Uskoo ken tahtoo

Haluatteko kuulla juhannuksestani? Ei se mitään, kerron silti. Leikitään kesäleikkiä, etsi kolme virhettä. Aloitin aatonaattona Kangasalan kesäteatterista, jossa Salkkarin näyttelijät vetivät Nelinpelin. Uuvuttavan ensimmäisen jakson jälkeen esitys parani. Hymyillytti, jos ei ihan naurattanut.

Aattona tempaisin. Menin kadun toisella puolella olevaan kuntosaliin kello 21.15. Suurin syy oli uteliaisuus, olisiko siellä ketään? Hiljaista oli, meitä kuntoili 5-7. Ei tarvinnut jonotella ja kyllä rauta sai kyytiä. Kaksituhatta neliötä riitti oikein hyvin.

Loppuillasta eli alkuyöstä katselin vielä jalkapalloa. Värikkäät kisat menossa. Studiota ja kommentaattoria riittää. Mukavaa, kun on löytynyt naisnäkökulmaa. Ei tietysti ole Peetu Pasasen voittanutta. Toki studioissa välillä jaaritellaan ja ne ovat turhan pitkiä. Mutta hei, ei niitä ole pakko katsoa.

Toki saunoin ja join oluen, joka vahvuudeltaan vastasi Espanjan ja suosiooni nousseen Kap Verden pelin tulosta.

Juhannuspäivänä sain luettua loppuun Keke Amstrongin kirjan. Tarkoitus oli selailla, mutta mukanaan vei ja joka rivin luin. Kuusysi mainittiin, Velho Voutilaista ylistettiin, Penu Körkköä kehuttiin ja Matti Eveä kiiteltiin Keken Saksalan ajoista.

Kuten tiedät, juhannus on Johannes Kastajan juhla. Siispä kirkkoon, siellä pieni hartaus ja yhteislaulua lähinnä Tapio Rautavaaran tahtiin. En päivääkään vaihtaisi pois, soi päässäni seuraavanakin päivänä. Harkinnan jälkeen, ehkä jonkun päivän vaihtaisin… En muuten taputtanut, en nyt, en ennen enkä tulevaisuudessa. En tiedä, mistä tapani juontaa juurensa. Olen Jäärä Järvinen.

Kirkossa sain kajauttaa Suvivirran sydämestäni. Hienot sanat, ihan upeat! En sanaakaan vaihtaisi pois.

Mennään eteenpäin. Seurataan futiskisojen lähestyvää huipennusta, katsellaan kuinka FC Lahti varmistelee sarjapaikkansa ja odotellaan kiekkokautta. Pelsun porukka herättää toiveita. Toivottavasti Lahdessa samat ajatukset kuin Tapparassa. Uusi valmentaja Kari Jalonen oli lähettänyt pelurit lomalle saatesanoin, että loman jälkeen ei tarvi olla kunnossa, tarvii olla huippukunnossa!

Jatkan Mamban kuuntelemista. Vielä on kesää jäljellä ja Uskoo ken tahtoo…

Raine Järvinen

JÄTÄ KOMMENTTI

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kolumnistin muut kolumnit

KOLUMNISTIT

Papin Palsta

Rainen Sananen

Ville Skinnari

ARTIKKELIT

Lähteen koulu luopuu avotiloista – ”Tilat alkoivat ohjata pedagogiikkaa”
Ukkoskuuro siirsi perinteisen lauluillan kirkon suojiin
Nikkilä sai pitkään toivotun bussivuoron – ”Vihdoinkin meidän äänemme on kuultu”
Uudet lähijunat saapuvat Lahteen loppukesällä – esteettömyys ja matkustusmukavuus paranevat
Lasten valitsema Mini-Lahti uudistaa Launeen liikennekaupungin
Taina Heininen-Reimi haluaa kehittää Renkomäkeä yhdessä asukkaiden kanssa
Vaahterakatu 4 täytti 50 vuotta – “Täältä ei lähdetä pois kuin Levolle”
Kirsikkapuistosta tuli lahtelaisten kevään juhlapaikka
Omalähiö muutti uusiin tiloihin – Lähes 50 vuotta vanhat juuret kulkivat mukana
Lahden musiikkiopistoon alkaa uusi musiikkiteatterikoulutus lapsille ja nuorille
Tyhjä kalenteri ei toteutunut – Matti Röngän eläkepäivät täyttyivät tekemisestä
Katusovittelu auttaa nuoria Lahdessa – Riitoihin puututaan nopeasti
Uusi palloiluhalli nousemassa Nikkilään – “lapsille ja nuorille lisää liikkumisen paikkoja”
Patomäen kentät valmiina käyttöön – uusi aitaus viimeistelee kokonaisuuden
Darts, jamit ja stand up – Ravintola Cheri houkuttelee lahtelaisia monipuolisella viihdetarjonnalla
Korpiklaanin Jonne Järvelä: Omaa tietä maailman lavoille
Raamattu avautuu lukijalleen – Jukka Norvanto kannustaa tarttumaan kirjaan rohkeasti
Mankeli-pyörät palaavat Lahden katukuvaan – kausi alkaa huhtikuussa
Uusi päiväkoti avaa ovensa Kaarikadulla elokuussa
Lähikirjasto katosi, mutta kirjat liikkuvat – Etelä-Lahdessa käyttö kääntyi kasvuun
ARKISTO