Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunta jatkaa vuokralaisena Liipolassa

kuva: Esikoiset ry on ottanut Liipolan seurakuntakeskuksen tilat haltuunsa toukokuun alusta lähtien.


Kirkkohallitus vahvisti Liipolan seurakuntakeskuksen myynnin Esikoiset ry:lle huhtikuun lopulla. Esikoiset ovat käyttäneet eri seurakuntien tiloja omassa toiminnassaan Lahdessa. He ilmoittivat syksyllä kiinnostuksensa ostaa seurakuntakeskuksen tilat.

– Esikoiset maksoivat seurakuntakeskuksesta 210000 euroa. Jatkamme tiloissa vuokralaisina ja saamme sopeutettua toimintamme kohtuullisen hyvin sinne. Raamattupiirit ja maaahanmuuttajien kerhot jatkuvat entiseen tapaan. Sen lisäksi viikkomessut on Liipolassa joka toinen viikko sekä venäjänkieliset messut järjestetään kerran kuukaudessa.

Diakoniatyön toimipiste säilyy samassa paikassa ja Parlan keskiviikkolounaat jatkuvat myös tulevaisuudessa.
Asukastuvan kohtalo on Pelkosen mukaan vielä auki, koska Esikoiset suunnittelevat alakertaan juhlatiloja.
– Tätä asiaa on tarkoitus pohtia vielä aluetoimikunnan kanssa.

Nuorisotilalle on suuri tarve

– Launeen seurakunta on esittänyt seurakuntayhtymälle ja yhteiselle kirkkovaltuustolle, että alueelle on oltava nuorisotila. Kaikilla muilla seurakunnilla Lahdessa on oma nuorisotila.

Kirkkoherra Pelkonen kertoo, että toiseksi seurakunta tarvitsee kokoontumistilan Liipolaan.
– Nyt olemme vuokralla siellä viiden vuoden vuokrasopimuksella. Konfirmaatioita ja muita suurempia tapahtumia varten seurakunnalla on käyttöä suuremmalle tilakokonaisuudelle.

– Meillä ei ollut mahdollisuuksia investoida enää seurakunnan rakennuksiin, mutta sen omistama yhdistys aikoo toteuttaa siellä korjaustoimenpiteitä.

– Sen lisäksi tarvitsemme ison tilan konfirmaatioita ja muita tilaisuuksia varten. Se on ratkennut nyt pitkäaikaisella vuokrasopimuksella Häät, muistotilaisuudet ja ristiäiset on mahdollista järjestää myös tulevaisuudessa Liipolassa.

– Meillä on yhteinen varauskalenteri seurakunnan tilojen käyttöä varten, jota ylläpitää seurakuntayhtymä. Yhteistyö on alkanut hyvin ja saamme sopeutettua toimintamme joustavasti yhteen.

Pelkosen mukaan toiminnallisesti seurakuntakeskuksen käyttöön ei ole tulossa suuria muutoksia.
– Katsomme nyt avoimin silmin tulevaisuuteen ja tartumme uusiin mahdollisuuksiin Etelä-Lahden alueella, jos alueelle rakennetaan uusia tiloja. Tällä hetkellä meillä ei ole akuuttia tilatarvetta.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Ilen Hajatelmat

Melastelua

Papin Palsta

Sporttinurkka

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Kirjastovirkailija Päivi Partanen: Jokaisella on erilainen lukukokemus samasta kirjasta
Valokuvaaja Antti Sepponen: Lahden dokumentointi valokuvin on lähellä sydäntäni
Aluevaltuutettu Seppo Korhonen: Aluevaltuutettuja ei kiinnosta pienen ihmisen hätä
ITE-taiteilija Kari Ruotsalainen: Lahtelainen taiteilija olisi kätkenyt selkeän sanoman ympäristötaideteokseen
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka Nikkilä on julkisen liikenteen osalta paitsiossa Lahdessa
Reijo Mäki-Korvela: Kisapuiston stadionhankkeessa johtajuuden puute
Osallistuvan budjetoinnin kautta saadaan frisbeegolfrata Etelä-Lahteen
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Launeen seurakunnalle ystävyysseurakunta Virosta
Lähikuvassa Lahden uusi liikuntajohtaja Aleksi Nyström
Puheenjohtaja Vesa Lempinen: Aurinkovoimalainvestointi tehtiin ennen kaikkea imagomielessä
Kaupunginjohtaja Pekka Timonen: Olen ollut Lahteen hyvin tyytyväinen
Kitaristi Mika Jokinen: Tämä on ollut Pääesiintyjien paras kesä tähän mennessä
Muusikko Vesa Haaja: Kesällä pitää ottaa iisisti ja uida mahdollisimman paljon
Marja-Leena Vierumäki: Uiminen ja kukkienhoito kuulu kesään
Puheenjohtaja Tapio Irri Lasten leikkialueet tulee olla turvallisia ja lähellä kotia
Veijo Vierumäki: Miestenpiiri keräsi 100 laatikollista apua Ukrainaan
Heikki Laine: Kesään kuuluu aina mökkeilyä ja pesäpalloa
Kirjastovirkailija Noora Tanska: Dekkarit ovat kestosuosikkeja kirjastoissa
Kirjailija Kalle Veirto: En tykkää olla ilman paitaa, vaikka olen lihaksikas
Hallituksen jäsen Juha-Pekka Forsman: Laune on paras paikka Lahdessa
ARKISTO