Kenen ääntä kuuntelet

Elämme ajassa, jossa arkemme täyttävät hyvin monet, erilaiset kanavat, joita kautta meille myydään tuotteita, ohjeita, mielipiteitä ja tietoa. Toisinaan voi olla hyvinkin vaikea erottaa, mikä lähde on luotettava tai aito. On tärkeää tarkastella lähteitä kriittisten silmälasien kautta. Toisaalta toisinaan taas kriittisyys vedetään liiallisesta sinisilmäisyydestä sinne toiseen ääripäähän. Kovin helposti huudellaan valtamedian puolueellisuudesta tai agendasta tai rahoituksella ohjatuista tutkimuksista. Kriittisen tarkastelun tarve koskee myös meitä itseämme. Mistä epäluottamus jotain julkaisijaa kohtaan kumpuaa? Siitä, minkä toivoisimme olevan valhetta tai mikä tukee omia mielipiteitämme, vai liittyykö julkaisuun ihan oikeasti jotain kyseenalaista?

Ajatus ihmisten harhaanjohtamisesta ei ole mikään uusi asia kristinuskossa. Jo Uudessa Testamentissa Jeesus varoittaa meitä siitä, että aina löytyy niitä, jotka jopa Jeesuksen nimeen vedoten haluavat johtaa meitä kauemmaksi Jumalan tahdosta. Tälläkin hetkellä löytyy monia asioita, jotka jakavat kristittyjen mielipiteitä. Toisesta suunnasta meille myydään yhtä näkökulmaa totuutena, toisesta toista. Mistä ihmeestä voimme tietää, mikä on lopulta oikein, mikä on Jumalan tahdon mukaista?

Ensimmäinen varoitusmerkki on irrallisten raamatunkohtien käyttäminen asian perustelemiseen. Raamattu on kokonaisuus ja niin sitä pitää myös lukea. Yksittäisiä raamatunkohtia voi käyttää, mutta silloin pitää tarkastella, mihin tilanteeseen ne oikeasti liittyvät ja löytyykö Raamatusta muita samansuuntaisia ajatuksia. Toinen tapa tarkastella asiaa on pohtia sen vaikutuksia. Jos asia aiheuttaa pahaa toisille ihmisille, itselle tai luomakunnalle, se ei voi olla Jumalan tahdon mukaista. Kolmanneksi on hyvä tiedostaa, että raamatuntutkimus tai ei ole mikään mörkö, mitä pitäisi pelätä, päinvastoin. Se auttaa meitä ymmärtämään Raamattua laajemmin ja samalla tuntemaan Jumalaa paremmin. Vielä lopuksi haluan muistuttaa siitä, että toisinaan on myös ok olla asioista eri mieltä. Kunhan yhdistävänä tekijänä pysyy rakkaus ja ytimenä usko Jeesuksen sovitustyöhön.


Mari Ruuska
Launeen srk

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Omalähiö lomailee 6.7. – 2.8.
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
ARKISTO