Koronan toista aaltoa povattiin saapuvaksi Suomeen syksyllä ja kuinkas ollakaan, näinhän siinä myös kävi kuten arveltiin. Lahti selvisi ensimmäisestä rytäkästä keväällä aika lailla kuivin jaloin, mutta nyt näyttää tilanne ainakin tartuntojen määriä vertaillessa jopa pahemmalta kuin keväällä. Ehdimme Lahdessa kenties jo hieman henkäistä helpotuksesta, kun kesällä tartuntojen määrä oli minimaalinen, mutta rajoitusten osittainen poistaminen ja koulujen sekä päiväkotien alkaminen yhdistettynä höllentyneeseen korona-ohjeiden noudattamiseen nosti taudin uudestaan esiin. Osasyynä tartuntojen määrän lisääntymiseen on varmasti myös sillä, että testeissä käy nyt moninkertainen määrä ihmisiä verrattuna viime kevääseen.
On selvä, että enää emme voi sulkea yhteiskuntaa viime kevään tapaan. Sitä yhteiskuntamme ei enää taloudellisesti kestäisi ja monella alalla nähtäisiin varmuudella lukuisa määrä konkursseja ja irtisanomisia. Näin voi käydä joka tapauksessa, jos koronaan ei pian saada toimivaa rokotetta. Tasan ei käy onnen lahjat. Siinä missä päivittäistavarakauppa tekee historiansa kovinta tulosta, matkailu- ja tapahtuma-ala vetelevät viimeisiään ja niille olisikin elintärkeää se, että ihmiset uskaltaisivat matkustaa kotimaassa ja käydä erilaisissa tapahtumissa.
Mediassa on pohdittu sitä, onko tämä syksyinen korona-aalto taudinkuvaltaan lievempi kuin se keväinen, joka oli selkeästi ärhäkämpi ja tappavampi versio. Tätä tukee myös se tosiseikka, että niin kuolleiden, kuin tehohoitoa tarvitsevien määrätkin, ovat nyt paljon pienemmät kuin keväällä. Tätä ilmiötä ovat asiantuntijat selittäneet sillä, että nyt tautia levittävät nuoremmat ja parempi kuntoiset henkilöt, joilla tauti ilmenee usein melko lievänä. Toisaalta tauti myös tunnetaan nyt paremmin ja se ei ehkä ole niin paha mörkö terveydenhuollolle, kuin vielä keväällä ajateltiin. Asiantuntijoiden mukaan ei kuitenkaan ole oletettavaa, että tauti olisi millään tapaa lieventynyt ja riskiryhmiä on edelleen syytä suojella.
Näyttää siltä, että terveysviranomaisten hybridistrategia, jossa testataan paljon ja jäljitetään tartuntaketjuja ja asetetaan paikallisia karanteeneja toimii ja yhteiskuntamme voidaan pitää suurelta osin avoinna. Kuitenkin on syytä muistuttaa, että meillä kansalaisillakin on vastuu omasta toiminnastamme. Tämä tarkoittaa sitä, että käsihygieniasta on edelleen pidettävä huoli ja kasvomaskeja tulisi käyttää aina, kun käytetään julkisia kulkuneuvoja tai ollaan yleisötilaisuuksissa. Vähänkään oireisena ei tietenkään lähdetä kotoa minnekään ja jos oireita ilmenee, on syytä suunnata koronatestiin.
Seuraavaksi me penkkiurheiluhullut jännäämme sitä, miten käy jääkiekkoliigan koronan puristuksessa. Tällä hetkellä tilanne vaikuttaa aika huonolta, sillä koronatapauksia on ollut jo useammassa joukkueessa. Miten liiga saadaan pelattua, jos koko ajan joku joukkueista on karanteenissa? Kuinka toteutetaan jäähalleissa turvallinen ottelutapahtuma katsojille? Tyhjille katsomoille ei voida pelata, sillä se tarkoittaisi joidenkin arvioiden mukaan ainakin kymmenen liigaseuran loppua. Täytyy kuitenkin lopuksi muistaa, että terveys on aina se ykkösprioriteetti, sillä jos sinulla ei ole terveyttä, ei sinulla ole oikein mitään muutakaan.
Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi