Perussuomalaisten Tuomas Sorsa: Seuraavalla valtuustokaudella kaupungin taloutta pitää tasapainottaa ja työllisyyttä parantaa

Perussuomalaisten Tuomas Sorsa on uusi kuntavaaliehdokas Lahdessa. Hän on 29-vuotias diplomi-insinööri. Sorsa aikoo edistää avoimuutta ja vuorovaikutusta kaikessa päätöksenteossa. Uusi kuntavaaliehdokas toivoo, että kansalaiset ottaisivat yhteyttä matalalla kynnyksellä häneen, jos näkevät epäkohtia päätöksenteossa.

1. Millainen vaihtoehto puolueenne on äänestäjälle kuntavaaleissa?
– Me olemme ennen kaikkea vastuullisen taloudenpidon puolue. Emme lupaile holtittomasti julkista rahaa eri kohteisiin vaan meidän mielestämme kaiken keskiössä tulee olla jaettavan kakun kasvattaminen. Yrittäminen, yksityiset investoinnit ja talouskasvu ovat meille tärkeitä ja niitä haluamme olla edistämässä kaikin keinoin. Veronkorotusten tie on nyt kuljettu loppuun ja talouskasvua ja tuottavuutta luovat ratkaisut pitää löytää nykyisen veropohjan sisältä. Me pidämme huolta hyvinvointiyhteiskunnan palveluista, panostamme laadukkaaseen koulutukseen ja varmistamme arvokkaan vanhuuden.

2. Onko korona vaikuttanut ehdokasasetteluun millään tavalla?
– Meillä on kesän kuntavaaleja silmällä pitäen ennätysmäärä ehdokkaita ja se on hyvä asia. Perussuomalainen liike on saanut kannatusta laajasti eri väestöryhmissä ja se on meidän ehdoton vahvuutemme. Toivon, että yleinen ilmapiiri säilyy sellaisena, että ihmiset uskaltavat asettua ehdolle ja lähteä vaikuttamaan yhteisiin asioihin vaalien kautta.

3. Kerro lyhyesti kaksi tärkeintä asiaa, joita ryhmänne aikoo toteuttaa kaupunginvaltuustossa seuraavalla vaalikaudella?
– Seuraavalla valtuustokaudella tärkeäksi nousee talouden tasapainottaminen investointivetoisesti ja sitä kautta työllisyyden parantaminen. Me emme kiristä verotusta tai myy tärkeitä kaupungin omistamia yrityksiä. Säilytämme myös maltin investoinneissa eikä hankkeita pidä edistää väkisin ideologisista syistä. Esimerkiksi LIISU-hanke on nykyisenlaisena heikentämässä merkittävästi keskusta-alueen elinvoimaa. Toiseksi teemaksi nostamme lahtelaisten turvallisuuden ja hyvinvoinnin. Meidän tulee huolehtia varhaiskasvatuksesta ja koulutuksesta sekä varmistaa arvokas vanhuus. Yhtenä keskeisenä osana tulee olemaan SOTE-uudistuksen toimeenpano. Itse olen asunut eri puolilla Suomea sekä pienen hetken Saksassa ja näen, että Lahdessa on paljon potentiaalia hyödyntämättä.

4. Miksi uudet ryhmät ja hieman epäpoliittisemmat vaihtoehdot ovat nyt suosiossa Lahdessa?
– Uskon, että ihmiset ovat kyllästyneitä sellaiseen yleiseen poliittiseen liturgiaan, jossa puhutaan paljon ja konkretia loistaa poissaolollaan. Ehdokkailla on paha tapa vaalien alla kertoa epäkohtia ja nämä epäkohdat ovat vaaleista toiseen samat. Kyllä tässä äänestäjä alkaa ihan perustellusti miettimään, että mikä taho tarjoaa parhaan ratkaisun erityisesti kuntavaaleissa.

