Asukasaktiivi Aila Harmaala: Haluamme vain esteettömän mahdollisuuden liikkua

kuva: Uudenpellon senioritalossa asuvat Hilkka Reinikainen ja Aila Harmaala haluvat lähiympäristöstään esteettömän sekä turvallisen, jotta siellä voi huoletta liikkua.


Lahden Talot Oy:n senioritaloa Uudenpellonkatu 1:ssä Launeella markkinointiin kaksi vuotta sitten positiivisin saatesanoin.
Markkinointimateriaaleissa todettiin, että senioritalossa ja sen lähialueilla voi liikkua esteettömästi. Todellisuus on ollut kuitenkin toisenlainen.

– Kerrostalo sopisi paremmin urbaaneille liikkuville ihmisille kuin liikuntarajoitteisille senioreille. Tämän talon suunnittelussa ei ole huomioitu senioreiden tarpeita, jotka liikkuvat päivittäin apuvälineiden kanssa, asukasaktiivi Aila Harmaala toteaa.

Senioritalo on rakennettu kapealle tontille, eikä kerrostalon päästä ole kulkuyhteyttä Kaarikadulle.
– Jos lähdemme ostoksille Launeen Citymarketiin tai Prismaan, niin joudumme kiertämään puoli taloa ympäri.

Harmaalan mukaan Uudenpellonkadulla on liian korkeat katukivet ja sen vuoksi rollaattorilla liikkuvat seniorit eivät pääse ajoneuvoillaan jalkakäytävälle.
– Periaatteessa sähköisillä rollaattoreilla ei saa liikkua ajotiellä. Poliisi voi halutessaan kirjoittaa aina sakon, jos näin tapahtuu.

Pihasuunnittelu unohtunut täysin

Uudenpellonkadun senioritalo on aivan hoivakoti Kultakaaren vieressä. Senioritalo on rakennettu umpioksi, jossa esteetön ja joustava liikkuminen on mahdotonta.
– Talvella piha on äärimmäisen liukas ja sen hoitaminen oli kuluneen talven aikana luokatonta.

Asukasaktiivi Harmaalan mukaan muutama seniori kaatui, osa pahasti, viime talven aikana senioritalon piha-alueella.
– Esimerkiksi talon pääty, josta siirrytään Uudenpellonkadulle, oli koko talven ajan äärimmäisen liukas. Keväällä lumien sulaessa vesi kuljetti maa-aineksen pois ja piha oli tältä kohtaa epätasainen

Lahden talot Oy korjasi useiden huomautusten jälkeen ongelmakohtaa senioritalon päädyssä, mutta se ei ole vieläkään kunnossa.
– Siltä kohtaa piha-alue on epätasainen ja kalteva ja siellä on sen vuoksi vaarallista liikkua erilaisten apuvälineiden kanssa.

Polviin ja niskaan vaurioita

Lahtelainen Hilkka Reinikainen muutti senioritaloon iloisin mielin vuosi sitten, mutta hän on pettynyt siihen, kuinka senioreita oikein kohdellaan.
– Olemme useampaa kertaan informoineet isännöitsijää sekä Lahden Talot Oy:n edustajia taloyhtiömme ongelmakohdista. Minulle on jäänyt sellainen tunne, että meitä ei oikein haluta kuunnella.

Vain autoilijoiden tarpeet on huomioitu Reinikaisen mukaan tämän senioritalon suunnitteluvaiheessa.
– Heti kun tämä meidän kerrostalo valmistui, niin esteetön yhteys hoivakodin nurkalta läheiselle puistoalueelle suljettiin. Meille olisi tärkeää, että pääsisimme liikkumaan, koska aika moni meistä kykenee vielä kuitenkin liikkumaan.

Reinikainen loukkaantui viime helmikuussa, kun hän liukastui senioritalon piha-alueella.
– Molemmat polvet ja niska vaurioituivat tässä onnettomuudessa. Tämän tapaturman johdosta käyn vieläkin erilaisissa hoidoissa.

Muutostyöt eivät maksa maltaita

Sekä Aila Harmaala että Hilkka Reinikainen toivovat, että asukkaiden pienet muutosehdotukset toteutuisivat jo lähitulevaisuudessa.
– Emme vaadi kovin paljon, mutta haluamme vielä liikkua tässä kauniissa lähiympäristössä ja käydä myös kaupassa turvallisesti.

Molemmat naiset ihmettelevät, että miksi Uudenpellonkadun senioritalossa ja sen lähiympäristössä ei ole huolehdittu esteettömyydestä, vaikka asiasta on puhuttu paljon julkisuudessa viimeisen 10 vuoden aikana.
– Ei meitä saa kohdella näin välinpitämättömästi, naiset toteavat.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

2 thoughts on “Asukasaktiivi Aila Harmaala: Haluamme vain esteettömän mahdollisuuden liikkua

  1. Olisiko ollut hyvä kysyä myös Lahden Talot oy:n vastinetta tai edes kantaa, kuten tapoihin kuuluu?

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
Uusi laki helpottaa työrauhan ylläpitoa kouluissa
Lahtelaisrehtorin johdolla syntyi unelmaprojekti – Vaskivuoren nuoret soittivat Ultra Bra -yhtyeen musiikkia Helsingissä
Lahden Swingtownista musiikkibisneksen kansainvälisiin kuvioihin
Kuvanveistäjä Olavi Lanu teki taidetta arjessa, luonnossa ja sorakuopalla
Taisto Lehto: Taiteilija Olavi Lanun kipinä lasikuituun syttyi Salinkallion koulun teknisen työn luokassa
ARKISTO