Pääkirjoitus 10.10.2025

Reipas takaisin

FC Lahti ja Pelicans täyttävät ensi vuonna 30 vuotta. Molemmat joukkueet ovat omalta osaltaan pitäneet lahtelaisen palloilun lippua korkealla vaihtelevalla menestyksellä. Itselleni heräsi tässä eräänä kauniina syysaamuna ajatus liittyen näihin erinomaisiin urheiluseuroihin. 30-vuotisjuhlien kunniaksi voitaisiin palauttaa vanha Reipas-nimi molemmille joukkueille ja unohtaa nämä hieman muoviset nykynimet, jotka keksittiin pakon edessä, kun jääkiekon puolella kaikki Reipas-johdannaiset nimet oli ajettu konkurssiin ja jalkapallossa oli pakko löytää kaupungin uudelle fuusiojoukkueelle nimi, joka kelpaisi sekä Reippaalle että Kuusysille. Tästä kaikesta on kuitenkin aikaa jo 30 vuotta, joten nyt jos koskaan olisi aika kaivaa Reipas-nimi naftaliinista.

Miksikö? No, ihan jo pelkästään pitkien ja hienojen perinteiden vuoksi. Myönnän kernaasti, että olen parantumaton urheiluromantikko, jonka mielestä yhtä tärkeää ellei jopa tärkeämpää kuin itse urheilusuoritus, on seura ja sen pitkät perinteet ja matka tähän päivään. Toisaalta olen varma, ettei FC Lahden ja Pelicansin toimistoilla tämä kirjoitus riemunkiljahduksia paljon herätä. Juurihan siitä Reippaasta päästiin eroon.

On fakta, että harvalla urheiluseuralla on tänä päivänä Suomessa niin upeat ja pitkät perinteet kuin Lahden Reippaalla. Vaikka jalkapallon puolella olenkin aina ollut vannoutunut Kuusysin kasvatti, niin onhan Reipas-nimellä huomattavasti pidemmät perinteet aina Viipurin Reippaaasta lähtien vuodesta 1891. Lisäksi Reippaan mustaoranssi -viirupaita on kiistatta yksi Suomen legendaarisimmista pelipaidoista. Ja jotta saadaan nimenmuutoksen taakse myös se Kuusysin nimeen vannovien porukka, niin kaupunkiin perustetaan tietenkin Lahden Reippaan akatemia-/farmijoukkue, joka on nimeltään Kuusysi. Pelatkoon se sitten vaikka ykkösliigaa tai ykköstä.

Entäpä jääkiekko? Jääkiekon puolella voitaisiin myös jo huoletta unohtaa Reipas-nimen kaltoinkohtelu 90-luvulla, jolloin lukemattomia eri Reipas-versioita vietiin niin kaukalossa kuin talouspuolellakin kuin litran mittaa. Reipas-nimen maine tahrittin kyllä silloin varsin huolella. Pelicans on tehnyt nyt tehtävänsä ja palauttanut uskon lahtelaiseen kiekkoiluun peräti kolmella finaalipaikalla viimeiseen 13 vuoteen. Turkoosi väri pelipaidoissa oli hieno idea, mutta muuten Pelicans-nimi on aina maistunut aavistuksen muovilta. Kyllä, vaikka kuinka innokkaasti joukkuetta kannatankin. Pekko Pelikaanista voidaan päästää jo irti ja palata lahtelaisen kiekkoilun alkujuurille. Eihän se trooppinen lintu nyt oikein edes istu jääkiekkoiluun. Sen sijaan Lahden Reipas istuu. Se oli nimenomaan Viipurin Reipas, joka voitti ensimmäisen Suomen mestaruuden jääkiekossa vuonna 1928. Ainoa ongelma on se, että naapurikaupunkien joukkueet Kouvolassa ja Hämeenlinnassa ovat omineet Lahden Reippaan musta-oranssit värit. Ehkäpä turkoosi väri voitaisiin pitää pelipaidoissa, vaikka joukkueen nimi olisikin Lahden Reipas vai olisiko se Reipas-brändin raiskaus?

Mitenkäs sinä? Maistuisiko sinulle Lahden Reipas?

Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Pääkirjoitukset

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
Renkomäen seurakuntakoti täyttää 30 vuotta – paikallinen olohuone yhdistää vanhaa ja uutta
Metsänhoitotyöt jatkuvat Kerinkallion, Liipolan ja Nikkilän alueilla
Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
ARKISTO