Pääkirjoitus 22.12.2017

Joululahja Suomen kansalle

Suomen eduskunta lahjoitti näin joulun alla lahjan meille kaikille suomalaisille. Tämä joululahja on jakanut vahvasti niin eduskuntaa kuin koko kansaakin kahteen eri leiriin. Kyseessä on tietenkin uusi alkoholilaki, joka astuu ensi vuoden alussa voimaan. Uusi laki mahdollistaa mm. sen, että vahvoja oluita, siidereitä ja niin sanottuja limuviinoja voidaan myydä jatkossa päivittäistavarakaupoissa, kioskeissa ja huoltoasemilla. Juomien korkein sallittu alkoholiprosentti nousee 4,7 prosentista 5,5 prosenttiin. Ravintoloiden aukioloajat vapautuvat entisestään. Alkoholia saa jatkossa myydä korkeintaan aamuneljään. Lisäksi Alkojen aukioloaika pitenee tunnilla kello 21:een.

Melkoisia vapautuksia siis tiedossa, mutta kuinka niihin suhtautuu pieni kansamme, jonka tiedämme olevan aika perso alkoholille? Käykö niin, että yksi sukupolvi juo itsensä hengiltä vai seuraavatko vanhemmat ikäluokat sittenkin nuoria, jotka ovat jo alkoholinkäyttöään tiputtaneet? Tosin samalla kun nuorten alkoholinkäyttö on tippunut, on huumeiden käyttö maassamme lisääntynyt. Liekö sitten syy/seuraus -tyylinen tapahtumaketju kyseessä?

Uudistus lisää melkoisella varmuudella alkoholin kulutusta, koska samalla suomalaiset siirtyvät nykytottumuksia väkevämpiin alkoholituotteisiin. Ainahan voi optimistisesti ajatella, että ne ketkä ennen ostivat esimerkiksi neljä keskiolutta, ostaisivat jatkossa sitten vain kolme nelosolutta, jolloin juotu alkoholimäärä pysyisi lähes tulkoon samana. Uskokoon ken haluaa. Luulen, että useimmat siirtyvät juomaan vahvempaa nelosolutta määrien pysyessä samana. Suurkuluttajien määrä tulee kasvamaan ja aiempien kokemusten perusteella alkoholikuolemat tulevat lisääntyisivät noin 100-150:lla per vuosi. Samalla poliisin kiireet tulevat lisääntymään etenkin viikonloppuina ja pikkutunneilla.

Haittoja on siis luvassa, mutta voiko lakiuudistuksesta olla jotain hyötyäkin? Pienpanimot varmasti hierovat jo käsiään yhteen, sillä ne saavat vihdoinkin ulosmyyntioikeuden. Ruokakauppojen myynti tullee moninkertaistumaan samalla, kun Alkojen myynti hiipuu. Ravintoloissa myynti tullee myös lisääntymään aukioloaikojen pidentyessä.

Itse olen kaikesta huolimatta optimistisella kannalla. Pakkohan meidän suomalaisten on joskus opittava juomaan alkoholia järkevästi. Onhan? Liiallinen holhoaminen ei asiassa ole liiemmälti auttanut, auttaisikohan nyt sitten tämä suitsien löysyttäminen? Itse olisin samaan hikeen tuonut kauppoihin myös viinit, sillä suoraan sanoen joskus ärsyttää hakea ruokaviinit erikseen Alkosta sen sijaan, että ne saisi nostettua ostoskärryyn muiden ruokaostosten yhteydessä.

Kunhan vuosi 2018 saadaan käyntiin, niin odotan suurella mielenkiinnolla ensimmäisiä raportteja ja tutkimuksia siitä, minkälaiset vaikutukset lakimuutoksella on ollut. Paljonko puhdasta alkoholia on juotu enemmän vai onko käyttö kääntynyt peräti laskuun? Miten Alkon myyntiluvuille on käynyt? Onko kansamme totaalisesti katuojassa?
Ennen näitä jännittäviä aikoja ehdimme kuitenkin juhlia vielä joulua vanhan lain vallitessa, joten toivotankin kaikille lukijoillemme hyvää joulua sekä alkoholilain uudistuksen innoittamana promillerikasta uutta vuotta 2018!

Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi

 

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Pääkirjoitukset

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
ARKISTO