Salattu Jumala

Pyhä Henki on minusta yksi vaikeimpia asioita ymmärtää. Pyhää Henkeä ei voi nähdä, niin vaikeaa on selittää. Mutta sen voi nähdä, miten Pyhä Henki vaikuttaa ja mitä Pyhä Henki saa aikaan.

Pyhä Henki on kolmiyhteisen Jumalan kolmas persoona. Voisi sanoa, että Jumala toimii kolmella tavalla. Ensimmäiseksi Isänä ja Luojana, toiseksi Jeesuksessa Jumala tuli meidän luoksemme ja kolmantena Pyhän Hengen kautta Hän toimii yhä maan päällä. Pyhä Henki synnyttää uskon ja ylläpitää sen. Hän on Puolustaja, joka tekee kirkon olemassaolon mahdolliseksi ja joka johdattaa sen totuuteen.

Joku on verrannut Jumalaa veden kolmeen olomuotoon, virtaavaan veteen, jäähän ja vesihöyryyn. Kaikki ovat samaa vettä. Eräs rippikoululainen vertasi kolminaisuutta trio-jäätelöön, jossa on kolme makua, suklaa, vanilja ja mansikka. Ihmismielellä on kova halu selittää ja ymmärtää. Teologisia oppeja on muotoiltu ja kehitelty ahkerasti.

Entäs jos kaikkea ei tarvitse selittää ja yrittää ymmärtää. Usko on luottamista. Voi nostaa kädet pystyyn ja jättäytyä Jumalan rakkauden varaan. Markku Perttilän sanoin: ”Sinä suuri ja salattu Herra, emme tunne vielä kasvojasi. Olet johdattanut rakkaudella, tuonut sydämiimme valoasi. Silti paljoakaan ymmärrä emme, yhä etsimme ja epäilemme. Siksi hiljainen on rukouksemme: tule tueksi ja turvaksemme.”


Sanna Alanen
, pastori
Launeen seurakunta

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Omalähiö lomailee 6.7. – 2.8.
Jyrki Linnankivi löysi uuden suunnan teologiasta – ”Rock vei maailmalle, opinnot opettivat ymmärtämään maailmaa”
Maailmaa vuosikymmeniä kiertänyt Petri Saraste arvostaa nyt Lahden kesää ja arjen pieniä iloja
Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
ARKISTO