Pääkirjoitus 8.5.2026

Uusi osoite, samat juuret

Omalähiö-lehden toimituksessa on eletty viime ajat historiallisia hetkiä. Lähes puolen vuosisadan ajan yksi osoite on ollut enemmän kuin työpaikka – se on ollut myös koti. Vanhempani Seppo ja Marja Salomaa hankkivat vuonna 1977 perheellemme uuden kodin Patomäentieltä. Olin itse silloin vasta 12-vuotias koululainen. Kyseessä oli koti, jossa oli mahdollista yhdistää myös pienyrittäjän arki, sillä perheemme asui alakerrassa, samalla kun yläkertaan rakentui piskuinen Omalähiön ”mediakeskus” ja toimisto. Pihavajaan mahtui mainiosti kirjapainon koko laitteisto.

Samassa osoitteessa on toiminut koko ajan myös Omalähiön kustannusyhtiö, Salomaan Kirjapaino, joka lähestyy jo kunnioitettavaa 70 vuoden ikää. Vaikka varsinainen kirjapainotoiminta päättyi 1990-luvun lopulla, sen perintö elää yhä lehden sivuilla: sitoutumisena laatuun, paikallisuuteen ja pitkäjänteiseen työhön.

Kotitalomme osoitteessa Patomäentie 10 onkin nähnyt niin lehden syntymisen, kasvun, muutokset kuin lukemattomat arjen tarinat, jotka ovat rakentaneet etelälahtelasista paikallisidentiteettiä vuodesta toiseen. Nyt, 49 vuoden jälkeen, on tullut aika kääntää sivua ja muuttaa uuteen osoitteeseen. Edessä on iso muutos, mutta samalla myös mahdollisuus kehittyä, unohtamatta kuitenkaan juuriaan.

Ensimmäinen muutto ei ole pelkkä logistinen operaatio. Se on myös tunteikas rajapyykki. Vanhat seinät kantavat mukanaan muistoja: kiireisiä painopäiviä, kahvipöytäkeskusteluja, naurua ja joskus huoltakin. Patomäentiellä lehti otti ensi askeleensa ja kasvoi osaksi alueensa arkea. Ei ole liioittelua sanoa, että moni juttu sai alkunsa juuri siellä – pienessä toimituksessa, jossa paikallisuus on ollut aina sydämen asia. On ollut hieno huomata, että Omalähiöllä on paikkansa myös lukijoidemme keskuudessa alueen omana lehtenä.

Uusi osoitteemme Launeenkatu 4 ei ole sattumanvarainen valinta. Oli alusta asti selvää, että Omalähiön koti säilyy Etelä-Lahdessa – siellä, missä sen lukijatkin ovat. Muutto ei siis vie lehteä pois juuriltaan, vaan pikemminkin vahvistaa niitä. Uudet tilat tarjoavat mahdollisuuksia kehittyä ja katsoa eteenpäin, mutta samalla ne kantavat mukanaan vanhan hengen.

Haikeus kuuluu tällaisiin hetkiin. Se kertoo siitä, että menneellä on ollut merkitystä. Mutta haikeuden rinnalla kulkee myös odotus. Uusi osoite merkitsee uusia alkuja, uusia tarinoita ja uusia kohtaamisia.

Omalähiö ei ole vain paikka kartalla. Se on yhteisö, joka elää ja muuttuu – aivan kuten lehtikin. Ja vaikka osoite vaihtuu, yksi asia pysyy: halu kertoa lukijoillemme juuri tämän alueen tarinoita, läheltä ja lämmöllä.

Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Pääkirjoitukset

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
ARKISTO