina mökkeilyä ja pesäpalloa
Kirjastovirkailija Noora Tanska: Dekkarit ovat kestosuosikkeja kirjastoissa
Kirjailija Kalle Veirto: En tykkää olla ilman paitaa, vaikka olen lihaksikas
Hallituksen jäsen Juha-Pekka Forsman: Laune on paras paikka Lahdessa
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunta jatkaa vuokralaisena Liipolassa
Perhepäivähoitaja Marika Rosti: Perhepäivähoito on lapselle paras vaihtoehto
ARKISTO