Typeriä säästöjä vai fiksuja ratkaisuja

Lahdessa kerrotaan nyt säästettävän sulkemalla päiväkotien ilmastointi viikonlopuksi. Sähkölasku ehkä pienenee, mutta mitä tapahtuu rakennukselle? Kosteus, ilmanvaihdon pysähtyminen ja äkilliset lämpötilavaihtelut voivat pitkällä aikavälillä maksaa moninkertaisesti. Tätä tehdään muuallakin, ja kyse on ilmiselvästi siitä, että haetaan säästöjä väärästä paikasta. Typerä säästö, joka vaikuttaa lasten ja aikuisten hyvinvointiin ja maksaa vielä paljon.

Hyvinvointialueilta löytyy samanlaisia esimerkkejä. Kun kiirevastaanottoja supistetaan, osa säästöistä haihtuu nopeasti, koska ihmiset hakeutuvat päivystykseen raskaampien ongelmien kanssa. Hoitovelka kasvaa, työntekijät kuormittuvat ja kustannukset nousevat. Paperilla säästö näyttää hyvältä, mutta kokonaisuus heikkenee.

Samaan aikaan puhumme investoinneista, joilla on todellista merkitystä Suomen kasvulle ja liikkumiselle. Yksi niistä on Lentorata – fiksu hanke, joka pitää toteuttaa. Se ei ole pelkkä raideyhteys, vaan vuosikymmenten päätös Suomen saavutettavuudesta. Matka-ajat lyhenisivät huomattavasti: Tampereen ja Lahden suunnasta 20–24 minuuttia, Turusta 14 minuuttia ja Helsingin keskustasta lentokentälle 15 minuuttia. Tällä on suora vaikutus yritysten sijaintipäätöksiin, työmarkkinoiden toimintaan ja koko maan elinvoimaan.

Lentorata on juuri sellaista tulevaisuusinvestointia, jota Suomi tarvitsee: pitkän aikavälin kasvu- ja rakennepolitiikkaa, ei lyhytnäköistä säästämistä.

Onneksi hyviä esimerkkejä löytyy myös palveluista. Espoo, Suomen lapsirikkain kaupunki, on rakentanut toimintamallin, jossa lapset ja nuoret ovat kehittämisen keskiössä. Kaupungin uusi kaupunginjohtaja esitteli hiljattain strategian, joka rakentuu varhaiseen tukeen, laadukkaisiin kouluihin, harrastusmahdollisuuksiin ja perheiden arjen sujuvuuteen. Resurssit suunnataan sinne, missä niillä on suurin vaikutus – ja tulokset näkyvät sekä hyvinvoinnissa että kustannuksissa.

Espoo osoittaa, että kun panostetaan oikeisiin asioihin ajoissa, vahvistuu sekä yhteisö että talous. Se on järkevää taloudenpitoa: säästöjä syntyy siksi, ettei säästetä väärissä paikoissa.

Päiväkodin ilmastoinnin sammuttaminen on säästöä vain paperilla – todellisuudessa se heikentää hyvinvointia ja nostaa kustannuksia. Lentoradan kaltaiset investoinnit ja Espoon pitkän linjan ratkaisut sen sijaan rakentavat kasvua, osaamista ja vahvempaa arkea.

Olisiko Lahdessakin malttia katsoa pidemmälle kuin vain budjettivuosi kerralla? Nämä säästöt maksaa nimittäin seuraava sukupolvi.

Ville Skinnari

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Melastelua

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Ilvesten määrä kasvaa Lahden seudulla
Muistokirjoitus: Marja-Liisa Niuranen 1943 – 2026
Renkomäessä rakennetaan turvallisempia koulumatkoja lapsille
Kaustinen nostaa romanimusiikin esiin: Hilja Grönfors & Latšo Džinta valittiin Vuoden yhtyeeksi
”Meitä vaivaisia odotellessa bussit myöhästyvät” – lahtelainen Tero Jokinen kokee uuden maksun epäoikeudenmukaiseksi
Sysmässä kaikki tietävät, miltä hyvä sahti maistuu ja miksi 100 litraa ei riitä mihinkään
Ukrainalaiset tuovat joulun Lahteen – lasten juhlaa, perinteitä ja yhteisön voimaa sodan varjossa
Kun maailma tuntuu pimeältä, niin joulu kutsuu pysähtymään
Lotta Jensen: Joulu on meille vuoden kiireisintä aikaa, mutta myös kaikkein tärkeintä
Nuoret jäävät väliinputoajiksi, kun Lahti taistelee rakenteellisen työttömyyden varjoa vastaan Lahdessa
Salinkallion koulun tulevaisuus ratkeaa kaavoituksessa
Nuoriso-ohjaaja Jari Karjalainen: Pelaaminen ei itsessään ole ongelma, mutta balanssi voi joskus horjua
Lahtelainen kulttuurin moniottelija Markku Koski täytti 80 vuotta – ”Toimittajan uteliaisuus ei katoa koskaan”
Kaupunki istutti karppeja Launeen keskuspuiston Sorsalampeen – yhtään havaintoa ei ole tehty istutuksen jälkeen
Ikinuori Martta Korhonen täytti 100 vuotta – karjalanpiirakat ja positiivinen elämänasenne kantavat yhä
Lahtelainen Noora Sillgren maailmanmestariksi – Suomen U21-tytöt juhlivat ringeten maailmanmestaruutta Lahdessa
Launeen skeittipuisto syntyi yhteistyöllä – Lahden skeittiyhteisö sai vihdoin toivomansa paikan
Uusi uintikeskus ei saa viedä vanhan arvoa – Saksalan halli palvelee tavallisia lahtelaisia
Kaupunginvaltuutettu Seppo Korhonen: Strategiapaperi on sanahelinää ilman konkretiaa
Launeen keskuspuisto uudistuu askel kerrallaan
ARKISTO