Ohjaaja Väinö Weckström: Loistavaa, että elokuva herätti kiinnostusta näin paljon jo koekuvausten yhteydessä

kuva: Kirjailija Kalle Veirto oli Karsimassa hieman hämillään, kun useita satoja lapsia oli mukana koekuvaustapahtumassa. – Henkka & Kivimutka -sarja saa jatkoa vielä tämän vuoden aikana.


Kauppakeskus Karismassa etsittiin tulevia elokuvatähtiä, kun siellä järjestettiin Henkka & Kivimutka -elokuvan koekuvaukset 15.2. Lauantain aikana koekuvauksiin osallistui 400 tyttöä ja poikaa. Se yllätti ohjaaja Wäinö Weckströmin positiivisella tavalla.
 – Tuotantoryhmän sisäisessä veikkauksessa arvioin, että 400 lasta ja nuorta osallistuu tähän tapahtumaan ja osuin siis tässä asiassa oikeaan.

Elokuvaroolin koekuvausten kautta lunastaneille lapsille ja nuorille ilmoitetaan maaliskuun aikana, millaista roolia olisi kesällä Lahdessa kuvattavaan elokuvaan tarjolla. Kuvaukset aloitetaan heinäkuun alussa Lahdessa ja sen lähialueilla.
 – Kuvausryhmän voi nähdä sellaisilla alueilla Lahdessa, joissa on paljon rintamamiestaloja. Myös taivaalla tehdään kuvauksia. Ja tietenkin Launeella kuvataan paljon.

Koekuvausten toinen vaihe järjestetään myöhemmin keväällä.
 – Ensimmäiseen koekuvaukseen osallistuneet ovat etusijalla, kun rekrytoimme avustajia elokuvarooliin. Luulen, että tarvitsemme kaikkia koekuvauksiin osallistuneita elokuvan suuremmissa joukkokohtauksissa.

Ohjaaja haluaa houkutella paikallisia yrityksiä mukaan elokuvan yhteistyökumppaneiksi.
 – Elokuva on ensi-illassa vuoden 2021 lopussa tai keväällä 2022, Weckström kertoo.

Vapaat kädet tuotantoryhmälle

Kirjailija Kalle Veirto kertoi runsaslukuiselle yleisölle Karismassa, että Henkka ja Kivimutka -sarjasta ilmestyy 17. osa tänä vuonna.
 – Lapsille ja nuorille on mukava kirjoittaa tarinoita. En mä tätä sarjaa ole luonut vaan pöllinyt ideat lahtelaisilta lapsilta, ensin omilta lapsiltani ja sitten seuraavalta sukupolvelta.

Kirjailijan mukaan kirjasarja on jatkunut sen vuoksi yli vuosikymmenen ajan, koska hän on huomannut, kuinka paljon lapset lukevat ja lainaavat näitä kirjoja.
 – Lasten ja nuorten kirjallisuudessa hienoinkin teos, jota ei lainata, lueta tai osteta, hiipuu nopeasti pois kirjamarkkinoilta.

Henkka & Kivimutka siirtyvät seikkaileman seuraavaksi valkokankaalle ohjaaja Väinö Weckströmin ja tuottaja Jarkko Felinin taiteellisten näkemysten pohjalta.
He tekevät sellaisen jutun, jonka näkevät parhaaksi. Minä annan heille täysin vapaat kädet tähän projektiin.

Tyypittelyssä asiat ovat muuttuneet

 – On hienoa, että tämä elokuva lahtelainen projekti. Tuntui aika hienolta nähdä, kuinka paljon lapset ja nuoret olivat kiinnostuneet elokuvan koekuvauksista.

Kirjailijaa ei haittaa, jos paikalliseen elokuvaan löydetään pari helsinkiläistä ja yksi kuopiolainen  näyttelijä.
Tärkeintä on se, että tämä elokuva kuvataan ja näytellään pääsääntöisesti lahtelaisvoimin.

Henkan ja Kivimutkan esikuvina ovat olleet kirjailijan omat pojat sekä pari muuta poikaa tästä lähikulmilta Launeelta, mutta nämä mallit ovat kadonneet kirjasarjasta jo ajat sitten.
Perustyypittelyssä kaikki asiat ovat menneet sekaisin matkan varrella.

Henkka on kuitenkin vielä vaaleatukkainen ja sillä on omituisia sekä pikkumaisia harrastuksia.
 – Hän filosofoi ja viisastelee.

Naapurin Kivimutka on taas tummatukka, joka potkii kaveria säärille.
 – Hän vänkää aina kaikille vastaan.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
Launeen kirjasto sulkee ovensa – asemakaava etsii alueelle uutta suuntaa
Asukkaat ja kaupunki seuraavat rottatilannetta Launeella
Enkelipolku kutsuu kulkemaan – talkootyöllä on syntynyt rauhoittumisen reitti
Launeen kirjaston sulkeminen muuttaa Etelä-Lahden palveluita – kirjastoautolle iso rooli
Lahden kaupunginhallitus haki uusia näkökulmia kaupunkikehitykseen Tanskasta
Näyttelijä Petri Liski hyppää mukaan klassikkoon Kansallisteatterissa
Uusi laki helpottaa työrauhan ylläpitoa kouluissa
Lahtelaisrehtorin johdolla syntyi unelmaprojekti – Vaskivuoren nuoret soittivat Ultra Bra -yhtyeen musiikkia Helsingissä
Lahden Swingtownista musiikkibisneksen kansainvälisiin kuvioihin
Kuvanveistäjä Olavi Lanu teki taidetta arjessa, luonnossa ja sorakuopalla
Taisto Lehto: Taiteilija Olavi Lanun kipinä lasikuituun syttyi Salinkallion koulun teknisen työn luokassa
ARKISTO