Muusikko Marko Haavisto: Baddingin biisit ovat yhä edelleen selkärankani ytimessä

Marko Haavisto iloitsee siitä, että hän saa palata nyt siihen Rauli ”Badding” Somerjoen musiikkiin, mitä hän soitti bändikavereiden kanssa Venetsian valinnan alakerrassa 40 vuotta sitten. (kuva: Kerttu Valkonen)


Rauli Badding Somerjoen musiikin ystäviä hemmotellaan helmi-maaliskuun aikana mittavalla kiertueella ympäri Suomen. Kiertueella kuullaan Baddingin suosituimpia lauluja Marko Haaviston, Suvi Karjulan ja huippumuusikoista koostuvan yhtyeen esittäminä. Konserttikiertue pysähtyy Lahden Sibeliustalolle 8.3.

– En ole esittänyt vuosikausiin Rauli ”Badding” Somerjoen tuotantoa. Sain vuosi sitten puhelinsoiton ja minua pyydettiin mukaan Badding-kiertueelle. En nähnyt syytä kieltäytyä tästä mahdollisuudesta, muusikko Marko Haavisto kertoo.

Muusikko Haavistoa hieman jännittää astua kotiyleisön eteen Lahden Sibeliustalossa ensi perjantaina.
– Olen kuullut, että Sibeliustalon konserttiin saa vielä lippuja.

Sibeliustalo on Haavistolle tuttu keikkapaikka, mutta täysimittaista konserttia mies ei ole vielä koskaan ollut esittämässä siellä.
– Baddingin musiikki on ajatonta ja se toimii sukupolvelta toiselle. Uskon, että meillä on Lahdessa lämminhenkinen konsertti-ilta edessä.

Baddingin biisit ovat yhä edelleen hyvin miehen muistissa, koska niitä on harjoiteltu kauan sitten pieteetillä.
– Olen jopa miettinyt, että olenko minä jo liian vanha äijä tulkitsemaan esimerkiksi Nuori rakkaus -laulua, Haavisto pohtii.

Isot hitit ja paljon muuta

Rauli ”Badding” Somerjoen kädenjälki näkyy säveltäjänä tai sanoittajana yli 100 laulussa, vaikka mies kuoli alle nelikymppisenä.
– Keikkasettiin kuuluu yli 20 Baddingin laulua. Esitämme tietenkin suurimmat hitit, mutta soitamme myös monipuolisen kattauksen edesmenneen muusikon muuta tuotantoa.

Sibeliustalon konsertissa on mahdollisuus kuulla monipuolinen otos Baddingin tuotannosta.
– Ohjelmisto koostuu anarkistisista rock`n`roll biiseistä, iskelmästä, rakkauslauluista ja vanhemmasta tanssimusiikista.

Murrosikäiselle Haavistolle Synnyin rokkaamaan -albumi teki suurimman vaikutuksen.
– Nuori rakkaus on taas sellainen laulu, jota olen diggaillut teinivuosista saakka. Badding oli Suomen paras Elvis-tulkki. Myös Chuck Berryn monet biisit mies tulkitsi uskomattoman hienosti.

Haavisto on uppoutunut konserttikiertuetta valmistellessaan taas uudelleen vanhan idolinsa musiikkimaailmaan.
– Baddingin aitous ja musiikillinen tinkimättömyys teki minuun jo pikkupoikana erittäin suuren vaikutuksen. Iso kiitos Baddingille siitä, että tällainen mahdollisuus taas aukesi minulle.

Myös Baddingin biisien herkkyys kosketti ujoa murrosikäistä Haavistoa 1980-luvun puolivälissä.
– Jykevää on rakkaus -biisi on yksi niistä elämää suuremmista lauluista, joihin minä teinipoikana ihastuin. Monet muut Baddingin laulut olivat kuin suoraan omasta elämästä.

Petri Görman


Badding-bändin kokoonpano:kitara: Jouni Saario
koskettimet ja haitari: Toni Kälviäinen
rummut: Dmitri Dmitrenko
basso: Timo Tuppurainen
laulu ja akustinen kitara: Suvi Karjula
laulu ja kitara: Marko Haavisto


 

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
Projektipäällikkö Markku Silvenius: Etelä-Lahti sai uuden frisbeegolfradan OSBU-hankkeen avulla
Toimitilajohtaja Jouni Arola: Kaupunki on yrittänyt myydä Launeen päiväkotia
Kitaristi Pasi Vanhatalo: Perinteinen rockmeininki toimii aina
Vastaava kirjastonhoitaja Jenni Laine: Launeen kirjastosta voi olla ylpeä ja nyt on syytä juhlaan
Laulaja-lauluntekijä Jarkko Felin: Henkka & Kivimutka -elokuvan myötä innostus musiikin säveltämiseen lisääntyi
Launeen kirjaston puolesta kerätään nimiä adressiin
Palveluohjaaja Helmi Keränen: Yhä nuoremmat käyttävät sähkötupakkaa Lahdessa
Toimittaja Maxim Fedorov: Viihteen avulla voi unohtaa sodan kauheudet Ukrainassa
Asukasaktiivi Katriina Pynnönen: Näkkimistön alueella aiotaan kaataa lasten leikkimetsä
Museojohtaja Tuulia Tuomi: Malvaan on tulossa näyttely kuvataiteilija Olavi Lanusta
Kuvataiteilija Anja Hiltunen: Maalaaminen on minulle intohimo
Muusikko Lipa Liukkonen: Tämä levy on suomalaisen miehen päiväkirja
Asemakaava-arkkitehti Markus Lehmuskoski: Uudet kaavat mahdollistavat lisää omakotitaloja sekä rivitaloja Renkomäkeen
ARKISTO