Vaikeita ja helppoja päätöksiä

Mitä minä voisin tehdä Suomen ja suomalaisten elämän ja arjen parantamiseksi? Mitä me voisimme yhdessä tehdä paremmin? Miksi me olemme kansana ja lahtelaisina siinä tilanteessa, kun olemme? Elämme Orpon ja Purran enemmistöhallituksen Suomessa ja sen tekemiset vaikuttavat meihin kaikkiin myös kuntatasolla – pidimme me niistä tai emme. Seuraavan kerran Suomessa äänestetään vaihtoehdoista keväällä 2027 jollei hallitus kaadu sitä ennen.

Olen pitkän ja huolellisen harkinnan jälkeen päättänyt, että en asetu ehdolle tänä keväänä kunta – tai aluevaaleissa. Aloitin politiikassa juuri kuntavaaleilla 2012 ja olen toiminut sen jälkeen valtuutettuna 12 vuotta. Tähän aikaan mahtuu kuusi vuotta sairaanhoitopiirin puheenjohtajatehtäviä niin hallituksessa kun valtuustossa, neljä vuotta Lahti Energian varapuheenjohtajana, kymmeniä tai itse asiassa satoja tapaamisia, kohtaamisia ja kokouksia maakunnassa ja Lahdessa. Takana on samalla noin 10 vuotta työtä kansanedustajana, neljä vuotta ministerinä ulkoministeriössä, kuusi vuotta SDP:n varapuheenjohtajana ja yhdeksän vuotta SDP:n puoluehallituksen jäsenenä sekä neljä vuotta Pohjoismaiden Neuvostossa.

Nyt toimin eduskunnassa perustuslakivaliokunnan ja ulkoasianvaliokunnan jäsenenä sekä suuren valiokunnan (EU – asiat) varajäsenenä (jossa läsnäoloa kuitenkin tarvitaan) ja Euroopan turvallisuus ja yhteistyöjärjestön ETYJ:n parlamentaarisen valtuuskunnan jäsenenä. 57 maan järjestön, jossa Suomi toimii nyt puheenjohtajana ja joka on ainoa olemassa oleva yhteistyön foorumi Vladivostokista San Fransiscoon pääpaikkana Wien.

Eduskunnassa työ on muuttunut entistä tiiviimmäksi ja edes maanantaipäivät eivät ole samalla tavalla vapaita paikalliseen tai maakunnalliseen tekemiseen kuin ennen. Olen myös jo aiemmin tuonut esille sen, että Ruotsissa kansanedustajat eivät osallistu kuntapolitiikkaan tai alueiden päätöksentekoon. Kansanedustajan työtä tehdään 100 prosenttisesti. Suomessa monet edustajat ovat mukana ainakin kahdella tasolla tai jopa kolmella ja voi hyvin kysyä kuinka hyvin silloin pystyy paneutumaan kaikkiin asioihin tarvittavan syvällisesti. Pelkkä läsnäolo kokouksissa ei pidä olla se mittari.
Tämä ei tarkoita, ettenkö voisi vaikuttaa ja olla mukana kehittämässä Lahtea ja maakuntaa laajemmin. Itse asiassa näen sen jopa niin, että nyt minun on helpompi keskittyä niihin valtakunnan tasolla asioihin, jotka todella vaikuttavat meidän lahtelaisten arkeemme.

Työ jatkuu myös Etelä-Lahden Demareissa tiiviisti ja olen mukana aktiivisesti myös kampanjatyössä. Luvassa on ajankohtaista keskustelua Lahden työllisyyden parantamisesta, energia-alan tulevaisuuden ratkaisuista sekä myös Lahden liikenneyhteyksistä, joissa mustia pilviä on näkyvissä raideliikenteen ostopalveluissa (poikittaiset yhteydet) uusista tieverkkoinvestoinneista huolimatta. Urheilussa ja kulttuurissa puhumme tietenkin teatterin ja sinfoniaorkesterin merkityksestä sekä uuden monitoimiareenan ja olosuhteiden merkityksestä kaikille palloilulajeille ja harrastamiselle.

Iso kiitos kaikille kollegoille ja niille kenen kanssa olen saanut tehdä 12 vuotta yhdessä työtä valtuustossa ja erityisesti Etelä-Lahden Demareille. Ilman teidän kannustustanne ja tukea en olisi koskaan edes lähtenyt politiikkaan.
Ainakin se on varmaa, että työt jatkuvat ja haasteet on tehty voitettaviksi!

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
Lahdessa vuokrataan kymmeniä tontteja vuodessa – vuokratuloilla suuri merkitys kaupungille
Luontoa, historiaa ja lukemisen iloa – Anni Kytömäki kertoo kirjoistaan Lahden pääkirjastossa
Tapparakadun linja-autoliikenne hiljenee kesäkuussa – vuorot siirtyvät vilkkaammille reiteille
Samae Koskinen tuo kasvutarinansa Renkomäkeen – “Jos kirja auttaa yhtä ihmistä, se riittää”
Teknologia ei enää myy vaan käyttäjäkokemus
Starkin pääkonttori purettiin – tilalle suunnitteilla asumista vanhuksille ja erityisryhmille
ARKISTO