Hennala Herää -yhdistys on uusi tuttava

Kuva: Lahden Sotilaskotiyhdistyksen vihreitten sisarten munkkikahvista nauttimassa vasemmalta punahousuiset, Lahden Eskadroonan reserviläiset, Jussi Sainio ja Matti Hilska sekä sotilaskodin teltassa vas. Ulla Tihl, Iida Pulkkanen ja Leena-Riitta Virtanen.

Historiaa  ja Hernekeittoa -päivää vietettiin viime perjantaina illansuussa Hennalan Sotilaslääketieteen museon pihalla, entisen kasarmialueen eteläisellä alueella. Hennala Herää – yhdistys on perustettu muutama vuotta sitten. Sen yhteistyökumppaneita ovat muun muassa maanpuolustuksemme koulutusjärjestöjä, Naisten Valmiusliitto, Lahden Sotilaskotiyhdistys ja Lahden Eskadroona sekä Rauhanturvaajat.

Aurinkoisen illansuun tärkeimmistä esittelykohteista oli varmastikin Sotilaslääketieteellisen museon tapahtuma. Sen säilyminen Lahdessa on kiinni valtiovallan positiivisesta suhtautumisesta tähän todennäköisesti ainutlaatuiseen museoon Euroopassa. Määrärahoja ei tiettävästi ole budjetoitu kuin tulevalle vuodelle, mutta ei ole tiedossa myöskään uutta sijoituspaikkaa pääkaupungissa.

Tapahtuma-aluetta kiertäessäni, kutsui Lahden sotilaskotiyhdistyksen kahviteltta houkuttelevasti luokseen. Maukkaan munkin ja kahvin kera keskustelin myös sotilaskotisisarten ja samalla asialla olevien ratsuväen sotilasasuun pukeutuneitten reserviläisten kanssa. Seuraavassa teltassa tutustuin Naisten valmiusliiton maata kattavaan toimintaan. Sain mainion tietoiskun naisille tarkoitetusta järjestön antamasta koulutuksesta;  Nasta-harjoitusten sisällöstä sekä niiden alueellisista koulutustoiminnoista.

Komea, armeijan tummanvihreä rekka seisoi entisen Sotilasmuseon, nykyisen Apulanta-yhtyeen museon edessä. Siinä vaihdoin ajatuksia sotilaskuljetuskaluston entisestä, eikä niin kaukaisesta, ison kuljetuskaluston autonkuljettajien opetusohjelmasta.  Asiantuntijana toimi isä noin kymmenvuotiaan poikansa kanssa. On siinä hymy sotapojilta ehkä hyytynyt, kun vielä 2000- luvun alussa rekkojen peruutusajo-opetukseen kuului polkuauto-ohjaamo!  

Hernekeiton kutsuva tuoksu ohjasi askeleitani ohi lähihistoriaan kuuluvien sotilastavaroitten myyntikojujen. Kunnon perheenäitinä olin ottanut kangasreppuuni  astiat keiton mahdollista ostoa varten. Ostosten teko onnistui, ja terveisiä meni moneen suuntaan niin hillomunkkipussin kuin aidon hyvin haudutetun hernekeiton mukana.

Marja-Liisa Niuranen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
ARKISTO