Suuri vaalipaneeli lahtelaisesta kulttuurista ja taiteesta järjestettiin tiistaina verkossa. Vaalikeskustelussa oli mukana yksi edustaja jokaisesta kaupunginvaltuuston ryhmästä. Kuntavaaliehdokkaista mukana olivat Marju Markkanen (sd.), Mia Mironoff (kok.), Seeli Toivio (kesk.), Sonja Falk (kd.), Elisa Lientola (vas.), Jouni Kaikkonen (vihr.) ja Hannu Salminen (Asukkaiden Lahti). Vaalikeskustelussa puheenjohtajana toimi Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestön pääsihteeri Rosa Meriläinen.
Ehdokkailta kysyttiin vaalikeskustelun aluksi, että tulisiko kaupungin lisätä omaa tukeaan kulttuurille, koska veikkausvoittovarojen tuotot vääjäämättä pienenevät pandemian jälkeen.
– Ei ole oikein, että kulttuurialan rahoitus vyörytetään kaupungeille kokonaisuudessaan. Nyt ei ole oikea aika leikata kulttuurista, kaupunginvaltuutettu Elisa Lientola sanoi.
Kokoomuksen Mia Mironoff muistutti, että veikkausvoittovaroista on jyvitetty taiteelle 193 miljoonaa euroa.
– Valtion tulee katsoa, miten tämä kokonaisuus rakennetaan kestävälle pohjalle. Ei kunnilla ole mahdollisuuksia paikata rahoitusvajetta.
Vihreiden kaupunginvaltuutettu Jouni Kaikkonen muistutti, että tässä taloudellisessa tilanteessa kuntien tehtävä ei ole paikata rahoitusvajetta.
– Tämä asia tulisi nähdä enemmän sijoituksena ihmisten hyvinvointiin ja valtiolla on tässä asiassa merkittävä rooli.
Asukkaiden Lahti Hannu Salminen totesi, että asia on ollut esillä vuosi kausia.
– Kulttuurin rahoitus tulee saada kokonaisuudessaan valtion budjettiin.
Työskentelytiloja taitelijoille
– Meillä olisi Lahdessa mahdollisuus tarjota edullisia työskentelytiloja esimerkiksi tanssitaiteilijoille. Yli 70 prosenttia tanssin ammattilaisista työskentelee Helsingin alueella. Sieltä olisi helppo liikkua Lahteen junalla, Mironoff muistutti.
Myös esiintyville taiteilijoille olisi mahdollisuus luovuttaa Lahdesta Mironofin mukaan tiloja heidän produktioitaan varten.
– Lahti olisi vapaan taidekentän taiteilijoille oiva paikka.
Asukkaiden Lahti -ryhmän Salminen totesi, että Teatteri Vanha Juko voisi työllistää vieläkin enemmän taitelijoita.
– Se vaatisi myös kaupungin tukea hieman enemmän kulttuurityöhön. Tässä yhteydessä ei puhuta kuitenkaan isoista summista.
Keskustan Seeli Toivion mukaan Lahdessa on liian korkeat tilavuokrat erilaisille taideryhmille.
– Ulkomailla tilat annetaan usein ilmaiseksi taiteilijoille.
Taidekenttä elää kaiken aikaa
– Liikunta- ja kulttuurilautakunnan puheenjohtajana luotan esittelijöiden ja viranhaltijoiden työhön. Valmistelutyössä on tultava erilaiset epäkohdat esiin. Tämän jälkeen poliittiset päättäjät linjaavat, kuinka kaupunki toimii kulttuurikentällä, Markkanen totesi.
Markkasen mukaan tilavuokrien huojennukset olisivat kulttuuriväelle merkki siitä, että heidän työtään arvostetaan.
– Taiteen kentällä toiminta ei ole halvaantunut, vaikka tilat ovat olleet kiinni. Olen ihaillut, kuinka tanssiteatteria ja sirkustaidetta on tuotu esiin aivan uudella tavalla. Taiteilijat tekevät työtänsä aina olivat olosuhteet, mitkä tahansa.
Kristillisdemokraattien Sonja Falkin mukaan tilakysymykset olisi hyvä nostaa keskusteluun Lahdessa.
– Pikkuteatteri ja Vaahterasali ovat edullisia esiintymispaikkoja, mutta en tiedä kuinka toimivia paikkoja ne ovat.
Petri Görman