Pääkirjoitus 21.12.2018

Vuonna 2018

Pitelet käsissäsi vuoden viimeistä Omalähiötä. Vuoden viimeiseen lehteen sopinee pieni katsaus siitä, mitä kaikkea vuonna 2018 oikein tapahtui, ainakin allekirjoittaneen silmin katsottuna.

Tammikuussa käytiin presidentinvaaleja ilman suurta kiimaa, kun voittaja oli jo etukäteen selvillä. Lahdessa Malskin taidekeskus puhutti ja Suomen hallituksen yllätti talouskasvu eli yllättyivät siitä, että toimensa talouskasvun vauhdittamiseksi oikeasti toimivatkin. Helmikuussa penkkiurheiltiin urakalla, kun Etelä-Koreassa pidettiin talviolympialaiset ja Lahdessa tutkittiin pormestarimallin hyviä ja huonoja puolia sekä halvaannutettiin kaupungin tietoverkko virusohjelmalla.
Maaliskuussa #Metoo-kampanja rantautui Suomeen vauhdilla, kun ohjaaja Aku Louhimiehen kieltämättä outoja metodeja ruodittiin rankalla kädellä. Samaan aikaan kauhisteltiin mediassa kansanedustajien sopeutumiseläkkeitä ja Skinnari suunnitteli futisstadionia Hjalliksen kanssa Launeen pellolle. Huhtikuussa vietettiin Suomen ylikulutuspäivää, joka ei muuten ole edelleenkään mikään juhlan tai ylpeilemisen aihe. Huhtikuussa mietin myös Lahden vetovoimatekijötä, onko niitä? Toukokuussa Lahden kuumia puheenaiheita olivat rakenteellinen korruptio sekä keskustelu lahtelaisesta huumeidenkäytöstä, joka on eri mittareiden mukaan maamme ykkösluokkaa. Tässä tilastossa ei kannattaisi kylläkään olla ykkönen…

Kesäkuussa mikromuovi valtasi ihmisten mielen ja palstatilan, kehätie eteni vastustamattomasti ja jalkapallon MM-kisat pitivät allekirjoittaneen tiukasti sohvalla. Kuuma heinäkuu meni lomaillessa ja helteitä ihmetellessä. Elokuussa vihreät kunnostautuivat estämällä turvapaikanhakijoiden palautuslentoja ja puheenjohtajaakin läimittiin takapuolelle Ruotsin puolella. Sekös suomalaisia kiinnosti. Lahdessa elokuun ykkösjuttu oli tietenkin Cheek, jonka kaksi viimeistä konserttia vetivät mäkimonttuun enemmän jengiä kuin MM-hiihdot. Kuun lopussa perussuomalaiset liki halvaantuivat, kun kuulivat, että armeijassa aletaan syömään kasvisruokaa. Tervetuloa nykyaikaan!

Syyskuussa alkoi juupas-eipäs -väittely siitä kumpaan, kesä- vai talviaikaan, lopullisesti siirrytään. Ratkaisu on edelleen auki. Venäjän maakaupat Suomessa kuohuttivat, kun Airiston Helmen tapaus pamahti esille. Onko venäläisinvaasio jo lähelläkin? Lokakuussa vietettiin Omalähiön 40-vuotisjuhlia teemalla Torilla tavataan! Omalähiön juhlia enemmän kuitenkin puhutti ilmastonmuutosraportti, joka latoi eteemme synkkiä lukuja. Silti joku vielä ihan Amerikassa asti jaksaa kiistää koko ilmaston lämpenemisen, koska joku päivä sattuu olemaan kylmä ilma.
Lahdessa Vesijärvenkadun kaventamisaikeet kuitenkin kiinnostivat ihmisiä enemmän kuin kaiken maailman ilmastonmuutoshöpinät, joten keskustelu oli kiihkeää puolesta ja vastaan.

Marraskuussa otin esiin netin valeuutiset, joita trollitehtaat tehtailevat liukuhihnalta. Näillä pyritään vaikuttamaan eri maiden keskusteluilmapiiriin ja vaalituloksiin. USA:ssahan tämän kaltaisen toiminnan vaikutus hyvin nähtiin jo presidentinvaaleissa. Marraskuisen pimeyden ja sohjon keskelle sopi hyvin uutinen siitä, että nykyisellä syntyvyystahdilla suomalaiset kuolevat sukupuuttoon. Hommiin siitä nuoret! Hommissa, tosin vastenmielisissä sellaisissa, olivat ainakin muutamat ulkomaalaistaustaiset miehet Oulussa, kun suomalaisia joulukuussa järkytettiin laajalla raiskausringillä, jossa useat miehet käyttivät hyväkseen alaikäisiä lapsia. Lahdessakin päästiin loppuvuodesta metoo-kampaanjan makuun, kun kaupungintalon itsenäisyyspäiväjuhlissa kourittiin. Lopputulos selviää viimeistään raastuvassa.

Aika mielenkiintoinen vuosi, eikö vain? Nyt on kuitenkin aika vetää hieman henkeä ja nauttia joulunajasta. Tavataan seuraavan kerran 11. tammikuuta.
Hyvää joulua itse kullekin säädylle ja onnellista uutta vuotta 2019 kaikille sukupuolineutraalisti. Kyllä se siitä!

Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Pääkirjoitukset

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
Vapaehtoistyöntekijä Veijo Vierumäki: Launeella seurakunnassa on hyvä henki – siitä on pidettävä kiinni
Omalähiö lomailee 20. – 26.10.
”Ajattelin vain tekeväni omaa juttuani” – palkittu leipuri kiittää uskollisia asiakkaitaan ja paikallista yhteisöä
Pysäköintipaikoista on pulaa Lahden rautatieaseman läheisyydessä
ARKISTO