Lahti sai taas upean investoinnin

Lahti on upea kansainvälinen esimerkki kestävästä kehityksestä, viennistä ja hiilineutraalisuustavoitteista sekä uusista investoinneista. Juhlimme Lahden Hartwallin biokaasulaitoksen avajaisia tällä viikolla. Uusi biokaasulaitos tuottaa energiaa Hartwallin omista olutkattiloista sivutuotteena syntyvästä mäskistä. Ylijäämä palautetaan takaisin lahtelaiselle Yli-Mäkelän tilalle, missä se käytetään edelleen ohrasadon ravinteena. Lisäksi energiaa saadaan Lahden Kujalan käytöstä poistetulta kaatopaikalta, jonka kaasut muuten päätyisivät ilmakehään. Lahden Hartwallin tavoite on olla hiilineutraali vuoteen 2023 mennessä. Hiilineutraali tuotanto on yksi Hartwallin vastuullisuusohjelman tärkeimmistä tavoitteista. Biokaasulaitoksen ansiosta se pääseekin kokonaan eroon fossiilisten polttoaineiden käyttämisestä.

Suomen kunnianhimo hiilineutraaliudesta saavutetaan juuri yritysten investoinneilla. Puheessani nostin esille myös elintarvikeviennin merkityksen. Esimerkiksi Hartwallin omassa lonkerossa on paljon potentiaalia uusille, isoille markkinoille. Japanissa, Kiinassa ja Yhdysvalloissa on nyt pää auki. Myös muita tuotteita pitää saada mukaan. Me luomme yhdessä yritysten kanssa näitä uusia kansainvälisiä polkuja. Samoin Teerenpeli, Fazer ja monella muulla on paljon mahdollisuuksia.

Meidän nykyisten ministereiden hallituskausi lähenee nyt loppuaan. Ensi viikolla aloittanee uusi hallitus. Odotamme nyt Orpon hallitusohjelmaa. Siinä varmasti riittää pureksittavaa vielä yli juhannuksenkin, ei vain oppositiolla vaan koko Suomella. Uskon, että ensi tiistaina on valmista

Nyt on lämmintä. Vedet lämpenevät nopeasti, mutta vielä tällä viikolla esimerkiksi Päijänteen vesi oli virkistävät 12 astetta. Mutta loma on nyt monella ja itse odotan myös heinäkuuta ja virallista lomaa rankan ministerikauden jälkeen. Kesäkuun lopulla on vuorossa perinteinen Suomi – Areena Porissa.

Lahden ja Päijät-Hämeen kesä tarjoaa myös upeita kulttuuritapahtumia. Heinolan kesäteatteri esittää tänä kesänä Tenorit liemessä, Lahden Satamassa tehdään Aikamatka satamassa ja kävelykierroksella satamassa voi tutustua alueen pitkään yli 150 vuoden historiaan. Lisäksi meillä on Lahdessa loistavia konsertteja ja keikkoja tulossa pitkin kesää. XXL Mössö Festarit huomenna on vahva suositus. Futista, pesistä ja raveja unohtamatta. Jokimaalla tavataan Suur-Hollola raveissa. Ehkä jopa Kuninkuusraveissa Kouvolassa.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Omalähiö ei ilmesty perjantaina 28.8.
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
ARKISTO