5. Uskotko, että niin sanotut uudet vaihtoehtoiset ryhmät menestyvät nyt?
– Vaaleissa on se hieno puoli, että äänestystulos on aina oikeudenmukainen. Minä en lähde arvioimaan eri puolueiden tai ryhmien kannatuksia, vaan sen näyttävät tulevat vaalit. Me Perussuomalaisissa keskitymme omaan tekemiseen ja edistämään niitä asioita, jotka meille ja meidän äänestäjillemme ovat tärkeitä.

6. Kannatatteko te hallinnon avoimuutta ja toimitteko myös politiikassa näiden periaatteiden puolesta?
– Avoimuus ja myös keskeneräisistä asioista viestiminen ovat tärkeitä ja nämä nousevat käytännössä aina epäkohtina esille, on kyse sitten valtion tai kunnan päätöksenteosta. Aion edistää avoimuutta ja vuorovaikutusta kaikessa tekemisessä. Toivon, että kansalaiset ottaisivat yhteyttä matalalla kynnyksellä, jos näkevät epäkohtia päätöksenteossa. Vain tällä tavoin voimme aidosti viedä asioita eteenpäin.

7. Onko tämä vihreä ilmastopolitiikka, jonka Lahti on ottanut teemakseen tällä vaalikaudella oikea suunta?
– Vihreä siirtymä tulee tarjoamaan tulevaisuudessa paljon mahdollisuuksia Lahdelle. Markkinaehtoisuuden pitää kuitenkin ohjata päätöksentekoa nykyistä merkittävästi enemmän. Nykyinen hallitus on toimillaan lisäämässä kohtuuttomasti kustannuksia, jotka viime kädessä maksaa tavallinen suomalainen. Vihreitä arvoja voi edistää ilman, että tästä syntyy kohtuuttomia kustannuksia veronmaksajille. Lahdella on kaikki edellytykset toimia vastuullisesti ja luontoa kunnioittavasti ilman, että ideologioiden perusteella ajamme työssäkäyvät ihmiset ahtaalle.

8. Millä tavalla houkuttelisimme Lahteen uusia yrityksiä?
– Tähän on olemassa useita eri keinoja; tärkeintä on yhteinen tahtotila ja näkemys asian tärkeydestä. Kaavoituksella pidämme tonttimaan hinnat kohtuullisena, hyödynnämme yliopiston tuomat mahdollisuudet Startup-toiminnassa, tuemme yrityksen perustamista Lahteen erilaisilla kannustimilla, rakennamme aidon ”yhden luukun periaatteen” uusille yrityksille ja näin madallamme kynnystä yritystoiminnan aloittamiseen, emme korota kuntaveroa tai kiinteistöveroa, mahdollistamme kohtuuhintaisia toimitiloja pienille yrityksille ja tarjoamme liiketoiminnan alkuvaiheessa vuokrahuojennuksia. Keinoja on useita ja yksinkertaisesti me tarvitsemme uusia yrityksiä Lahteen.

9. Millä tavalla aiotte panostaa lasten ja nuorten hyvinvointiin koronapandemian jälkeen?
– Tämä on erittäin tärkeä kysymys ja kannan paljon huolta nuorista. On tärkeää, että ennen kaikkea tavoitamme kaikki nuoret esimerkiksi koulujen toimesta, jotta vältymme koulupudokkailta pandemian seurauksena. Meidän pitää tehostetusti resursoida koulukuraattoreihin, nuorisotoiminnan uudelleenkäynnistämiseen sekä harrastustoimintaan. On myös tärkeää, että meillä ei ryhmäkoot oppilaitoksissa kasva liian suuriksi, jotta meillä on aidosti mahdollisuus kohdata kaikki nuoret ja sitä kautta myös varmistaa turvallinen oppimisympäristö. Toivon myös, että vanhemmat jaksaisivat olla kiinnostuneita nuorten menemisistä ja heidän voinnistaan, koti on kuitenkin kaikista tärkein turvapaikka nuorelle.

