Sähkäauto on toiminut partioajossa luotettavasti

kuva: Hämeen poliisilaitokselle partiokäyttöön luovutettu sähköauto on Mercedes Benz eVito.


Hämeen poliisille luovutettiin ensimmäinen täysin sähköinen partioauto 30.6. Se on ollut nyt kaksi kuukautta käytössä Lahdessa ja poliisien käyttökokemukset sähköautosta ovat positiiviset.

Vanhempi konstaapeli Joonas Salo on käyttänyt Hämeen poliisin uutta sähköautoa koko kesän ajan.
– Sähkäauto on toiminut partioajossa luotettavasti. Virta on riittänyt kaikkiin tehtäviin, joita sillä on pitänyt hoitaa. Uudella autolla on ajettu valvontavuoroja sekä muutama pidempi hälytyspartiovuoro.

Sähköauto on ollut toistaiseksi käytössä Hämeen poliisilaitoksen ennalta ehkäisevän toiminnan ryhmällä.
– Sen käyttäminen on ollut melko ongelmatonta, kun on muistanut vain tarkkailla jäljellä olevia kilometrejä range -mittarista. Kuljettajan näkökulmasta uutta on se, että auto on muistettava ladata taukojen tai kirjallisten töiden aikana.

Työkaverit ja tavalliset ihmiset ovat olleet myös kiinnostuneita uudesta sähköautosta.
– Ehkä useimmin on kysytty, että riittääkö tässä poliisiautossa virta kaikkien hälytystehtävien hoitamiseen.
Poliisi haluaa olla myös ekologinen

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen totesi sähköauton luovutustilaisuudessa, että poliisi haluaa edistää tällaisella toiminnallaan Suomen kehittymistä ekologisesti ja taloudellisesti kestäväksi yhteiskunnaksi.

Hämeen poliisilaitokselle partiokäyttöön luovutettu sähköauto on Mercedes Benz eVito. Poliisihallitus haluaa sähköauton luovutuksella osoittaa tukensa Lahden vuoden 2021 Euroopan ympäristöpääkaupunki toiminnalle.

Sähkökäyttöinen poliisille osoitettu pilottiauto on rakenteeltaan lähes samanlainen kuin sarjatuotanto-Vito. Poliisiautoon on tehty muutoksia istuimiin, lattiaan ja seiniin maahantuojan kanssa yhteistyössä.

Sähköautoja hankitaan lisää

Poliisihallituksen tavoitteena on ollut rakennuttaa yli 700 latauspistettä vuoteen 2025 mennessä. Tämän vuoden aikana ei ole rakennettu yhtään latauspistettä, koska niihin ei ole osoitettu erillisrahoitusta. Edellisenä vuonna rakennettiin 174 latauspistettä eri puolille Suomea.

Mikäli sähkökäyttöisen pilottiajoneuvon käyttäjäkokemukset ovat hyviä ja se soveltuu poliisitehtävien täysmääräiseen hoitamiseen hyvin, niin sähkökäyttöisten partioautojen osuutta lisätään jo lähitulevaisuudessa.

Tällä hetkellä poliisilla on käytössään 1500 autoa. Näistä yli 170 auton käyttövoimana on joku muu kuin bensiini tai diesel. Poliisille on hankittu yhä enemmän hybridi- ja sähköautoja siviiliautoiksi kahden viime vuoden aikana.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
ARKISTO