Posin kautta!

Joku kompastuu maahan juuri trampoliinilta poistuessaan. Pian kuuluu kommentteja ”Ylös, ylös, posin kautta!” Toisen jalka lipsahtaa sup-laudalta ja tapahtuu melkoinen veteen läiskähtäminen, mutta jälleen kuuluu ”Onko vesi märkää…no, posin kautta vaa ja laudalle takas!” Nämä ovat muutamia tapahtumakuvia riparilta, jolla olen juuri tätä tekstiä kirjoittaessani. On ollut läkähdyttävän kuumaa näinä seitsemänä päivänä täällä Upilassa. On ollut uupumisen hetkiä ja väsymistä, mutta hienoa on ollut huomata nuorten keskinäistä kannustusta. Ilmaisu ”posin kautta” tarkoittaa, että pitää ajatella kommelluksista positiivisesti, etsiä hyvää tapahtumista, jotka periaatteessa voisi tulkita mieltä mataloittaviksi vastoinkäymisiksi. On siis etsitty hyvää, pyritty hyvään kaiken vauhdikkaan ja kiivastahtisen riparin melskeissä.

Myös Jumala kutsuu meitä etsimään hyvää ja kutsumaan Häntä elämämme kantavaksi voimaksi. Jokaisella on elämässään vaiheita, jolloin erityisesti joudutaan vaikeiden valintojen ja tilanteiden eteen. Omiin kykyihin, ihmisviisauteen ja omaan erikoisasemaan luottaminen näissä tilanteissa estää usein kuulemasta Jumalan ääntä ja noudattamasta hänen kutsuaan. Me kuitenkin saamme luottaa siihen, Jumala ei jätä meitä yksin kompastelemaan ja lipsahtelemaan, vaan Hän nostaa ja kantaa meitä aina uudelleen. Hän lähestyy monin tavoin meitä, luomiaan ihmisiä, ja kutsuu yhteyteensä, sitkeästi ja alituisesti.

Jumalan kutsua kuulutetaan myös aivan konkreettisesti Pyhässä Raamatussa sekä jumalanpalveluksissa, radion ilta- ja aamuhartauksissa, seurakunnan eri tapahtumissa. Olet tervetullut kuulolle, vaikkapa nyt sunnuntaina Launeen kirkkoon!


Pastori Kati Saukkonen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Elämää Etelä-Lahdessa

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Jukka Kekkonen: Oikeusvaltio ei murene yhdessä yössä
Rehtori, muusikko ja urheilumies – Erkki Salmisen elämä oli monisävyinen
Aknestik juhlii nelikymppisiä – yhtyeen juhlakiertueella kahdeksan kaupunkia
Takataskun lopettamisuhka väistyi – asiakkaat ottivat päätöksen vastaan helpottuneina
Kouvolasta Pohjois-Koreaan ja MTV-gaalaan: Rockrumpali ”Twist Twist” Erkinharju on soittanut ammatikseen vuodesta 1985 lähtien
Tekniikka muuttuu, mutta tarina säilyy – Lahden Videokuvaajat täyttää 70 vuotta
Saksalaiset ratkaisivat Lahden taistelun keväällä 1918
Launeen Citymarketista tuli nuorten kokoontumispaikka – ”Suurin osa nuorista käyttäytyy aivan asiallisesti”
Taide ja rukous täyttävät Launeen kirkon – tapahtumaan voi tulla katsomaan, kokemaan tai tekemään itse
Saksalan syystapahtumassa tehtiin tehtäviä, arvattiin ja vaikutettiin uimahallin puolesta
Ministeri Lulu Ranne: Suomalainen tarvitsee autoaan – romutuspalkkio vauhdittaa autokannan uudistumista
Launeen seurakunnan miestenillassa puhuttiin kutsumuksesta, lastensuojelusta ja välittämisestä
Veijo Vierumäki on tehnyt yli 20 vuotta vapaaehtoistyötä – ”Muita auttamalla on saanut myös itse paljon”
Eriväriset bussit ovat herättäneet huomiota Lahdessa – taustalla vuoden 2025 keskeytetyt hankinnat
Kumppanuuspöydät pääsevät vielä vaikuttamaan aluepalveluohjelmaan
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
ARKISTO