10. Miten aiotte puuttua Lahden hurjaan päihdetilanteeseen, joka näkyy kadulla ja kauppakeskuksissa?
– Tämän on Lahden ehdoton häpeätahra. Ajautuminen päihderiippuvuuteen on ennen kaikkea seurasta aikaisemmista virheistä. Meidän täytyy päästä juurisyihin paremmin käsiksi, jotta tämän ongelman paisuminen saadaan pysähtymään. Olemassa oleviin haasteisiin ei valitettavasti ole yksittäistä taikakeinoa. Tarvitsemme enemmän jalkautumista, nuorisotyötä ja valistusta, matalan kynnyksen työpaikkoja, tuettua työllistymistä ja koulutusta. Meidän ei pidä kuitenkaan tehdä omalla toiminnalla päihteiden käytöstä sallivampaa tarjoamalla esimerkiksi tiloja huumeiden käyttöön.

11. Mitä mieltä olette, kohtaako asuntorakentaminen oikean asunnon tarpeen? Rakennetaanko Lahdessa liikaa asuntoja? Mistä asukkaita löytyy, kun ennustukset puhuvat toista?
– Jos vertaamme Lahtea muihin isoihin kaupunkeihin niin olemme jäämässä jälkeen väestökehityksessä ja ennen kaikkea työllisyydessä. Moni tässäkin esitetyistä kysymyksistä palaa viime kädessä siihen, miten onnistumme saamaan uusia yrityksiä ja yksityisiä investointeja kaupunkiin. Tämän asian pitäisi olla keskiössä puoluekannasta riippumatta ja se auttaa ratkaisemaan myös asuntorakentamiseen liittyviä haasteita. On tärkeää, että meillä rakennetaan erilaisia asumisen muotoja erilaisiin elämäntilanteisiin ja että asumisen kustannukset eivät nouse kohtuuttomiin hintoihin.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kirjastovirkailija Päivi Partanen: Jokaisella on erilainen lukukokemus samasta kirjasta
Valokuvaaja Antti Sepponen: Lahden dokumentointi valokuvin on lähellä sydäntäni
Aluevaltuutettu Seppo Korhonen: Aluevaltuutettuja ei kiinnosta pienen ihmisen hätä
ITE-taiteilija Kari Ruotsalainen: Lahtelainen taiteilija olisi kätkenyt selkeän sanoman ympäristötaideteokseen
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka Nikkilä on julkisen liikenteen osalta paitsiossa Lahdessa
Reijo Mäki-Korvela: Kisapuiston stadionhankkeessa johtajuuden puute
Osallistuvan budjetoinnin kautta saadaan frisbeegolfrata Etelä-Lahteen
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunnalle ystävyysseurakunta Virosta
Lähikuvassa Lahden uusi liikuntajohtaja Aleksi Nyström
Puheenjohtaja Vesa Lempinen: Aurinkovoimalainvestointi tehtiin ennen kaikkea imagomielessä
Kaupunginjohtaja Pekka Timonen: Olen ollut Lahteen hyvin tyytyväinen
Kitaristi Mika Jokinen: Tämä on ollut Pääesiintyjien paras kesä tähän mennessä
Muusikko Vesa Haaja: Kesällä pitää ottaa iisisti ja uida mahdollisimman paljon
Marja-Leena Vierumäki: Uiminen ja kukkienhoito kuulu kesään
Puheenjohtaja Tapio Irri Lasten leikkialueet tulee olla turvallisia ja lähellä kotia
Veijo Vierumäki: Miestenpiiri keräsi 100 laatikollista apua Ukrainaan
Heikki Laine: Kesään kuuluu aina mökkeilyä ja pesäpalloa
Kirjastovirkailija Noora Tanska: Dekkarit ovat kestosuosikkeja kirjastoissa
Kirjailija Kalle Veirto: En tykkää olla ilman paitaa, vaikka olen lihaksikas
Hallituksen jäsen Juha-Pekka Forsman: Laune on paras paikka Lahdessa
ARKISTO