Museojohtaja Tuulia Tuomi: Malvaan on tulossa näyttely kuvataiteilija Olavi Lanusta

kuva: Syksyistä kuvatunnelmaa Lanu-puistosta Lahdesta.


Suomen ensimmäisen ympäristötaiteilijan Olavi Lanun syntymästä tulee kuluneeksi 100 vuotta vuonna 2025. Lahden visuaalisten taiteiden museo Malvassa järjestetään kesällä 2025 näyttely, joka tuo esiin Olavi Lanun taidetta.
– Lanun tuotantoa ei ole viime vuosina laajasti nähty näyttelyissä Lahden ja Päijät-Hämeen ulkopuolella. Olen hyvin iloinen, että Lanun veistoksia on nyt tuotu esiin Ateneumin kokoelmanäyttelyyn. Tämä samoin kuin tuleva juhlavuosi parantanee Lanun taiteen tunnettuutta, museojohtaja Tuulia Tuomi kertoo.

Museojohtaja Tuomi uskoo, että Olavi Lanun taidetta oli mahdollista hyödyntää Lahden kaupungin markkinoinnissa.
– Lanu-puisto on Lahden kaupungin tuntematon helmi, mutta jokainen sinne tiensä löytänyt vaikuttuu ja ihastuu ainutlaatuiseen kokonaisuuteen keskellä kaupunkia. Puistosta tulisi paremmin kertoa niin kaupunkilaisille kuin matkailijoillekin.

Malvan juuri julkaiseman Julkisen taiteen karttapalvelun kautta Lanun teokset niin puistossa kuin muuallakin Lahden kaupungissa on nyt mahdollista helposti löytää.
– Linkki tähän palveluun löytyy Malvan kotisivuilta.

Yksi kuvataiteilija Lanun reliefeistä on yhä edelleen Salinkallion koulun tiloissa, vaikka sen toiminta on päättynyt kauan sitten.
– Lahden julkisen taiteen periaateohjelman mukaisesti sisätiloissa sijaitsevien julkisten taideteosten ylläpitovastuu on tilojen käyttäjällä.

Lakkautetun koulun tiloissa on isokokoinen lasikuituveistos Sininen jäätikkö.
– Asiasta ei ole oltu yhteydessä museoon tai julkisen taiteen työryhmään, mutta toisaalta rakennuksen tuleva käyttötarkoituskin on yhä avoinna.

Petri Görman

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ajankohtaista

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Pääesiintyjiltä riimejä ja riitasointuja
Tauno Ylä-Soininmäki: Launeen kirjastoa ja Saksalan uimahallia ei saa lopettaa
Kirsi Lehtimäki: Nopeita matalankynnyksen palveluita tarvitaan nuorille lisää hyvinvointialueella
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Seurakuntien työtä arvostetaan ja sen työlle on yhä olemassa sosiaalinen tilaus
Tomi Sairomaa: Lapset ovat meidän tulevaisuutemme ja heihin pitää panostaa
Kari Kallio: Hoitopaikoissa tulee kerätä palautteet hoidon onnistumisesta
Marja Salomaa 1937–2025
Seppo Korhonen: Työttömät ovat sysätty kuntien vastuulle antamatta riittäviä resursseja työllistämistehtävien hoitamiseen
Kolmospolttaja Heikki Laine pokkasi elämänurapalkinnon
Satu Jaatinen: On tärkeää, että hyvinvointialueet ymmärtävät riskit, jotka liittyvät ulkoistuksiin
Lassi Leivo: Pendelöintipysäköintioikeus tukisi joukkoliikenteen käyttö
Juha-Pekka Forsman: Aluevaltuustot eivät tarvitse enää lisää ohjausta valtion taholta
Olavi ”Olli” Kopo: Ympäristökaupungin maine kärsii, jos asfaltoitu rullahiihtorata rakennetaan Salpausselälle
Laulaja Maria Byman: Musiikissa tunne on työkalu, eikä yleisölle saa itkeä ahdistustaan
Kirkkoherra Heikki Pelkonen: Kaipuu rauhaan ja rakkauteen ovat läsnä ihmisissä jouluna
Erilaisista addiktioista kärsivien läheiset saavat keskusteluapua Al-Anon -ryhmästä
Jukka Ihalainen: On tärkeää olla toiselle enkeli arjessa
Puheenjohtaja Reijo Salonen: Kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan kumppanuuspöytien kautta
Kirjailija Sirpa Kähkönen: Finlandia-palkinnon myötä olen saanut paljon uusia lukijoita
Joululaulut yhdistävät ihmisiä yhä edelleen
ARKISTO