Pääkirjoitus 7.1.2022

Lahti – maailmanluokan matkakohde

Heti alkuvuodesta Suomen kansa kohahti, kun amerikkalainen mediajätti listasi vuoden 2022 upeimmat matkakohteet ympäri maailman. CNN suositteli matkakärpäsen puremia suuntaamaan esimerkiksi Guinea-Bissaun Bissagossaarille Atlantin valtameren rannikolle, Antiguaan ja Barbudaan Karibianmerellä, Ranskan Dijoniin, Gabonin kansallispuistoihin, Italian Napoliin, Penangin paratiisisaarille Malesiassa, Cape Bretonin saarelle Kanadan Nova Scotiaan – ja tietenkin Lahden kaupunkiin Suomeen.

Perusteluja moiseen löytyi kasapäin, kuten me kaikki lahtelaiset tiedämme. CNN:n mukaan Lahti on täynnä kauniita metsiä, puistoja ja luonnonsuojelualueita sekä uskomattomia vaellusreittejä ja näköalapaikkoja. CNN kertoi Lahden olevan lisäksi edelläkävijä ympäristöinnovaatioissa. CNN kehottaa Lahdessa vierailevia juomaan kaupungin erinomaista hanavettä. Lahden pohjavesi kun on saanut Unescolta maailman paras juomavesi -sertifikaatin. Jos olet yhtään matkustellut maailmalla, niin tiedät, ettei puhdas ja hyvänmakuinen juomavesi suoraan hanasta ole mikään itsestäänselvyys. CNN oli tehnyt todella tarkkaa työtä Lahden osalta, koska tiedossa oli myös se, että täällä avataan tänä keväänä upouusi visuaalisen taiteen museo Malva ja vuonna 2023 kaupungissa järjestetään puolestaan ensimmäistä kertaa triathlonin Ironman 70.3 -maailmanmestaruuskisat.

Erityisesti mieltäni lämmitti se, että Lahtea esittelevän valokuvan kuvatekstissä todetaan, että Lahti tunnetaan lempinimellä Suomen Chicago eli tuo lempinimi on nyt sitten tiedossa kautta maailman. Kaikki suomalaisethan tuon ovat tienneet jo 50 vuotta. Itse olen aina ollut sitä mieltä, että nimenomaan tuota fraasia tulisi käyttää aina kaupungin mainonnassa. Miksikö? No, se kertoo ehkä parhaiten kaupungin rouheasta meiningistä ja varmasti herättää kysymyksen miksi juuri Lahti on Suomen Chicago? Ainakin kiinnostus herää.

Kukahan on muuten ollut se tietolähde, joka on kaiken tuon Lahti-tiedon CNN:lle laverrellut? Luulen ettei kovinkaan moni lahtelainen osaisi listata noin montaa hyvää asiaa omasta kotikaupungistaan. Vikoja kyllä löytyy aina kasapäin. Tosin, eihän kukaan ole profeetta omalla maallaan. Meillä Lahdessa on jo pitkä perinne siitä, että omaa kotikaupunkia haukutaan estoitta. Sitten kun paikalle tulee joku ulkopaikkakuntalainen nakkikioskin kulmille haukkumaan Lahtea, niin helposti ns. lätty lätisee ja liha tummuu.

Kunhan pääsemme eroon tästä pandemiasta, voimme jäädä odottelemaan niitä valtavia turistimassoja vaikka jo ensi kesäksi. Kyllä Lahti vähintään Napolin matkakohteena peittoaa.

Päätoimittaja
Petri Salomaa
petri.salomaa@omalahio.fi

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Pääkirjoitukset

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
ARKISTO