Nikkilän asukas- ja omakotiyhdistys perustettiin sodan jälkeen olympiavuonna 1952. Lähteen monitoimitalolla vietettiin 28.8. yhdistyksen 70-vuotisjuhlia. Yhdistyksen ensimmäinen puheenjohtaja oli Onni Tossavainen. Nikkilässä asuu 600 taloutta tällä hetkellä ja joka neljäs heistä kuuluu yhdistykseen.
Puheenjohtaja Anneli Peltokukka kertoi juhlapuheessaan, että Lahdessa oli sodan jälkeen tonttipula.
– Kartanon maat olivat siirtyneet kaupungille ja sen jälkeen Nikkilän korpeen kaavoitettiin rintamamiestaloja.
Ensimmäiset asukkaat ovat tuoneet rakennustarvikkeet Nikkilään joko hevosilla tai henkilökohtaisesti kantamalla.
– Tiet puuttuivat Nikkilästä ja niiden rakentaminen alkoi vasta vuonna 1947.
Sirpa Tetri, Heikki Iivonen ja Juha-Pekka Forsman palkittiin juhlassa yhdistyksen standardilla vuosikymmenten pituisesta työstä Nikkilän asukas- ja omakotiyhdistyksessä.
Lapset muuttavat Nikkilään takaisin aikuisina
Sirpa Tetri on asunut Nikkilässä vuodesta 1949 lähtien. Hän kertoo, että Nikkilä on muuttunut paljon vuosikymmenten aikana.
– Muutama maatalo oli silloin Nikkilässä, kun tänne muutin. Myös rintamamiestaloja oli jo rakennettu.
Tetri kertoo, että tontteja kaavoitettiin pienemmiksi 1960-luvulta lähtien.
– Kaupunginosien suosion aallonharjalla Nikkilä ratsasti 1980-luvulla, kun lapsiperheet halusivat muuttaa luonnonläheiseen ja rauhalliseen paikkaan.
Ikinikkiläläinen Tetri on iloinen siitä, että useaan taloon Nikkilässä on jo muuttanut seuraava sukupolvi asumaan.
– Se on todella virkistävää huomata.
Vanha talo ja iso piha ovat pitäneet Tetrin Nikkilässä.
– Pihalla saa olla pitkin tai poikin. Myös luonto on lähellä Nikkilän eri puolella. Siksi minä viihdyn täällä.
Rauhassa omakotitalossa
Jani ja Maija Oravala etsivät omakotitaloa 12 vuotta sitten ja silloin unelmien koti löytyi Nikkilästä.
– Olen asunut koko ikäni Launeella ja sen vuoksi emme halunneet kauaksi Etelä-Lahdesta, yhdistyksen sihteeri Jani Oravala kertoo.
Nikkiläläinen haluaa Oravalan mielestä asua omakotitalossa rauhassa.
– Paikalliselle on tärkeää, että asuinalueella voi vielä nähdä myös perinteistä peltomaisemaa.
Maija Oravala liputtaa kauniin luonnon puolesta ja vihreää luontoa voi havaita kaupunginosan joka osassa.
– Täältä on myös helppo lähteä ostoksille esimerkiksi keskellä viikkoa, jos jääkaappi tarvitsee jotain täydennystä.
– Uskon, että lapsiperheitä muuttaa Nikkilään lisää, koska meillä on nyt uusi hieno koulu.
Ohitien myötä liikunta- ja lenkkeilymahdollisuudet paranivat alueella huomattavasti.
– Toivottavasti reiteillä tehdään työt nopeasti loppuun. Olisi hyvä, jos reiteille saataisiin myös valaistus kuntoon.
Petri Görman