Kirjailija Timo Sandberg: Kostonkierteen ensi-illan peruuntuminen harmittaa


Kostonkierteen esitysaikaa oli jo koronapandemian vuoksi siirretty jo aiemmin. Näytelmä oli jo käytännössä esityskunnossa ja siihen liittyvät oheistapahtumat pitkälti valmisteltuina.
– Siksi ensi-illan siirtyminen tuntui melko raskaalta. Erityisesti minua harmitti kaikkien teatterin ammattilaisten puolesta, jotka olivat tehneet valtavan työn.

Sandbergin mukaan teatterinjohtaja Ilkka Laasonen perusteli ensi-illan siirron kuitenkin hyvin.
– Myös minä aloin ajatella, että ensi-illan on parempi olla syksyllä, jolloin tämä epävarmuuden aika toivottavasti on ohi ja ihmiset voivat tulla vapautuneesti teatteriin. Kysymyshän ei ole vain ensi-illasta, vaan kaikista kaudelle suunnitelluista esityksistä.

Varsinaisen näytelmän kirjoittamiseen Sandberg ei ole osallistunut kuin kommentoijana.
– Dramatisoinnin on tehnyt minun Kekki-sarjan kirjojeni pohjalta Aila Lavaste ja ohjaajana toimii Tommi Kainulainen. He kumpikin ovat huippuluokan ammattilaisia, joten olen pyrkinyt antamaan työrauhan.

Kirjailija muistuttaa, että pitkän kirjasarjan pohjalta tehty näytelmä on kokonaan uusi taideteos.
– Valmiin käsikirjoituksen olen toki nähnyt ja minusta näytelmään on hyvin kiteytetty kirjasarjan henki, joka kuvaa elämää jakautuneessa kaupungissa keskeisinä Suomen kohtalonvuosina

Lähihistorian selvitystyö kirjasarjan pohjana

– Tämä kirjasarja on syntynyt, koska halusin selvittää synnyinkaupunkini lähihistoriaan liittyviä vaiheita, joista olin lapsena kuullut paljon tarinoita.

Kirjoittaminen merkitsi Sandbergille tietojen kaivamista arkistoista, ihmisten muistelmiin tutustumista, heittäytymistä sen aikaisten ihmisten elämään.
– Tuntuu mukavalta, että lahtelaiset ovat ottaneet nämä kirjat hyvin vastaan ja erityisesti minun mieltä lämmittää, että niistä on tehty hieno näytelmä, jonka huipennusta tosin saadaan vielä odottaa.

Kirjailija Sandbergin näytelmän aikajänne ulottuu sisällissodan jälkeisistä vuosista aina 1940-luvun välirauhaan asti.
– Dramaturgi on poiminut kirjoista näitä kohtalon vuosia yhdistäviä tekijöitä.
Kostonkierre -näytelmässä liikutaan pääasiassa Lahden keskustassa, Reunanpalstalla, Metelinmäellä, kaupungintalolla sijaitsevassa poliisilaitoksella. Siis tapahtumaympäristönä on sen aikainen Lahti kokonaisuudessaan.

Kiirolan sauna oli tärkeä paikka

– Kiirolan sauna on Kekki-sarjan kirjoissa tärkeä paikka. Isoäitini oli aikoinaan siellä saunottajana. Häneltä monet minun lapsena kuulemani tarinat olivat peräisin. Se sijaitsi Aleksanterinkadun varrella, entisen kapearaiteisen Loviisan radan vieressä. Tien toisella puolen oli Reunanpalsta.
– Nykyisin tällä paikalla on Kauppakeskus Trio.

Sandberg heittäytyi välillä historian kuvioista komisario Heittolan seikkailuihin.
– Näillä näkymin kahdestoista Heittola-sarjan kirja ilmestyy ennen kesää. Myös niissä kirjoissa liikutaan Lahdessa ja lähiympäristössä.

Sandbergin mielessä on jo pyörinyt, miten Kekki-kirjojen henkilöt ovat selvinneet sotien jälkeisistä vuosista.
– Olen käynyt arkistoissa ottamassa asiasta selvää, mutta vielä en tiedä syntyykö näistä levottomista ajatuksista joskus kirja.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kirjastovirkailija Päivi Partanen: Jokaisella on erilainen lukukokemus samasta kirjasta
Valokuvaaja Antti Sepponen: Lahden dokumentointi valokuvin on lähellä sydäntäni
Aluevaltuutettu Seppo Korhonen: Aluevaltuutettuja ei kiinnosta pienen ihmisen hätä
ITE-taiteilija Kari Ruotsalainen: Lahtelainen taiteilija olisi kätkenyt selkeän sanoman ympäristötaideteokseen
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka Nikkilä on julkisen liikenteen osalta paitsiossa Lahdessa
Reijo Mäki-Korvela: Kisapuiston stadionhankkeessa johtajuuden puute
Osallistuvan budjetoinnin kautta saadaan frisbeegolfrata Etelä-Lahteen
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunnalle ystävyysseurakunta Virosta
Lähikuvassa Lahden uusi liikuntajohtaja Aleksi Nyström
Puheenjohtaja Vesa Lempinen: Aurinkovoimalainvestointi tehtiin ennen kaikkea imagomielessä
Kaupunginjohtaja Pekka Timonen: Olen ollut Lahteen hyvin tyytyväinen
Kitaristi Mika Jokinen: Tämä on ollut Pääesiintyjien paras kesä tähän mennessä
Muusikko Vesa Haaja: Kesällä pitää ottaa iisisti ja uida mahdollisimman paljon
Marja-Leena Vierumäki: Uiminen ja kukkienhoito kuulu kesään
Puheenjohtaja Tapio Irri Lasten leikkialueet tulee olla turvallisia ja lähellä kotia
Veijo Vierumäki: Miestenpiiri keräsi 100 laatikollista apua Ukrainaan
Heikki Laine: Kesään kuuluu aina mökkeilyä ja pesäpalloa
Kirjastovirkailija Noora Tanska: Dekkarit ovat kestosuosikkeja kirjastoissa
Kirjailija Kalle Veirto: En tykkää olla ilman paitaa, vaikka olen lihaksikas
Hallituksen jäsen Juha-Pekka Forsman: Laune on paras paikka Lahdessa
ARKISTO